Premiär i dag för Folksams och Lärarförsäkringars bilförsäkring

• Sprillans ny bilförsäkring! Lärarförsäkringars nya bilförsäkringsprodukt, med Folksam som försäkringsgivare, finns i två utföranden med olika omfattning: Bilförsäkring Bas och Bilförsäkring Stor. Båda varianterna är märkta med Bra Miljöval.
Folksam meddelar att man utökar sitt samarbete med Lärarförsäkringar genom att lansera en ny skräddarsydd bilförsäkringsprodukt. Den nya produkten erbjuds från och med i dag den 21 februari och enligt Folksam är detta första gången man erbjuder en specialanpassad bilförsäkring till ett fackligt kollektiv.
Den nya nya bilförsäkringsrodukten erbjuds de över 280 000 lärare som är kunder hos Lärarförsäkringar och medlemmar i Lärarförbundet och Lärarnas Riksförbund. Produkten beskrivs som trygg, omfattande och miljömärkt, och Folksam ser den som ett viktigt steg för Folksam och Lärarförsäkringar i riktning mot att utveckla och skapa ytterligare medlemsnytta tillsammans.
— Lärarförsäkringar är en viktig och långsiktig partner till Folksam. Personbilsförsäkringen är en efterfrågad produkt bland Lärarförsäkringars kunder, och genom att komplettera ett redan starkt medlemserbjudande kommer vi nu kunna skapa ytterligare medlemsnytta tillsammans, säger Josef Halldelius, chef för Motoraffären på Folksam, i sin kommentar.
Produkten lanseras i två utföranden med olika omfattning: Bilförsäkring Bas och Bilförsäkring Stor. Båda varianterna är märkta med Bra Miljöval. Av Lärarförsäkringars hemsida framgår bland annat att den nya produkten har extra lång maskinskadeförsäkring; åtta år och 15 000 mil för Bilförsäkring Bas och tio år och 15 000 mil för Bilförsäkring Stor. Den som redan i dag har andra produkter hos Lärarförsäkringar och bland annat har en extra trafiksäker eller miljösmart bil kan få upp till 30 procents rabatt på sin försäkring.
— Lärarförsäkringar arbetar ständigt för att våra kunder, förbundens medlemmar, ska ha de förmånligaste medlemsförsäkringarna på marknaden. Vi är glada över att vara först med ett fackligt bilerbjudande som dessutom är både riktigt starkt och prisvärt, likt bilhandelns förmånliga märkesförsäkringar. Det är lärarna värda. På sikt är vår ambition att kunna erbjuda en mycket mer digitaliserad bilförsäkringsupplevelse, säger Marika Granström, vd på Lärarförsäkringar.
Samarbetet mellan Folksam och Lärarförsäkringar sträcker sig över 20 år bakåt i tiden. där Folksam sedan tidigare erbjuder sin hemförsäkringsprodukt via Lärarförsäkringar.