Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕

Logga in

Inte prenumerant? Klicka här för att registrera dig – helt gratis!

Glömt ditt lösenord?

Återställ ditt lösenord

  • Köp Premium
  • Prenumerera
  • Platsannonser
  • Logga in
    • Min profil
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Lördag 21 Maj 2022
Sök
Search for:
Annons:
1 månad - Sak

Euler Hermes ska nu verka under varumärket Allianz Trade

Bild från Linkedin

• Varumärkesbytet firades med bakelser med den nya loggan för Allianz Trade.

Kreditförsäkraren Euler Hermes meddelar att man framöver kommer att verka under varumärket Allianz Trade. 

Allianz lämnade information om namnbytet tidigare i veckan, och framhöll då att namnbytet kommer att vara en viktig del i att uppfylla Allianz strategiska plan.

Namnbytet har inte någon direkt koppling till någon ägarförändring i bolaget — Euler Hermes har varit en del av Allianz sedan 2018 — men understryker givetvis att bolaget är en del av Allianz-koncernen.

— Att vi byter vårt varumärke till Allianz Trade innebär att vi understryker vår position som en global aktör. Med det nya varumärket kommer vi att dra ännu mer nytta av vårt anseende och från styrkan i Allianz-koncernen, som har ett omfattande globalt expertnätverk, heter det i informationen från Allianz.

Clarisse Kopff, VD för Allianz Trade, säger så här om namnbytet i en presskommentar:

— Nu är vi Allianz Trade. Vad innebär det för vårt företag, för våra kunder och för våra anställda? I ett ord: mer. Mer av global expertis och kunskap som inspirerar mer lokala lösning. Mer tilltro till framtiden med mer möjligheter att hjälpa näringslivet att växa. Mer förutseende och skräddarsydd kundservice. Mer möjligheter att hänga med ännu bättre i den tekniska utvecklingen. Mer synlighet för att locka nya talanger och mer av karriärmöjligheter för våra medarbetare. Det finns mycket att glädjas åt, och vi har bara börjat att undersöka de möjligheterna.

I informationen från Euler Hermes/Allianz Trade i Sverige understryks att namnändringen inte innebär någon förändring av verksamheten i övrigt.

— Även om vi numera heter Allianz Trade så är det lyckligtvis inget utöver namnet som har förändrats. Det förtroende vi byggt upp och skapat under det senaste århundradet gentemot er kunder betyder fortsättningsvis allt för oss och är även framöver ett av de främsta ledorden i vår verksamhet. Ni som kunder till oss kommer därmed fortsatt kunna förlita er på att vi även framöver fortsatt kommer att leverera samma höga nivå av personlig skräddarsydd service, bistå er verksamhet med de främsta marknadsinsikterna och naturligtvis leverera allt detta med samma passion samt höga servicenivå som tidigare, skriver man på sin hemsida.

Rikke Thomsen är Head of Marketing för Norden, stationerad i Danmark, och har ansvarat för den nordiska delen av varumärkesbytet.

Hon säger så här i en kommentar på bolagets Linkedin-sida:

— Det har varit ett väldigt omfattande projekt och det har varit många detaljer att ta itu med. Men kollegor i alla fyra länder har verkligen visat laganda och viljan att ge det där lilla extra. Det är tydligt att alla har sett fram emot vårt nya namn, vilket för oss ännu närmare Allianz-familjen. Jag tackar stort för insatsen.

Euler Hermes filial i Sverige har formellt inte bytt namn utan verkar fortfarande under namnet Euler Hermes Sverige filial. Någon anmälan om namnändring har ännu inte lämnats in till Bolagsverket.

VD för filialen är sedan år 2019 Pekka Puotunen. Filialens servicebolag Euler Hermes Service AB hade år 2020 en omsättning på 130,9 miljoner kronor och ett resultat på 16,6 miljoner kronor.

Internationellt har Euler Hermes/Allianz Trade cirka 5 500 anställda i 52 olika länder över hela världen. Bolaget är ledande inom handelskreditförsäkring och hade år 2021 en omsättning på 2,9 miljarder euro och försäkrade affärstransaktioner motsvarande 931 miljarder euro. Huvudkontoret för bolaget finns i Paris.

30 mars, 2022
Gunnar Loxdal
gunnar.loxdal@sakochliv.se

Dina nya karriärmöjligheter

  • Chef Partneraffär till Söderberg & Partners
    Stockholm
  • Insurance Specialist till Saab Group
    Linköping
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 2 ÅR OCH 4 månader
    Euler Hermes: Konkurserna i Sverige ökar med 2 procent 2020
  • 2 ÅR OCH 5 månader
    Euler Hermes: Klimatomställningen kostar företagen 2 500 Mdr USD
  • 3 ÅR OCH 10 månader
    Euler Hermes ser ökade risker inom byggsektorn
  • 3 ÅR OCH 6 dagar
    Nu erbjuder Credable sina tjänster för 24 länder i Europa
  • 4 ÅR OCH 1 månad
    Euler Hermes: Nu ökar konkurserna i Sverige igen

Lassie tar in 115 miljoner kronor i ny finansieringsrunda

19 timmar Läs mer
Trygg-Hansa: Åtta av tio vill ha psykisk hälsa på skolschemat
15 timmar Läs mer
PRENUMERERA GRATIS!
FÅ NYHETERNA DIREKT I INKORGEN
Göta Lejon genomför upphandling av försäkringskonsult
12 timmar Läs mer

Två försäkringsförmedlare dömdes i Svea hovrätt för insiderbrott

1 dag Läs mer
ANNONS

De senaste nyheterna
  • 12 timmar
    Göta Lejon genomför upphandling av försäkringskonsult
  • 15 timmar
    Trygg-Hansa: Åtta av tio vill ha psykisk hälsa på skolschemat
  • 19 timmar
    Hjerta i nytt samarbetsavtal med Gjensidige Försäkring
  • 19 timmar
    Lassie tar in 115 miljoner kronor i ny finansieringsrunda
  • 19 timmar
    Movestic: De flesta svenskar vill bo utomlands som pensionärer
Hjerta i nytt samarbetsavtal med Gjensidige Försäkring
19 timmar Läs mer
"Överförsäkring är helt klart en av vår tids stora folksjukdomar."
Gofidos försäkringsekonom Henrik Senestad i twitterinlägg om överförsäkringens psykologi
Veckans mest lästa
  • 1 dag
    Två försäkringsförmedlare dömdes i Svea hovrätt för insiderbrott
  • 3 dagar
    Säkra exanderar vidare — genomför tre ytterligare förvärv
  • 5 dagar
    Tidigare mordmisstänkt stämmer Skandia i tvist om livförsäkring
  • 1 dag
    Marie Gustafsson lämnar WTW — blir VD för Howden Sweden
  • 2 dagar
    Fick fyra månader för försök till bedrägeri mot Trygg-Hansa
Movestic: De flesta svenskar vill bo utomlands som pensionärer
19 timmar Läs mer
Trygg-Hansa är första kvartalets överlägsna lönsamhetsvinnare
1 dag Läs mer
Marie Gustafsson lämnar WTW — blir VD för Howden Sweden
1 dag Läs mer
”Dynamiska finansiella marknader är en förutsättning för tillväxt”
1 dag Läs mer
Folksam avtalar med CAB Group om videobesiktning av skador
1 dag Läs mer
Forena: Svenska folket efterlyser mer engagemang kring pensionerna
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Branschrapporter

Här finns Sak & Livs egna branschrapporter – med sammanställningar, analyser och fördjupningar kring aktuella ämnen.

Nyhetsfördjupning

Våra nyhetsfördjupningar ger dig en snabb bakgrund så fort det händer något av extra stort intresse i branschen.

Porträtt

Här möter du några av branschens mest intressanta personer och företag. Klicka för att läsa mer!

Rättsdokument

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Utredningar, myndighetsrapporter, sammanställningar – här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan vara nyfiken på!

Stämning mot Länsförsäkringar Bank

Ett läkemedelsbolag kräver i en stämningsansökan Länsförsäkringar Bank på skadestånd för hanteringen av bolagets konton.
2022-05-20

Göta Lejons upphandling av försäkringskonsult

Försäkrings AB Göta Lejon har gått ut i en upphandling av försäkrings- och återförsäkringskonsult. Bifogat dokument är ett utkast till ramavtal.
2022-05-20

Hovrättsdom mot förmedlare för insiderbrott

Svea hovrätt har avkunnat dom i ett mål där två försäkringsförmedlare åtalats för insiderbrott.
2022-05-19

Forenas undersökning om synen på pensionspolitiken

Forena publicerade den 19 maj en undersökning om svenska folkets syn på politikernas engagemang när det gäller pensionssystemet.
2022-05-19

Skandias rapport Pensionsåldersdilemmat

Skandia publicerade den 19 maj rapporten Pensionsåldersdilemmat.
2022-05-19

Samordnad upphandling av tågförsäkring

Kalmar Läns Trafik AB och Västtrafik AB har i samarbete med S & P Assurans Offentlig AB gått ut i en samordnad upphandling av regionförsäkring.
2022-05-18
Läs in fler dokument

Årsredovisning 2021 för Dina Försäkringar Göta

Dina Försäkringar Göta har publicerat sin årsredovisning för 2021.
2022-05-12

Hovrättens dom i Sturecompagniet-målet

Svea hovrätt har meddelat dom i det mål där Sturecompagniet stämt Gjensidige för att få ut ersättning under sin epidemiförsäkring.
2022-04-11

Års- och hållbarhetsrapport 2021 för Folksamgruppen

Folksamgruppen publicerade den 30 mars sin års- och hållbarhetsrapport för 2021.
2022-04-01

Hedvig Försäkrings årsredovisning för 2020

Hedvig Försäkring har fått sin årsredovisning för 2020 registrerad.
2022-02-03

Dom i tvist mellan Trygg-Hansa och Operatören Stockholm AB

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvist om epidemiförsäkring mellan Trygg-Hansa och Operatören Stockholm AB.
2021-10-06

Sveriges mest lönsamma skadeförsäkringsgrenar

Sak & Liv har utifrån statistik från SCB gjort en sammanställning av de mest lönsamma försäkringsgrenarna under 2020.
2021-10-05

FPK:s årsredovisning för 2018

Den 16 maj publicerade FPK sin årsredovisning för 2018.
2019-05-21

Pensionsmyndighetens årsredovisning för 2019

Pensionsmyndigheten har publicerat sin årsredovisning för 2019.
2020-03-03

Avanzas årsredovisning för 2019

Avanza Bank Holding AB (publ) publicerade den 21 februari som årsredovisning för 2019.
2020-02-21

Fjärde AP-fondens årsredovisning för 2018

Fjärde AP-fonden har publicerat sin årsredovisning för 2018. Du hittar årsredovisningen här. 
2019-02-25

Pensionsmyndighetens förteckning över godkända fonder v 10

Till och med vecka 10 hade Pensionsmyndigheten godkänt 38 fonder för premiepensionens fondtorg, enligt de nya regelverket.
2019-03-11

Domen i målet mot de tidigare cheferna i Allra

Den 31 januari meddelade Stockholms tingsrätt dom i målet där åtal väckts mot bland andra tidigare chefer för Allra. Samtliga åtalade frias av rätten.
2020-01-31
posts) ?>
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Mejladress till redaktionen: gunnar.loxdal@gmail.com
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossPlatsannonserAnnonsera

Missa inga viktiga nyheter om försäkring och pension!

Prenumerera på Sak & Livs nyhetsbrev – helt GRATIS!
Någonting gick fel! Det finns redan ett konto kopplat till din e-postadress.
Någonting gick fel! Försök igen senare. Kontakta oss ifall problemet kvarstår
Ja, jag har läst och godkänt användarvillkor och information om hantering av personuppgifter
Du måste godkänna användarvillkoren

Har du redan ett konto? Logga in

Välkommen som prenumerant! Du har fått ett mail med instruktioner på hur du aktiverar ditt konto.

Följ oss gärna i sociala medier: