Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕

Logga in

Inte prenumerant? Klicka här för att registrera dig – helt gratis!

Glömt ditt lösenord?

Återställ ditt lösenord

  • Köp Premium
  • Prenumerera
  • Platsannonser
  • Logga in
    • Min profil
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 26 Mars 2023
Sök
Search for:

• Ymer Partners finns redan på plats på nio orter runtom i landet, och räknar med att växa organiskt med 20 procent per år de närmaste åren.

2 ÅR OCH 1 månad - Förmedling

Ymer Partners — Sveriges nya stora försäkringsförmedlargrupp

Nu etablerar sig förmedlar- och rådgivningsgruppen Ymer Partners på bred front i Sverige! Redan i dag finns man närvarande på nio orter i landet med över 20 rådgivare. Säkras tidigare VD Peter Uvelid är ordförande i Ymer Partners moderbolag. Han räknar med en tillväxt på 20 procent per år — och har planer på etablering även i de nordiska grannländerna. 

Lite grand under radarn har förmedlarkedjan Ymer Partners, mitt under corona-pandemin, dragit igång rådgivningsverksamhet på en rad olika orter runt om i landet.

Ymer Partners startade förra året och har redan i dag etablerat sig på nio olika orter i landet: Alingsås, Göteborg, Hudiksvall, Kalmar, Malmö, Helsingborg, Mjölby, Stockholm och Uppsala.

Enligt bolagets hemsida startades verksamheten med målet att ge kunder professionell och personlig rådgivning inom försäkring och kapitalförvaltning. Verksamheten  omfattar försäkringsförmedling och investeringsrådgivning samt närliggande tjänster som skatterådgivning, legal rådgivning, bokföring med mera. Ymer säger sig ha tillgång till Sveriges största fondutbud med cirka 10 000 fonder som handlas med direktavtal, och hävdar att ingen annan aktör erbjuder större utbud eller förmånligare rabatter.

Totalt sett finns i dag ett 20-tal rådgivare verksamma i gruppen, varav flera har en kvalificerad bakgrund som förmedlare inom organisationer som Säkra, Max Matthiessen och SEB Private Banking. Ett mindre antal rådgivare har också en bakgrund inom Exceed Capital. Ymer Partners har tillstånd för försäkringsförmedling från Finansinspektionen och de rådgivare som arbetar med försäkringsförmedling är licensierade via InsureSec och har ansvarsförsäkring via Sfm.

— I dag är flera av de stora förmedlarbolagen ägda av riskkapitalbolag; Söderberg & Partners, Säkra och Max Matthiessen. Vi ville skapa något som vi tror fungerar bättre med hur många förmedlare arbetar, där man vill fungera självständigt och entreprenöriellt, säger Peter Uvelid till Sak & Liv som en bakgrund till starten av Ymer Partners.

Ymer Partners är ett systerbolag till Nord Fondkommission som man även delar adress med i Stockholm, och fungerar också som anknutet ombud till Nord Fondkommission.

— I dag ägs vi till 100 procent av Xsave, som också driver ett fastighetsbolag och äger värdepappersbolaget Nord Fondkommission. Men vi är även öppna för att rådgivarna ska bli delägare, säger Peter Uvelid.

— Det kommer att finnas flera olika typer av former för anslutning; anställning, franchisetagare, delägare. Även kundföretag ska kunna gå in som delägare.

Vad kan du säga mer om ambitionerna på sikt? 

— Planen är inte att vi ska fördubbla oss på ett år eller så, men vi räknar med en organisk tillväxt på cirka 20 procent per år. Till det kommer att vi också kan komma att förvärva bolag och kundstockar för att snabba på tillväxten. Planen är att vi på sikt ska bygga upp en heltäckande finansiell rådgivning. Vi har börjat med livförsäkring och sparande och kommer framöver att även erbjuda sakförsäkring.

På vilket sätt skulle du säga att ni skiljer er från andra förmedlargrupper i Sverige i dag?

— Vi finns inte till för att ge kortsiktiga vinster till några externa ägare, utan vi har som fokus att vara en verksamhet som i första hand tar hänsyn till kundernas behov och där man kan känna en stolthet för att ingå i gruppen. Framför allt vill vara konkurrenskraftiga i förhållande till nya digitala aktörer som till exempel robotrådgivare. Vi ser dem som våra största konkurrenter.

Ymer är namnet på en jätte i den fornnordiska mytologin, som var en del av dåtidens skapelseberättelse. Att ni valde en jättes namn — ska man se det som en markering för ambitionerna inför framtiden? 

