Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:

Logga in

Inte prenumerant? Klicka här för att registrera dig – helt gratis!

Glömt ditt lösenord?

Återställ ditt lösenord

  • Prenumerera nu
  • Platsannonser
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 3 December 2023
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 21 dagar - Liv

Alectas ITP2-pensioner höjs 10,84% – ytterligare premiereduktion 2023

Foto: Alecta

• ”Vi är ett bolag som ägs av våra kunder och det här är ett tydligt exempel på stabiliteten och styrkan i vår ömsesidiga model”l, säger Alectas VD Magnus Billing.

Alecta meddelade i dag på morgonen att bolagets styrelse fattat beslut om att höja de förmånsbestämda ITP 2-pensionerna med 10,84 procent för 2023, vilket  motsvarar inflationen det senaste året. Styrelsen har även beslutat om premiereduktion för förmånsbestämd ålders- och familjepension och fortsatta premiereduktioner för riskförsäkringar.

Den rekordartade höjningen av ITP2-pensionerna avser både pensioner som betalas ut och intjänad pension som ännu inte börjat betalas ut. Beslutet innebär att över 50 miljarder kronor fördelas ut till drygt 1,6 miljoner kunder; 641 000 ITP-pensionärer och 960 000 kunder vars pension ännu inte har börjat betalas ut. Alecta påpekar att man sedan ITP-planens tillkomst 1960 har Alecta höjt pensionsutbetalningarna i takt med inflationen.

Styrelsebeslutet om premiereduktion innebär att premierna för förmånsbestämd ålders- och familjepension sänks 2023 med 40 procent. Den fortsatta premiereduktionen för riskförsäkring innebär att premierna för sjukförsäkring reduceras med 90 procent och premien för premiebefrielse vid sjukdom och föräldraledighet reduceras med med 60 procent.

Totalt uppgår premiereduktionerna på riskpremier och sparpremier till cirka 7,9 miljarder kronor, motsvarande cirka 1,5 procent av ITP-företagens sammanlagda lönesumma under ett år. Till det kommer minskade kostnader för företagen på ytterligare 3,3 miljarder kronor som en effekt av uppräkningen av intjänade pensionsrätter. Alecta framhåller att de beslutade premiereduktionerna minskar företagens kostnader med totalt 11,2 miljarder kronor 2023.

— Det är väldigt bra att Alecta genom dessa premiereduktioner kan bidra till att svenska företag minskar sina kostnader, särskilt när vi befinner oss i oroliga ekonomiska tider. Vi är ett bolag som ägs av våra kunder och det här är ett tydligt exempel på stabiliteten och styrkan i vår ömsesidiga modell, säger Alectas VD Magnus Billing i en kommentar.

Det är andra året i rad som Alecta sänker premierna som företagen behöver betala.

Alecta konstaterar också att den senaste tidens ränteuppgångar har lett till höjd konsolideringsnivå för Alectas förmånsbestämda försäkringar, vilket möjliggör fortsatta sänkningar.

— Alectas finansiella ställning är mycket stark. Konsolideringsnivån uppgick den 30 september 2022 till 189 procent och överstiger därmed med god marginal nivån 150 procent som enligt Alectas konsolideringspolicy krävs för att kunna ge premiereduktioner, säger Fredrik Palm, produktchef på Alecta, i sin kommentar.

Premien för Alectas tjänstegrupplivförsäkring TGL lämnas oförändrad på 26 kronor per månad och anställd.

2 090
11 november, 2022
Gunnar Loxdal
[email protected]

Dina nya karriärmöjligheter

  • Underwriter -Cyber Financial Lines to Zurich Sweden
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 5 dagar
    Alectas chefsjurist William McKechnie lämnar bolaget
  • 9 dagar
    Brottsutredning nu påbörjad om Alectas Heimstaden-investering
  • 16 dagar
    Heimstaden Bostad: Vi har nolltolerans för korruption
  • 17 dagar
    FI polisanmälde misstänkt korruption vid Alecta-investering
  • 22 dagar
    Alecta: Tjänstepensionen höjs med 6,48 % för 651 000 pensionärer …

LF Västerbotten vann i domstolstvist om skadad hiss i Folkets Hus

1 dag Läs mer
Fredrik Fors har lämnat styrelsen för Hedvig Försäkring AB
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Delete Service AB
2023-12-01
cover image
Finansinspektionens beslut om koncession för Lysa Life
2023-11-30
cover image
Evident Life årsredovisning 2022
2023-11-30
KÖP PREMIUM
Så blir räntemarknaden ett verktyg i klimatkampen
Läs mer

Fondförvaltaren: ”Stora möjligheter för den som tänker själv”

Läs mer
ANNONS

De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Motverkar försäkringsbedrägerier med blockchain-teknik
  • 1 dag
    Fredrik Fors har lämnat styrelsen för Hedvig Försäkring AB
  • 1 dag
    LF Västerbotten vann i domstolstvist om skadad hiss i Folkets Hus
  • 1 dag
    Länsförsäkringar: Nu måste vi alla ta vårt ansvar för klimatet
  • 1 dag
    Emma Nedin får mer marknads- och försäljningsansvar på Nordeuropa
Motverkar försäkringsbedrägerier med blockchain-teknik
1 dag Läs mer
"Inget litet kliv då försäkringar sällan är mer upphetsande än hålfotsinlägg, bettskenor och läsandet av Namn och Nytt i DN."
Tidningen Resumé kommenterar att Hedvig siktat på att åstadkomma ”världens första häpnadsväckande försäkringsupplevelse”.
Veckans mest lästa
  • 2 dagar
    Sveriges nya livbolag är här! FI meddelade koncession för Lysa Life
  • 5 dagar
    Alectas chefsjurist William McKechnie lämnar bolaget
  • 2 dagar
    Hedvig lanserar nytt digitalt partnerskap för bilhandlare 
  • 5 dagar
    Bliwa blir ny leverantör av Säkras personriskförsäkringar
  • 8 dagar
    LF: Så påverkas privatekonomin av höjd skatt på ISK och k-försäkring
Sveriges nya livbolag är här! FI meddelade koncession för Lysa Life
2 dagar Läs mer
Länsförsäkringar: Nu måste vi alla ta vårt ansvar för klimatet
1 dag Läs mer
Här är investeringarna som möjliggör morgondagens klimatlösningar
Läs mer
Emma Nedin får mer marknads- och försäljningsansvar på Nordeuropa
1 dag Läs mer
Europeiska ERV: Var tredje väljer att resa utomlands i jul och nyår
2 dagar Läs mer
Så vill Agria motverka stigande skadekostnader för hästsjukvård
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Branschrapporter

Här finns Sak & Livs egna branschrapporter – med sammanställningar, analyser och fördjupningar kring aktuella ämnen.

Nyhetsfördjupning

Våra nyhetsfördjupningar ger dig en snabb bakgrund så fort det händer något av extra stort intresse i branschen.

Porträtt

Här möter du några av branschens mest intressanta personer och företag. Klicka för att läsa mer!

Rättsdokument

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Utredningar, myndighetsrapporter, sammanställningar – här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan vara nyfiken på!

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Delete Service AB

Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Delete Service AB.
2023-12-01

Finansinspektionens beslut om koncession för Lysa Life

Finansinspektionen har fattat beslut i ett ärende som gäller koncession för livförsäkringsbolaget Lysa Life.
2023-11-30

Evident Life årsredovisning 2022

Evident Lifes årsredovisning för 2022.
2023-11-30

SKI:s mätning av kundnöjdhet bland djurförsäkringskunder

Svenskt Kvalitetsindex har genomfört en mätning av kundnöjdheten bland svenska djurförsäkringskunder.
2023-11-30

Insurellos årsredovisning för 2022

Insurellos årsredovisning för 2022.
2023-11-29

Swecos ansökan om koncession för svenskt captivebolag

Sweco inkom den 27 november med en ansökan om koncession för ett svenskt captivebolag. Här kan du ta del av försättsbladet till ansökan.
2023-11-29
Läs in fler dokument

Finansinspektionens beslut om koncession för Lysa Life

Finansinspektionen har fattat beslut i ett ärende som gäller koncession för livförsäkringsbolaget Lysa Life.
2023-11-30

Åtal mot före detta Folksamanställd

En tidigare anställd vid Folksam har åtalats vid Helingborgs tingsrätt för trolöshet mot huvudman.
2023-10-21

Det nya åtalet mot Alexander Ernstberger med flera

Den 3 oktober väckte Ekobrottsmyndigheten åtal mot Allras tidigare VD Alexander Ernstberger, en nära anhörig, två advokater och en revisor för oredlighet mot borgenär.
2023-10-04

KD-motion om jaktförsäkring

Kristdemokratiske riksdagsmannen Kjell-Arne Ottosson vill ha obligatorisk försäkring vid jakt.  
2023-10-02

HD:s nej till PT i tvist om epidemiavbrottsförsäkring (2)

Högsta domstolen har beslutat att inte meddela prövningstillstånd i tvist om epidemiavbrottsförsäkring mellan sju restaurangföretag i Västsverige och Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän.
2023-09-14

HD:s nej till PT i tvist om epidemiavbrottsförsäkring (1)

Högsta domstolen har beslutat att inte meddela prövningstillstånd i tvist om epidemiavbrottsförsäkring mellan ett cateringföretag och Länsförsäkringar Jönköping.
2023-09-14

Folksams rapport om personskador inom ridning

Folksam har publicerat en rapport om personskador inom ridning.
2023-11-03

Söderbergs rapport om försäkringsbolagens skadehantering

Söderberg & Partners publicerade den 16 november en rapport om försäkringsbolagens skadehantering.
2023-11-16

Hedvigs delårsrapport jan-aug 2023

Hedvig har publicerat en delårsrapport för årets första åtta månader.
2023-11-07

Dom i förvaltningsrätten om aktieutdelning till Länsförsäkringsbolag

Förvaltningsrätten i Stockholm har i 23 domar tagit ställning till beskattningen av aktieutdelning till Länsförsäkringsbolag. Denna dom avser Dalarnas Försäkringsbolag.
2023-11-08

Svensk Försäkrings rapport om klimatförändringar och naturskador

Svensk Försäkring publicerade den 6 november en rapport om klimatförändringar och naturskador.
2023-11-06

Region Gotlands upphandling av försäkringsförmedlare

Region Gotland har gått ut i en offentlig upphandling av försäkringsförmedlare.
2023-11-14
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Mejladress till redaktionen: [email protected]
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossPlatsannonserAnnonsera

Missa inga viktiga nyheter om försäkring och pension!

Prenumerera på Sak & Liv Premium
– HELT KOSTNADSFRITT I 30 DAGAR!
Prenumerera nu

Har du redan ett konto? Logga in

Följ oss gärna i sociala medier: