Corona-krisen: Svedea utlyser nytt stipendium för småföretagare

• Känner du att du skulle behöva ett tillskott på 25 000 kronor till din verksamhet? Varför inte ansöka om Svedeas småföretagarstipendium?
Svedea har beslutat att inrätta ett småföretagarstipendium — för att ge åtminstone några småföretagare en hjälpande hand under corona-krisen. Via stipendiet kommer 25 000 kr per månad att delas ut under fyra månader till behövande företagare.
– Småföretagare är en omistlig del av det svenska samhällsbygget och står för en stor mängd arbetstillfällen. Ca 50 % av alla som jobbar i privat sektor jobbar inom småföretag. Därför är det så tragiskt när man ser allt fler små, välskötta företag vackla på ruinens brant och ägarnas drömmar går i kras. För oss kändes det självklart att hjälpa till säger Jonas Nilsson, chef direktaffär företag, i en presskommentar.
Pengarna kommer inte att vara öronmärkta, utan stipendiaterna bestämmer helt själv hur pengarna bäst kan komma till nytta.
– Vi förstår att vårt bidrag inte löser alla problem, men vi hoppas kunna göra livet lättare för ett antal kämpande småföretagare. De är väldigt viktiga för Sverige och hittills har det varit svårast för de mindre företagen att ta del av samhällets stödinsatser – och det är nu pengarna behövs, säger Christina Almtun, affärsområdeschef företag, i sin kommentar.
Det kommer att vara möjligt att ansöka om stipendiet fram till den 15 september. Under de närmaste fyra månaderna kommer en stipendiat att utses varje månad.