— Tanken var att ha ett namn som känns igen. Dessutom anknyter det till namnet på Nord Fondkommission. Utöver det har vi planer på att så småningom kunna expandera i Norden, i första hand till Norge och Danmark, och då är det bra att ha ett namn som är bekant även där.

Förra året fick Ymer och Nord viss uppmärksamhet i samband med att Exceed Capital fick sitt tillstånd indraget av Finansinspektionen. Bakgrunden var att Exceed brutit mot regelverket för finansiell rådgivning genom att ge råd till kunder om komplexa och riskfyllda produkter utan att säkerställa att de hade kunskap om riskerna. Exceed Capital uppmanade kunderna att istället bli kunder i Nord Fondkommissionen och ta emot rådgivning från Ymer. Rådgivningstjänsten Småsparargiuiden varnade då Exceeds kunder för att ta råd från Nord och Ymer, bland annat med hänvisning till att FI inlett en undersökning om Nords kundrådgivning.

— Normalt brukar jag inte kommentera den här typen av kritik, men i det här fallet kommer det från en verksamhet som ägnar sig åt finansiell rådgivning utan att ha någon form av tillstånd från Finansinspektionen eller ha någon slags licensiering. Då faller kritiken platt.

— Vi förstod naturligtvis att det skulle vara kontroversiellt att göra en affär med Exceed Capital, men tänkte samtidigt att om det är några kunder som verkligen behöver goda råd så är det de som tidigare varit kunder hos Exceed. Vi tar helt avstånd från den typen av rådgivning som Exceed Capital ägnade sig åt när man föreslog väldigt komplexa och riskfyllda produkter för personer i hög ålder. I dag har en stor andel av Exceed Capitals tidigare kunder valt att komma till oss, och vi har kunnat styra över sparandet till  sparprodukter som är betydligt enklare och mer mainstream, säger Peter Uvelid till Sak & Liv

Bolagen och personerna i Ymer-gruppen

Ymer Partners-gruppen utgörs i dag av fyra bolag:

• Ymer Partners AB
• Ymer Försäkringsförmedling & Investering Partners AB
• Ymer Försäkringsförmedling & Investering Partners Kommanditbolag
• Ymer Förmögenhetsrådgivning AB

Alla fyra bolagen startade under förra året, med undantag för Ymer Partners AB som funnits sedan 2006, dock fram till förra året under annat namn.

Ymer Försäkringsförmedling & Investeringspartners AB är moderbolaget, och fungerar även som franchisegivare till Ymer Försäkringsförmedling & Investering Partners KB (969792-5932) och Ymer Förmögenhetsrådgivning AB. Ymer Försäkringsförmedling & Investering Partners AB har registrerat bifirmorna Xsave Partner för den del av verksamheten som avser privatpersoner och Ymer Försäkringsförmedling Partners för den del av verksamheten som avser försäkringsförmedling.

Annica Lundblad är VD för Ymer Partners AB, Ymer Försäkringsförmedling & Investering Partners AB samt styrelseledamot i Ymer Förmögenhetsrådgivning AB. Hon sitter även i styrelsen för Nord Fondkommission. Tidigare har hon bland annat tidigare varit VD för SPP Spar och arbetat i ledande befattningar inom PwC och Handelsbanken.

Peter Uvelid är ordförande i styrelsen för moderbolaget Ymer Försäkringsförmedling & Investering Partners AB och sitter med i styrelsen för Ymer Partners AB och Ymer Förmögenhetsrådgivning AB. Dessutom är han tillsammans med Ymer Försäkringsförmedling & Investering AB komplementär i Ymer Försäkringsförmedling & Investering Partners Kommanditbolag. Han är ansvarig för Special Projects vid Nord Fondkommission. Peter Uvelid var fram till september 2019 VD för Säkra AB och har tidigare bland annat varit anställd vid Max Matthiessen, Carnegie och Swedbank.

I styrelserna för Ymer Partners AB, Ymer Försäkringsförmedling & Investering Partners AB och Ymer Förmögenhetsrådgivning AB finns även Charlotte Bergwall Nilsson som är VD för Nord Fondkommission. Peter Kneckt är COO för Nord Fondkommission och sitter med i styrelsen för Ymer Försäkringsförmedling & Investering Partners AB.

Det här är de personer som enligt hemsidan i dag fungerar som rådgivare i gruppen: Danijel Jovanovic, Sten Drakenås,Carl Edoff, Susanne Ericson, Björn Jacobsson, Carlos Jerez, Patrik Sjöstedt, Mikael Wanstig, Nina Kaladi,Fredrik Basth, Andreas Lydén, Rickard Caneus, Andreas Angergård, Peter Falvin, Sandra Palac, Ola Stenman, Henrik Stridh, Kim Cannerheim, Victor Berulf, Fredrik Andersson, Peter Danneros, Dick Hammarberg, Robert Fernström och Lars Jonson.

29 januari, 2021
Gunnar Loxdal
gunnar.loxdal@sakochliv.se

Dina nya karriärmöjligheter

  • Head of Commercial Accounts
    Stockholm company logo
  • Ansvarig Kontinuitetshantering (BCM) - Agria
    Stockholm company logo
  • Underwriter Financial Lines
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 3 månader
    Ytterligare ett Ymer-bolag har nu lagt ned verksamheten
  • 5 månader
    Peter Uvelid avgick som ordförande ur Ymers styrelse
  • 6 månader
    Prima Kapitalförvaltning i Mjölby blir nu en del av Tydliga
  • 7 månader
    Ymer-bolag återkallar tillstånd för försäkringsförmedling
  • 8 månader
    Nu endast fyra förmedlare kvar i Ymers Partners organisation

Evolis och Dinas bilförsäkring får kritik av Konsumentverket

5 timmar Läs mer
Jenny Öhman förstärker hanteringen av Tydligas flexplan
2 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Konsumentverkets skrivelse till Evoli om bilförsäkringen
2023-03-26
cover image
Konsumentverkets skrivelse till Dina om Evolis bilförsäkring
2023-03-26
cover image
Universums rapport om studenters preferenser av arbetsgivare
2023-03-24
KÖP PREMIUM
Strategin för att hitta de bästa bolagen
Läs mer
Premium

Fick 1,2 Mkr av misstag från SEB Gamla Liv — slipper återbetalning

2 dagar Läs mer
ANNONS

De senaste nyheterna
  • 3 timmar
    Strategin för att hitta de bästa bolagen
  • 5 timmar
    Evolis och Dinas bilförsäkring får kritik av Konsumentverket
  • 2 dagar
    Bara tre försäkringsföretag bland de mest attraktiva arbetsgivarna
  • 2 dagar
    Jenny Öhman förstärker hanteringen av Tydligas flexplan
  • 2 dagar
    Fick 1,2 Mkr av misstag från SEB Gamla Liv — slipper återbetalning
Bara tre försäkringsföretag bland de mest attraktiva arbetsgivarna
2 dagar Läs mer
"Jämställda pensioner ska inte avgöras av tvåsamhet"
Folksams Håkan Svärdman kritiserar att flera av Pensionsmyndighetens förslag om mer jämställda pensioner endast påverkar kvinnor i parrelationer
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Finansinspektionen: Regeringen bör utreda ett provisionsförbud
  • 2 dagar
    Fick 1,2 Mkr av misstag från SEB Gamla Liv — slipper återbetalning
  • 3 dagar
    Trygg-Hansa stämmer If på 4,3 Mkr i tvist om trafikskadeersättning
  • 5 dagar
    ARN: Agria är skyldigt att betala för kostsam kattundersökning
  • 7 dagar
    Skandia förlorade i kammarrätten i miljontvist om direktpensionsskatt
Skandeanmälningarna till LÖF ökade med 9 procent förra året
2 dagar Läs mer
Så vill AP-fondernas etikråd påverka de stora techbolagen
2 dagar Läs mer
Trygg-Hansa stämmer If på 4,3 Mkr i tvist om trafikskadeersättning
3 dagar Läs mer
Malin Holmqvist Önnby blir ny kommersiell direktör på Zmarta
3 dagar Läs mer
ManyPets ny huvudpartner till motionsloppet Run for Pride
3 dagar Läs mer
Swiss Re: Naturkatastrofer kostade försäkringsbolagen 125 Mdr USD
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Branschrapporter

Här finns Sak & Livs egna branschrapporter – med sammanställningar, analyser och fördjupningar kring aktuella ämnen.

Nyhetsfördjupning

Våra nyhetsfördjupningar ger dig en snabb bakgrund så fort det händer något av extra stort intresse i branschen.

Porträtt

Här möter du några av branschens mest intressanta personer och företag. Klicka för att läsa mer!

Rättsdokument

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Utredningar, myndighetsrapporter, sammanställningar – här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan vara nyfiken på!

Konsumentverkets skrivelse till Evoli om bilförsäkringen

Konsumentverket berör i en skrivelse till Evoli marknadsföringen av bolagets bilförsäkring.
2023-03-26

Konsumentverkets skrivelse till Dina om Evolis bilförsäkring

Konsumentverket berör i en skrivelse till Dina Försäkring AB villkoren för Evolis bilförsäkring där Dina är försäkringsgivare.
2023-03-26

Universums rapport om studenters preferenser av arbetsgivare

Undersökningsföretaget Universum har presenterat sin årliga rapport för Sverige om vilka arbetsgivare som studenter i olika ämnen föredrar; "The Most Attractive Employers in Sweden - Students 2023".
2023-03-24

Dom i tvist om återbetalning av efterlevandeskydd

Nyköpings tingsrätt har meddelat dom i ett mål där SEB Trygg Liv stämt en person med krav på återbetalning av efterlevandeskydd som betalats ut av misstag.

2023-03-24

Skandiabankens årsredovisning 2022

Skandiabanken har publicerat sin årsredovisning för 2022.
2023-03-24

Trygg-Hansas stämning mot If i tvist om trafikskadeersättning

Trygg-Hansa kräver If på ersättning i en tvist om trafikskadeersättning.
2023-03-23
Läs in fler dokument

SFM:s brev om provisionsförbud inom EU

SFM har skrivit ett brev till finansmarknadsministern om ett eventuellt provisionsförbud inom EU.
2023-03-09

Dom i tvisten mellan Kapitalgruppen och Småspararguiden

Dom har meddelats av Patent- och marknadsdomstolen vid Stockholms tingsrätt i det mål där Kapitalgruppen i Skandinavien AB stämt Småspararguiden för otillbörlig marknadsföring.
2023-03-09

HD:s beslut om prövningstillstånd i Sturecompagniet-målet

Högsta domstolen har beslutat att meddela prövningstillstånd i det mål där Sturecompagniet stämt Gjensidige för att få ersättning under sin epidemiförsäkring.
2022-11-25

Sakbolagens lönsamhet 2021

Sak & Liv har gjort en sammanställning av de större skadeförsäkringsbolagens lönsamhet 2021 samt under den senaste tioårsperioden.
2022-09-27

FI:s rapport om diskriminering av lojala försäkringskunder

FI har publicerat en rapport om hur lojala kunder kan tvingas betala högre försäkringspremier för hem- och villaförsäkring.
2022-07-01

Dom i Nyköpings tingsrätt efter försäljning av aktier i MM Holding

Nyköpings tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för att ha sålt aktier i MM Holding utan att ta upp intäkten i deklarationen.
2022-06-26

FPK:s årsredovisning för 2018

Den 16 maj publicerade FPK sin årsredovisning för 2018.
2019-05-21

Pensionsmyndighetens årsredovisning för 2019

Pensionsmyndigheten har publicerat sin årsredovisning för 2019.
2020-03-03

Avanzas årsredovisning för 2019

Avanza Bank Holding AB (publ) publicerade den 21 februari som årsredovisning för 2019.
2020-02-21

Fjärde AP-fondens årsredovisning för 2018

Fjärde AP-fonden har publicerat sin årsredovisning för 2018. Du hittar årsredovisningen här. 
2019-02-25

Pensionsmyndighetens förteckning över godkända fonder v 10

Till och med vecka 10 hade Pensionsmyndigheten godkänt 38 fonder för premiepensionens fondtorg, enligt de nya regelverket.
2019-03-11

Domen i målet mot de tidigare cheferna i Allra

Den 31 januari meddelade Stockholms tingsrätt dom i målet där åtal väckts mot bland andra tidigare chefer för Allra. Samtliga åtalade frias av rätten.
2020-01-31
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Mejladress till redaktionen: nyheter@forsakringsanalys.se
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossPlatsannonserAnnonsera

Missa inga viktiga nyheter om försäkring och pension!

Prenumerera på Sak & Livs nyhetsbrev – helt GRATIS!
Någonting gick fel! Det finns redan ett konto kopplat till din e-postadress.
Någonting gick fel! Försök igen senare. Kontakta oss ifall problemet kvarstår
Ja, jag har läst och godkänt användarvillkor och information om hantering av personuppgifter
Du måste godkänna användarvillkoren

Har du redan ett konto? Logga in

Välkommen som prenumerant! Du har fått ett mail med instruktioner på hur du aktiverar ditt konto.

Följ oss gärna i sociala medier: