Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕

Logga in

Inte prenumerant? Klicka här för att registrera dig – helt gratis!

Glömt ditt lösenord?

Återställ ditt lösenord

  • Köp Premium
  • Prenumerera
  • Platsannonser
  • Logga in
    • Min profil
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Fredag 24 Mars 2023
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 14 dagar - Sak

LF Uppsala vann i domstol efter översvämning i karpdamm

Foto: Asia Grill

• Efter vattenskadan har restaurangen renoverats och bytt namn till Asia Grill, och har även etablerat ett eget mikrobyrggeri i lokalerna.

Länsförsäkringar Uppsala har — till större delen — vunnit en domstolstvist med en restaurang i Uppsala om försäkringsersättning efter en översvämning i en damm med karpar. Enligt tingsrättsdomen behöver försäkringsbolaget inte betala ut ersättning för restaurangens vattenskada. Dock ska Länsförsäkringar Uppsala betala ut ersättning under ansvarsförsäkringen när det gäller vattenskadan på fastigheten i övrigt. 

Restaurang Dragon Palace har beskrivits som Uppsalas exklusivaste kinesiska restaurang, belägen på Kungsängsgatan i centrala delarna av staden.

I restauranglokalerna fanns bland annat en damm med levande karpar.

Natten mellan den 3 och 4 januari svämmade dammen över och vatten strömmade ut i lokalen.

Översvämningen berodde på att en anställd som skulle byta vatten i dammen missade att stänga av vattenkranen. Följden blev omfattande vattenskador, både i restaurangen och i fastigheten i övrigt. Skadan upptäcktes när väktare noterade att det droppade vatten i ett garage under restaurangen.

Länsförsäkringar Uppsala avvisade restaurangens krav på försäkringsersättning. Enligt Länsförsäkringar Uppsala handlade det inte om en oförutsedd skada i försäkringsvillkorens mening. Restaurangen stämde försäkringsbolaget, men tingsrätten går nu i sin dom på försäkringsbolagets linje.

Enligt domen hade företaget inte tillräckligt säkra rutiner för att minska risken för vattenskada i samband med vattenbyte i dammen. Därmed var det inte en oförutsedd skada.

—Vid dessa förhållanden anser tingsrätten att det har varit möjligt för XX och YY att förutse den vattenutströmning som skedde i samband med översvämningen. Vattenutströmningen var därmed inte oförutsedd i försäkringsvillkorets mening. Mot bakgrund av detta föreligger ingen ersättningsbar egendomsskada såvitt avser översvämningen av karpdammen. Dragon Paradises talan ska därför ogillas i denna del., heter det bland annat i domen.

Däremot slår tingsrätten fast att Länsförsäkringar Uppsala ska betala ut ersättning under ansvarsförsäkringen när det gäller de krav med anledning av vattenskadan på fastigheten i övrigt. Trygg-Hansa är försäkringsgivare för den bostadsrättsförening som äger fastigheten och har riktat krav mot Dragon Paradise på 1,5 miljoner kronor.

— Dragon Paradises arbetsledning har visserligen varit vårdslös genom att tillämpa en, i förhållande till den potentiella skadan, alltför osäker rutin men vårdslösheten kan enligt tingsrätten inte betecknas som grov. Undantaget i ansvarsförsäkringen för förutsebar skada är följaktligen inte tillämpligt. Detta medför att Ansvarsskadorna omfattas av Dragon Paradises ansvarsförsäkring hos Länsförsäkringar och att Länsförsäkringar är skyldiga att reglera dessa enligt försäkringsvillkoren, skriver tingsrätten.

Enligt domen ska Dragon Paradise nu stå för rättegångskostnader på totalt 1,1 miljoner kronor.

Restaurangen har numera bytt namn till Asia Grill och har inte längre någon karpdamm i lokalerna.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av domen.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

9 mars, 2021
Gunnar Loxdal
gunnar.loxdal@sakochliv.se

Dina nya karriärmöjligheter

  • Head of Commercial Accounts
    Stockholm company logo
  • Ansvarig Kontinuitetshantering (BCM) - Agria
    Stockholm company logo
  • Underwriter Financial Lines
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 17 timmar
    Trygg-Hansa stämmer If på 4,3 Mkr i tvist om trafikskadeersättning
  • 1 dag
    Trygg-Hansa: Ökning förra året av glasskador och singelolyckor
  • 9 dagar
    Trygg-Hansa vann i hovrätten i miljontvist mot Energihuset i Åre
  • 17 dagar
    Trygg-Hansa stäms på miljonbelopp efter stöld hos specialeffektsbolag
  • 18 dagar
    KoV: Trygg-Hansas formkrav för uppsägning kan strida mot lagen

Trygg-Hansa stämmer If på 4,3 Mkr i tvist om trafikskadeersättning

17 timmar Läs mer
Så vill AP-fondernas etikråd påverka de stora techbolagen
2 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Trygg-Hansas stämning mot If i tvist om trafikskadeersättning
2023-03-23
cover image
Swiss Res sammanställning av naturkatastrofskador 2022
2023-03-23
cover image
FI:s minnesanteckningar efter möte med Alecta
2023-03-22
KÖP PREMIUM
Strategin för att hitta de bästa bolagen
Läs mer

Swiss Re: Naturkatastrofer kostade försäkringsbolagen 125 Mdr USD

22 timmar Läs mer
ANNONS

De senaste nyheterna
  • 1 timme
    Skandeanmälningarna till LÖF ökade med 9 procent förra året
  • 2 timmar
    Så vill AP-fondernas etikråd påverka de stora techbolagen
  • 15 timmar
    Strategin för att hitta de bästa bolagen
  • 17 timmar
    Trygg-Hansa stämmer If på 4,3 Mkr i tvist om trafikskadeersättning
  • 18 timmar
    Malin Holmqvist Önnby blir ny kommersiell direktör på Zmarta
Skandeanmälningarna till LÖF ökade med 9 procent förra året
1 timme Läs mer
"Det finns en del som tror att den sista personen kommer att få flera miljarder. Blir det så har vi misslyckats kapitalt - det kommer inte att bli så."
VD Nils Henriksson uttalar sig i Affärsvärlden om Gamla Livs avveckling
Veckans mest lästa
  • 3 dagar
    Finansinspektionen: Regeringen bör utreda ett provisionsförbud
  • 4 dagar
    Skandia förlorade i kammarrätten i miljontvist om direktpensionsskatt
  • 2 dagar
    ARN: Agria är skyldigt att betala för kostsam kattundersökning
  • 7 dagar
    Äntligen har Alecta blivit känt för hela svenska folket!
  • 6 dagar
    Försäkringsförmedlare försattes i konkurs vid Borås tingsrätt
Malin Holmqvist Önnby blir ny kommersiell direktör på Zmarta
18 timmar Läs mer
ManyPets ny huvudpartner till motionsloppet Run for Pride
20 timmar Läs mer
Storebrand investerar 1 Mdr kr i Tysklands största vindkraftspark
22 timmar Läs mer
Pensionsmyndigheten: Den intjänade pensionen ökade med 3 %
1 dag Läs mer
Trygg-Hansa: Ökning förra året av glasskador och singelolyckor
1 dag Läs mer
Sveland, Svedea, Dina och Dunstan i nytt samarbete om veterinärpriser
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Branschrapporter

Här finns Sak & Livs egna branschrapporter – med sammanställningar, analyser och fördjupningar kring aktuella ämnen.

Nyhetsfördjupning

Våra nyhetsfördjupningar ger dig en snabb bakgrund så fort det händer något av extra stort intresse i branschen.

Porträtt

Här möter du några av branschens mest intressanta personer och företag. Klicka för att läsa mer!

Rättsdokument

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Utredningar, myndighetsrapporter, sammanställningar – här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan vara nyfiken på!

Trygg-Hansas stämning mot If i tvist om trafikskadeersättning

Trygg-Hansa kräver If på ersättning i en tvist om trafikskadeersättning.
2023-03-23

Swiss Res sammanställning av naturkatastrofskador 2022

Swiss Re har publicerat sin årliga sammanställning av naturkatastrofskador.
2023-03-23

FI:s minnesanteckningar efter möte med Alecta

FI har formulerat minnesanteckningar efter ett möte med företrädare för Alecta den 16 mars.
2023-03-22

Stabilitetsrådets protokoll efter det extrainsatta mötet

Den 21 mars höll Finansiella Stabilitetsrådet ett extrainsatt möte med anledning av problemen för vissa banker. Nu har protokollet från mötet publicerats.
2023-03-22

Alectas brev till FI om investeringen i amerikanska banker

Alecta har inkommit med en skrivelse till Finansinspektionen som ger bolagets bild av hanteringen av investeringarna i nischbanker i USA. (Delvis maskat.)
2023-03-22

Eiopas uttalande om pricewalking

Eiopa har publicerat ett uttalande om förekomsten av pricewalking i skadeförsäkringsbolag.
2023-03-22
Läs in fler dokument

SFM:s brev om provisionsförbud inom EU

SFM har skrivit ett brev till finansmarknadsministern om ett eventuellt provisionsförbud inom EU.
2023-03-09

Dom i tvisten mellan Kapitalgruppen och Småspararguiden

Dom har meddelats av Patent- och marknadsdomstolen vid Stockholms tingsrätt i det mål där Kapitalgruppen i Skandinavien AB stämt Småspararguiden för otillbörlig marknadsföring.
2023-03-09

HD:s beslut om prövningstillstånd i Sturecompagniet-målet

Högsta domstolen har beslutat att meddela prövningstillstånd i det mål där Sturecompagniet stämt Gjensidige för att få ersättning under sin epidemiförsäkring.
2022-11-25

Sakbolagens lönsamhet 2021

Sak & Liv har gjort en sammanställning av de större skadeförsäkringsbolagens lönsamhet 2021 samt under den senaste tioårsperioden.
2022-09-27

FI:s rapport om diskriminering av lojala försäkringskunder

FI har publicerat en rapport om hur lojala kunder kan tvingas betala högre försäkringspremier för hem- och villaförsäkring.
2022-07-01

Dom i Nyköpings tingsrätt efter försäljning av aktier i MM Holding

Nyköpings tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för att ha sålt aktier i MM Holding utan att ta upp intäkten i deklarationen.
2022-06-26

FPK:s årsredovisning för 2018

Den 16 maj publicerade FPK sin årsredovisning för 2018.
2019-05-21

Pensionsmyndighetens årsredovisning för 2019

Pensionsmyndigheten har publicerat sin årsredovisning för 2019.
2020-03-03

Avanzas årsredovisning för 2019

Avanza Bank Holding AB (publ) publicerade den 21 februari som årsredovisning för 2019.
2020-02-21

Fjärde AP-fondens årsredovisning för 2018

Fjärde AP-fonden har publicerat sin årsredovisning för 2018. Du hittar årsredovisningen här. 
2019-02-25

Pensionsmyndighetens förteckning över godkända fonder v 10

Till och med vecka 10 hade Pensionsmyndigheten godkänt 38 fonder för premiepensionens fondtorg, enligt de nya regelverket.
2019-03-11

Domen i målet mot de tidigare cheferna i Allra

Den 31 januari meddelade Stockholms tingsrätt dom i målet där åtal väckts mot bland andra tidigare chefer för Allra. Samtliga åtalade frias av rätten.
2020-01-31
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Mejladress till redaktionen: nyheter@forsakringsanalys.se
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossPlatsannonserAnnonsera

Missa inga viktiga nyheter om försäkring och pension!

Prenumerera på Sak & Livs nyhetsbrev – helt GRATIS!
Någonting gick fel! Det finns redan ett konto kopplat till din e-postadress.
Någonting gick fel! Försök igen senare. Kontakta oss ifall problemet kvarstår
Ja, jag har läst och godkänt användarvillkor och information om hantering av personuppgifter
Du måste godkänna användarvillkoren

Har du redan ett konto? Logga in

Välkommen som prenumerant! Du har fått ett mail med instruktioner på hur du aktiverar ditt konto.

Följ oss gärna i sociala medier: