Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕

Logga in

Inte prenumerant? Klicka här för att registrera dig – helt gratis!

Glömt ditt lösenord?

Återställ ditt lösenord

  • Köp Premium
  • Prenumerera
  • Platsannonser
  • Logga in
    • Min profil
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 22 Mars 2023
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 3 månader - Förmedling

Söderberg stöttar projektet Klimatagendan med miljonbelopp

 

• ”Klimatagendans analys är viktig och vi är glada över att stötta de kommunikationsinsatser som krävs för att accelerera Sveriges arbete mot nettonollutsläpp”, säger Lingyi Lu, hållbarhetsansvarig på Söderberg & Partners

 

Söderberg & Partners meddelar att man går in som strategisk partner med 1 miljon kronor under två år för att stötta kommunikations- och opinionsbildning i projektet Klimatagendan, som drivs av tankesmedjan Global Utmaning.  

Klimatagendan beskrivs som Global Utmanings största projekt någonsin och är tänkt att fungera som en oberoende samverkansplattform och accelerator för klimatomställningen. Projektet har initierats av Global Utmanings grundare Kristina Persson.

I ett första steg ska projektet genomföra en analys av de vägval och möjligheter som Sverige står inför på vägen till nettonollutsläpp år 2045. Parallellt med detta görs också en analys av vilka policybeslut och stöd som krävs. Slutligen genomförs en kommunikations- och folkbildningsinsats för att skapa ett starkt väljartryck för klimatomställningen.

Söderberg & Partners kommer att medverka i projektets arbete med finansmarknadslösningar och vara rådgivande experter under hela projektet.

— Som finansaktör har vi stor möjlighet att bidra till hållbar utveckling, och i detta ingår såklart den nödvändiga klimatomställningen. Vi ser att förvaltare och kapitalägare arbetar alltmer proaktivt, från att tidigare ha lagt fokus på exkludering av Co2-intensiva sektorer så tittar man idag på metoder att förena hela portföljer med Paris-målet. Sektorsvisa insatser är inte längre tillräckliga. Därför är Klimatagendans analys viktig och vi är glada över att stötta de kommunikationsinsatser som krävs för att accelerera Sveriges arbete mot nettonollutsläpp, säger Lingyi Lu, hållbarhetsansvarig på Söderberg & Partners, i en kommentar.

Tove Ahlström är VD på Global Utmaning. Hon säger så här i sin kommentar till det nya samarbetet:

— Global Utmaning är oerhört glada att Söderberg & Partners går in som partner i Klimatagendan, deras ledning har visat stort intresse för klimatfrågan. Det är viktigt att få med finansiella aktörer i arbetet med klimatomställningen. Söderberg & Partners kan bidra till att öka insikten på finansmarknaden, som har en enorm potential att möjliggöra omställningen.

14 december, 2020
Gunnar Loxdal
gunnar.loxdal@sakochliv.se

Dina nya karriärmöjligheter

  • Ansvarig Kontinuitetshantering (BCM) - Agria
    Stockholm company logo
  • Underwriter Financial Lines
    Stockholm company logo
  • Commercial Combined Insurance Underwriter
    Stockholm company logo
  • SKADEREGLERARE MOTOR PRIVAT
    Piteå / Hybrid company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 21 dagar
    Så rankar Söderberg & Partners skadebolagens hållbarhetsarbete
  • 1 månad
    Folksam och Futur klättrar i Söderbergs hållbarhetsrapport
  • 3 månader
    AMF och Nordea får höjt betyg i Söderbergs hållbarhetsrankning
  • 6 månader
    Söderberg: Så har vårt projekt mot barnarbete gjort skillnad
  • 9 månader
    SFM lanserar hållbarhetsbrevlåda för kunskapsinhämtning

Eiopa: Tillsynsmyndigheterna ska stoppa orättvis premiesättning

4 timmar Läs mer
QBE:s personal i Norden har fördubblats på fem år
3 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Stabilitetsrådets protokoll efter det extrainsatta mötet
2023-03-22
cover image
Alectas brev till FI om investeringen i amerikanska banker
2023-03-22
cover image
Eiopas uttalande om pricewalking
2023-03-22
KÖP PREMIUM
Alecta: Bankinvesteringarna har följt bolagets placeringsstrategi
2 timmar Läs mer

ARN: Agria är skyldigt att betala för kostsam kattundersökning

19 timmar Läs mer
ANNONS

De senaste nyheterna
  • 2 timmar
    Alecta: Bankinvesteringarna har följt bolagets placeringsstrategi
  • 3 timmar
    QBE:s personal i Norden har fördubblats på fem år
  • 4 timmar
    Eiopa: Tillsynsmyndigheterna ska stoppa orättvis premiesättning
  • 19 timmar
    ARN: Agria är skyldigt att betala för kostsam kattundersökning
  • 22 timmar
    ”Innovation – ett recept för tillväxt i försäkringsbranschen”
”Innovation – ett recept för tillväxt i försäkringsbranschen”
22 timmar Läs mer
"Det finns en del som tror att den sista personen kommer att få flera miljarder. Blir det så har vi misslyckats kapitalt - det kommer inte att bli så."
VD Nils Henriksson uttalar sig i Affärsvärlden om Gamla Livs avveckling
Veckans mest lästa
  • 1 dag
    Finansinspektionen: Regeringen bör utreda ett provisionsförbud
  • 5 dagar
    Storebrand, Movestic, Skandia och If i topp i årets trafikljusrapport
  • 4 dagar
    Försäkringsförmedlare försattes i konkurs vid Borås tingsrätt
  • 2 dagar
    Skandia förlorade i kammarrätten i miljontvist om direktpensionsskatt
  • 5 dagar
    Äntligen har Alecta blivit känt för hela svenska folket!
Wolters Kluwer pensionsfond valde Lumeras systemlösning
23 timmar Läs mer
Folksam får in SEB i Malmö som ny hyresgäst i Canvashuset
1 dag Läs mer
LF Södermanland: Vattenvarnare har hittills förhindrat 17 vattenskador
1 dag Läs mer
Finansinspektionen: Regeringen bör utreda ett provisionsförbud
1 dag Läs mer
If: Stressrelaterade sjukdomsfall ökar kraftigt i hela landet
1 dag Läs mer
Folksam Tjänstepension vill räkna in övervärden i kapitalbasen
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Branschrapporter

Här finns Sak & Livs egna branschrapporter – med sammanställningar, analyser och fördjupningar kring aktuella ämnen.

Nyhetsfördjupning

Våra nyhetsfördjupningar ger dig en snabb bakgrund så fort det händer något av extra stort intresse i branschen.

Porträtt

Här möter du några av branschens mest intressanta personer och företag. Klicka för att läsa mer!

Rättsdokument

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Utredningar, myndighetsrapporter, sammanställningar – här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan vara nyfiken på!

Stabilitetsrådets protokoll efter det extrainsatta mötet

Den 21 mars höll Finansiella Stabilitetsrådet ett extrainsatt möte med anledning av problemen för vissa banker. Nu har protokollet från mötet publicerats.
2023-03-22

Alectas brev till FI om investeringen i amerikanska banker

Alecta har inkommit med en skrivelse till Finansinspektionen som ger bolagets bild av hanteringen av investeringarna i nischbanker i USA. (Delvis maskat.)
2023-03-22

Eiopas uttalande om pricewalking

Eiopa har publicerat ett uttalande om förekomsten av pricewalking i skadeförsäkringsbolag.
2023-03-22

ARN:s beslut om Agria och kostsam undersökning av katt

Allmänna reklamationsnämnden har fattat beslut i ett ärende där Agria nekat att betala ersättning för en undersökning av en försäkrad katt.
2023-03-21

Humlegårdens årsredovisning 2022

Länsförsäkringars fastighetsbolag Humlegården Fastigheter har presenterat sin årsredovisning för 2022.
2023-03-21

FI:s Konsumentskyddsrapport 2023

Finansinspektionen publicerade den 21 mars sin Konsumentskyddsrapport för 2023.
2023-03-21
Läs in fler dokument

SFM:s brev om provisionsförbud inom EU

SFM har skrivit ett brev till finansmarknadsministern om ett eventuellt provisionsförbud inom EU.
2023-03-09

Dom i tvisten mellan Kapitalgruppen och Småspararguiden

Dom har meddelats av Patent- och marknadsdomstolen vid Stockholms tingsrätt i det mål där Kapitalgruppen i Skandinavien AB stämt Småspararguiden för otillbörlig marknadsföring.
2023-03-09

HD:s beslut om prövningstillstånd i Sturecompagniet-målet

Högsta domstolen har beslutat att meddela prövningstillstånd i det mål där Sturecompagniet stämt Gjensidige för att få ersättning under sin epidemiförsäkring.
2022-11-25

Sakbolagens lönsamhet 2021

Sak & Liv har gjort en sammanställning av de större skadeförsäkringsbolagens lönsamhet 2021 samt under den senaste tioårsperioden.
2022-09-27

FI:s rapport om diskriminering av lojala försäkringskunder

FI har publicerat en rapport om hur lojala kunder kan tvingas betala högre försäkringspremier för hem- och villaförsäkring.
2022-07-01

Dom i Nyköpings tingsrätt efter försäljning av aktier i MM Holding

Nyköpings tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för att ha sålt aktier i MM Holding utan att ta upp intäkten i deklarationen.
2022-06-26

FPK:s årsredovisning för 2018

Den 16 maj publicerade FPK sin årsredovisning för 2018.
2019-05-21

Pensionsmyndighetens årsredovisning för 2019

Pensionsmyndigheten har publicerat sin årsredovisning för 2019.
2020-03-03

Avanzas årsredovisning för 2019

Avanza Bank Holding AB (publ) publicerade den 21 februari som årsredovisning för 2019.
2020-02-21

Fjärde AP-fondens årsredovisning för 2018

Fjärde AP-fonden har publicerat sin årsredovisning för 2018. Du hittar årsredovisningen här. 
2019-02-25

Pensionsmyndighetens förteckning över godkända fonder v 10

Till och med vecka 10 hade Pensionsmyndigheten godkänt 38 fonder för premiepensionens fondtorg, enligt de nya regelverket.
2019-03-11

Domen i målet mot de tidigare cheferna i Allra

Den 31 januari meddelade Stockholms tingsrätt dom i målet där åtal väckts mot bland andra tidigare chefer för Allra. Samtliga åtalade frias av rätten.
2020-01-31
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Mejladress till redaktionen: gunnar.loxdal@gmail.com
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossPlatsannonserAnnonsera

Missa inga viktiga nyheter om försäkring och pension!

Prenumerera på Sak & Livs nyhetsbrev – helt GRATIS!
Någonting gick fel! Det finns redan ett konto kopplat till din e-postadress.
Någonting gick fel! Försök igen senare. Kontakta oss ifall problemet kvarstår
Ja, jag har läst och godkänt användarvillkor och information om hantering av personuppgifter
Du måste godkänna användarvillkoren

Har du redan ett konto? Logga in

Välkommen som prenumerant! Du har fått ett mail med instruktioner på hur du aktiverar ditt konto.

Följ oss gärna i sociala medier: