Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:

Logga in

Inte prenumerant? Klicka här för att registrera dig – helt gratis!

Glömt ditt lösenord?

Återställ ditt lösenord

  • Prenumerera nu
  • Platsannonser
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 4 Oktober 2023
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 9 månader - Pension

minPensions projekt Uttagsplaneraren kom tvåa vid CIO Awards

Foto: IDG

 

• Fest och glam — åtminstone digitalt — när CIO Awards delades ut under gårdagen. minPensions projekt Uttagsplaneraren fick nöja sig med en andraplats i sin kategori, men är nöjda ändå. 

 

minPensions projekt Uttagsplanerarens kom på andra plats i kategorin ”Årets digitala projekt” vid årets CIO Awards.

CIO Awards arrangerades i år för 16:e gången av förlaget IDG. Ett av de nominerade projekten i kategorin ”Årets digitala projekt” var det nya verktyget Uttagsplaneraren från minPension.

Nu vann inte minPension, vinnare i kategorin blev Telias projekt Crowd Insights. Men att Uttagsplaneraren utsågs till en av fem finalister är enligt minPension en seger i sig.

– Genom digital samverkan mellan Uttagsplaneraren och de anslutna pensionsaktörerna under projektet la vi mycket utredningsarbete på att skapa en bra användarupplevelse. I arbetet var det oerhört värdefullt att ha engagerade piloter som AMF och Pensionsmyndigheten som tänkte utifrån användarperspektivet istället för att utgå från den egna verksamheten och redan inarbetade rutiner. Den här nomineringen är resultatet av ett lyckat samarbete som vi delar med alla aktörer som är anslutna till minPension, säger minPensions VD Anders Lundström i en kommentar på minPensions blogg.

Uttagsplaneraren lanserades i en betaversion för drygt ett år sedan och under året som gått har tjänsten haft 191 000 unika besökare.

AMF har fungerat som pilotbolag i projektet. AMF utvecklade bland annat ett digitalt flöde som hjälper bolagets kunder att överföra planeringen av pensionsuttaget till AMF:s internetkontor.

– På AMF är vi stolta över att ha varit med vid utvecklingen av Uttagsplaneraren. Nomineringen är ett fint kvitto på vilket värdefullt och uppskattat verktyg som har tagits fram. Jag hoppas att det bidrar till att ännu fler sparare får upp ögonen för Uttagsplaneraren, och att de därigenom får bättre stöd inför beslut om uttagstider och får en enklare och smidigare övergång till pensionstillvaron, säger Cecilia Rosendahl Lavén, chef för marknad & kommunikation på AMF, i sin kommentar.

Fortfarande  återstår dock mycket arbete hos minPension och hos de aktörer som levererar information innan tjänsten kan lanseras fullt ut.

– Projektet gav oss många nya insikter om användarnas förändrade beteenden och informationsbehov i övergången mellan arbete och pension som vi jobbar vidare med för att möta, säger Anders Lundström.

Enligt minPension är Uttagsplaneraren är en tjänst som saknar motsvarighet i något annat land.

– Som finansiär och kravställare är vi mer än nöjda med samarbetet som ger människor stödet att enklare kunna planera och ta ut sin pension. Vi är många inom myndigheten, i branschen och på minPension som har arbetat hårt för att nå detta första viktiga steg, säger Pensionsmyndighetens kommunikationschef Carl-Magnus Löfström i sin kommentar på minPensions blogg.

Vid CIO Awards var även SPP:s CIO Kristin Lindmark nominerad i kategorin Årets CIO. Hon vann dock inte, utan priset gick istället till Einrides CIO Pär Degerman.

1 160
15 december, 2020
Gunnar Loxdal
gunnar.loxdal@sakochliv.se

Dina nya karriärmöjligheter

  • Gruppchef djurskador
    Stockholm company logo
  • Kompass Advokat söker senior biträdande jurist inom försäkringsrätt och finansiell reglering
    Stockholm company logo
  • Head of Midmarket Sweden
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 7 dagar
    Alstom blir första hyresgästen i AMF:s nya lokaler i Marievik
  • 25 dagar
    Nicole Rosvall rekryteras som ny försäljningschef på AMF Fastigheter
  • 1 månad
    AMF investerar ytterligare 220 Mkr i batteritillverkaren Northvolt
  • 2 månader
    4,4 procents totalavkastning för AMF under första halvåret i år
  • 2 månader
    SPP ökade premievolymen med 30 % och fördubblade resultatet

Futur Komplett — ny dynamisk pensionsprodukt i november

15 timmar Läs mer
Bodil Rosvall Jönsson ny i styrelsen hos Upptec
19 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Förlikning mellan Getinge och Trygg-Hansa
2023-10-03
cover image
Förlikning mellan Getinge och If
2023-10-03
cover image
KD-motion om jaktförsäkring
2023-10-02
KÖP PREMIUM
Excalibur hittar avkastning i utmanande räntemarknad
Läs mer

Fem personer i Allra-härvan åtalas för oredlighet mot borgenär

2 timmar Läs mer
ANNONS

De senaste nyheterna
  • 2 timmar
    Fem personer i Allra-härvan åtalas för oredlighet mot borgenär
  • 15 timmar
    Futur Komplett — ny dynamisk pensionsprodukt i november
  • 19 timmar
    Bodil Rosvall Jönsson ny i styrelsen hos Upptec
  • 20 timmar
    Två Gjensidigekontor med i tävlingen ”Sveriges Snyggaste Kontor”
  • 21 timmar
    Alexandra von Dardel går från AXA XL till QBE Nordics
Trygg-Hansa och If förlikas i miljardtvist med Getinge
21 timmar Läs mer
"Jag får en tydlig deja vu-känsla av detta"
Folksams pensionsexpert Håkan Svärdman kommenterar att Anna Tenje — som tredje statsråd — informerar om att höjd pensionsavgift och gas i pensionssystemet ska utredas.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Lucas Carlsén avgår som VD för Hedvig — Jonas Billberg blir ny VD
  • 6 dagar
    Nu har pendeln svängt i Trygg-Hansa — igen
  • 1 dag
    Två års fängelse för bedrägerierna av anställd vid LF Sörmland
  • 21 timmar
    Trygg-Hansa och If förlikas i miljardtvist med Getinge
  • 4 dagar
    Skandia varnar i ny rapport för tempade uttag av tjänstepensionen
Två Gjensidigekontor med i tävlingen ”Sveriges Snyggaste Kontor”
20 timmar Läs mer
Alexandra von Dardel går från AXA XL till QBE Nordics
21 timmar Läs mer
Avkastningspotentialen på obligationer ligger nu på aktienivåer
Läs mer
Skandiabanken ingår nytt samarbetsavtal med Bodil
1 dag Läs mer
Två års fängelse för bedrägerierna av anställd vid LF Sörmland
1 dag Läs mer
Nu avgår Ingrid Bonde som styrelseordförande i Alecta
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Branschrapporter

Här finns Sak & Livs egna branschrapporter – med sammanställningar, analyser och fördjupningar kring aktuella ämnen.

Nyhetsfördjupning

Våra nyhetsfördjupningar ger dig en snabb bakgrund så fort det händer något av extra stort intresse i branschen.

Porträtt

Här möter du några av branschens mest intressanta personer och företag. Klicka för att läsa mer!

Rättsdokument

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Utredningar, myndighetsrapporter, sammanställningar – här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan vara nyfiken på!

Förlikning mellan Getinge och Trygg-Hansa

Stockholms tingsrätt har noterat att förlikning har skett i ett mål där Getinge AB, Atrium Medical Corporation och Maquet Cardiovascular US Sales riktat krav mot Moderna, som nu ingår i Trygg-Hansas organisation.
2023-10-03

Förlikning mellan Getinge och If

Stockholms tingsrätt har noterat att förlikning har skett i ett mål där Getinge AB, Atrium Medical Corporation och Maquet Cardiovascular US Sales riktat krav mot If.
2023-10-03

KD-motion om jaktförsäkring

Kristdemokratiske riksdagsmannen Kjell-Arne Ottosson vill ha obligatorisk försäkring vid jakt.  
2023-10-02

JK:s beslut om ersättning till Stockholmsregionens Försäkring AB

Justitiekanslern har i ett beslut tagit ställning till en begäran om ersättning från Stockholmsregionens Försäkring AB och Täby kommun.
2023-10-01

Skandias rapport "Pensionspusslet"

Skandias beskriver i rapporten "Pensionspusslet" bland annat effekten av temporära uttag av pensionen.
2023-09-29

FI:s frågor till Folksam Sak om investeringen i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har ställt frågor till Folksam Sak och andra bolag rörande investeringarna i aktier i Heimstaden Bostad.
2023-09-29
Läs in fler dokument

KD-motion om jaktförsäkring

Kristdemokratiske riksdagsmannen Kjell-Arne Ottosson vill ha obligatorisk försäkring vid jakt.  
2023-10-02

HD:s nej till PT i tvist om epidemiavbrottsförsäkring (2)

Högsta domstolen har beslutat att inte meddela prövningstillstånd i tvist om epidemiavbrottsförsäkring mellan sju restaurangföretag i Västsverige och Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän.
2023-09-14

HD:s nej till PT i tvist om epidemiavbrottsförsäkring (1)

Högsta domstolen har beslutat att inte meddela prövningstillstånd i tvist om epidemiavbrottsförsäkring mellan ett cateringföretag och Länsförsäkringar Jönköping.
2023-09-14

Bolagsordning för H&M:s nya captive

Hennes & Mauritz har ansökt om att starta ett nytt captivebolag i Sverige.
2023-09-12

Hedvig AB - årsredovisning 2022

Hedvig AB:s årsredovisning för 2022.
2023-09-08

HFD:s beslut om Skatterättsnämndens besked om aktier i Dina Försäkring AB

Högsta förvaltningsdomstolen har fattat beslut i två ärenden som överklagats från Skatterättsnämnden, gällande klassificering av aktier i Dina Försäkring AB. Detta ärende avser Dina Försäkringar Göta.
2023-09-07

Konsumentverkets skrivelse om Hedvigs marknadsföring

Konsumentverket pekar i en skrivelse på vissa brister i Hedvigs marknadsföring.
2023-09-27

SFM:s skrivelse till Daniel Barr om dialogmöte

I en skrivelse till Daniel Barr framför Svenska Försäkringsförmedlares förening ett önskemål om ett möte.
2023-09-19

SD-motion om trafikförsäkringen

Sverigedemokrater i riksdagen har lämnat en motion om omfattningen av den svenska obligatoriska trafikförsäkringen.
2023-09-27

KD-motion om jaktförsäkring

Kristdemokratiske riksdagsmannen Kjell-Arne Ottosson vill ha obligatorisk försäkring vid jakt.  
2023-10-02

ARN:s beslut om Gjensidiges bilförsäkring

ARN har fattat beslut i ett ärende som avser en bilförsäkring i Gjensidige för en begagnad bil.
2023-09-21

Förlikning mellan Getinge och Trygg-Hansa

Stockholms tingsrätt har noterat att förlikning har skett i ett mål där Getinge AB, Atrium Medical Corporation och Maquet Cardiovascular US Sales riktat krav mot Moderna, som nu ingår i Trygg-Hansas organisation.
2023-10-03
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Mejladress till redaktionen: nyheter@forsakringsanalys.se
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossPlatsannonserAnnonsera

Missa inga viktiga nyheter om försäkring och pension!

Prenumerera på Sak & Liv Premium
– HELT KOSTNADSFRITT I 30 DAGAR!
Prenumerera nu

Har du redan ett konto? Logga in

Följ oss gärna i sociala medier: