Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕

Logga in

Inte prenumerant? Klicka här för att registrera dig – helt gratis!

Glömt ditt lösenord?

Återställ ditt lösenord

  • Köp Premium
  • Prenumerera
  • Platsannonser
  • Logga in
    • Min profil
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 21 Mars 2023
Sök
Search for:
2 månader - Liv

AMF och Ica satsar 4,9 miljarder kr i nytt fastighetsbolag för butiker

Foto: AMF

• ”Vi ser fram emot ett bra samarbete med ICA Fastigheter inom ramarna för det nybildade bolaget”, säger Pernilla Arnrud Melin, ansvarig portföljförvaltare fastigheter på AMF.

AMF meddelar att man tillsammans med  Ica Fastigheter bildar ett nytt fastighetsbolag med namnet Delcore Fastigheter. Bolaget förvärvar till att börja med 30 butiksfastigheter från Ica Fastigheter med ett fastighetsvärde på 4,9 miljarder kronor.

De 30 butiksfastigheterna som förvärvas av Delcore Fastigheter omfattar totalt en yta på drygt 150 000 kvadratmeter. Delcore Fastigheter kommer att ägas till lika delar av AMF och ICA Fastigheter, och kommer att vara inriktat på att förvärva, äga och förvalta fastigheter med Ica-butiker och andra kommersiella fastigheter i strategiska lägen där Ica är huvudsaklig hyresgäst.

— Vi ser det här som en bra möjlighet att stärka vår fastighetsportfölj. Genom investeringen i Delcore Fastigheter får AMF en fastighetsinvestering med en marknadsledande samägare och långa kontrakt där vi förväntar oss en stabil inflationslänkad avkastning. Sammantaget ser vi att investeringen är positiv för våra pensionssparare i livportföljen och förbättrar deras möjligheter till en god avkastning över tid. Vi ser fram emot ett bra samarbete med ICA Fastigheter inom ramarna för det nybildade bolaget, säger Pernilla Arnrud Melin, ansvarig portföljförvaltare fastigheter på AMF, i en kommentar.

AMF:s kapitalförvaltningschef Tomas Flodén säger så här i sin kommentar:

— AMF var tidiga med att investera i onoterade fastigheter, och successivt har andelen fastigheter i vår livportfölj vuxit till dagens drygt 20 procent. Givet vår starka finansiella ställning kan vi investera även när andra investerare avvaktar. Det här har varit en styrka för oss, eftersom vi får ökade möjligheter att generera en stabil och konkurrenskraftig avkastning åt våra sparare.

Anna Nyberg, VD för ICA Fastigheter, kommenterar affären med AMF så här:

— ICA Fastigheters uppdrag är att säkra koncernens långsiktiga behov av rätt lokaler på rätt platser. Genom bildandet av Delcore Fastigheter skapar vi förutsättningar för ICA att behålla inflytandet på marknadsplatserna samtidigt som vi frigör kapital för att minska koncernens nettoskuld. Vi har mycket goda erfarenheter av samarbete i samägda bolag sedan tidigare och ser fram emot ett långt och givande samarbete med AMF.

Bright Advokat, Mannheimer Swartling och Colliers har varit rådgivare till ICA Fastigheter i transaktionen.

Transaktionen förväntas slutföras den 1 april 2023. Brick Advokat, Lindahl Winter och Svalner Skatt & Transaktion har varit rådgivare till AMF i transaktionen.

Sedan tidigare äger AMF 12,7 procent av aktierna i Ica Gruppen.

Bolaget Delcore Fastigheter AB bildades tidigare i år och har en styrelse som i dag består av ordförande Anna Nyberg och ledamöterna Christina Hambäck och Catrine Axelsson, båda anställda vid Ica Fastigheter. Totalt har ett 30-tal bolag startats med Delcore i namnet. Att döma av namnen på dessa bolag kommer de att äga fastigheter på följande orter: Sollefteå, Lycksele, Västerås Kranföraren, Sundsvall, Järfälla, Trosa, Uppsala, Knivsta, Botkyrka, Örebro, Avesta, Eskilstuna, Ludvika, Åstorp, Jönköping, Lundby, Sävsjö, Växjö, Gislaved, Karlstad, Ulricehamn, Kramfors, Hammarö, Tjörn, Kungälv och Gävle.

Ica Fastigheter har sedan tidigare ett samägt bolag tillsammans med Alecta — Ancore Fastigheter — samt äger Trecore Fastigheter tillsammans med Bonnier Fastigheter.

26 december, 2022
Gunnar Loxdal
gunnar.loxdal@sakochliv.se

Dina nya karriärmöjligheter

  • Ansvarig Kontinuitetshantering (BCM) - Agria
    Stockholm company logo
  • Underwriter Financial Lines
    Stockholm company logo
  • Commercial Combined Insurance Underwriter
    Stockholm company logo
  • SKADEREGLERARE MOTOR PRIVAT
    Piteå / Hybrid company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 6 dagar
    Jenny Gustafsson lämnar AMF – blir ny chef för AP-fondernas etikråd  
  • 27 dagar
    Per-Erik Karlsson blir ny styrelseledamot i Evident
  • 1 månad
    Ica Försäkrings premieintäkter steg fjärde kvartalet med 15 procent
  • 2 månader
    AMF köper två fastigheter i Stockholm värda nära 1 Mdr kr
  • 3 månader
    AMF köper 12,5 procent av aktierna i Ellevio från Första AP-fonden

ARN: Agria är skyldigt att betala för kostsam kattundersökning

6 timmar Läs mer
”Innovation – ett recept för tillväxt i försäkringsbranschen”
10 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
ARN:s beslut om Agria och kostsam undersökning av katt
2023-03-21
cover image
Humlegårdens årsredovisning 2022
2023-03-21
cover image
FI:s Konsumentskyddsrapport 2023
2023-03-21
KÖP PREMIUM
Wolters Kluwer pensionsfond valde Lumeras systemlösning
11 timmar Läs mer

Finansinspektionen: Regeringen bör utreda ett provisionsförbud

13 timmar Läs mer
ANNONS

De senaste nyheterna
  • 6 timmar
    ARN: Agria är skyldigt att betala för kostsam kattundersökning
  • 10 timmar
    ”Innovation – ett recept för tillväxt i försäkringsbranschen”
  • 11 timmar
    Wolters Kluwer pensionsfond valde Lumeras systemlösning
  • 11 timmar
    Folksam får in SEB i Malmö som ny hyresgäst i Canvashuset
  • 13 timmar
    LF Södermanland: Vattenvarnare har hittills förhindrat 17 vattenskador
Folksam får in SEB i Malmö som ny hyresgäst i Canvashuset
11 timmar Läs mer
"Ju mer man lär sig om pension och försäkring ju roligare blir det"
Erica Ropero, pensionsexpert på Ledarna, uttalar sin entusiasm på Tjänstepensionens dag den 27 november
Veckans mest lästa
  • 6 dagar
    Swedbank får anmärkning av FI och sanktionsavgift på 850 Mkr
  • 13 timmar
    Finansinspektionen: Regeringen bör utreda ett provisionsförbud
  • 5 dagar
    Storebrand, Movestic, Skandia och If i topp i årets trafikljusrapport
  • 4 dagar
    Försäkringsförmedlare försattes i konkurs vid Borås tingsrätt
  • 2 dagar
    Skandia förlorade i kammarrätten i miljontvist om direktpensionsskatt
LF Södermanland: Vattenvarnare har hittills förhindrat 17 vattenskador
13 timmar Läs mer
If: Stressrelaterade sjukdomsfall ökar kraftigt i hela landet
16 timmar Läs mer
Folksam Tjänstepension vill räkna in övervärden i kapitalbasen
1 dag Läs mer
Niklas Wykman kallar till extramöte i Finansiella stabilitetsrådet
1 dag Läs mer
Insurely certifierat för dataskydd enligt ISO 27001-standard
1 dag Läs mer
WaterCircles avtalar om förmånlig medlemsförsäkring för Tesla-ägare
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Branschrapporter

Här finns Sak & Livs egna branschrapporter – med sammanställningar, analyser och fördjupningar kring aktuella ämnen.

Nyhetsfördjupning

Våra nyhetsfördjupningar ger dig en snabb bakgrund så fort det händer något av extra stort intresse i branschen.

Porträtt

Här möter du några av branschens mest intressanta personer och företag. Klicka för att läsa mer!

Rättsdokument

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Utredningar, myndighetsrapporter, sammanställningar – här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan vara nyfiken på!

ARN:s beslut om Agria och kostsam undersökning av katt

Allmänna reklamationsnämnden har fattat beslut i ett ärende där Agria nekat att betala ersättning för en undersökning av en försäkrad katt.
2023-03-21

Humlegårdens årsredovisning 2022

Länsförsäkringars fastighetsbolag Humlegården Fastigheter har presenterat sin årsredovisning för 2022.
2023-03-21

FI:s Konsumentskyddsrapport 2023

Finansinspektionen publicerade den 21 mars sin Konsumentskyddsrapport för 2023.
2023-03-21

Folksam Tjänstepensions skrivelse till FI om beräkning av kapitalbasen

Folksam Tjänstepension framför i en skrivelse till Finansinspektionen hur man vill att övervärden i tillgångar ska påverka beräkningen av bolagets kapitalbas. Skrivelsen är delvis maskad.
2023-03-20

Nordnets årsredovisning för 2022

Nordnet har publicerat sin årsredovisning för 2022.
2023-03-20

Kammarrättens dom om beskattning av Skandia

Kammarrätten i Stockholm har meddelat dom i ett mål som gäller beskattningen av Skandia.
2023-03-19
Läs in fler dokument

SFM:s brev om provisionsförbud inom EU

SFM har skrivit ett brev till finansmarknadsministern om ett eventuellt provisionsförbud inom EU.
2023-03-09

Dom i tvisten mellan Kapitalgruppen och Småspararguiden

Dom har meddelats av Patent- och marknadsdomstolen vid Stockholms tingsrätt i det mål där Kapitalgruppen i Skandinavien AB stämt Småspararguiden för otillbörlig marknadsföring.
2023-03-09

HD:s beslut om prövningstillstånd i Sturecompagniet-målet

Högsta domstolen har beslutat att meddela prövningstillstånd i det mål där Sturecompagniet stämt Gjensidige för att få ersättning under sin epidemiförsäkring.
2022-11-25

Sakbolagens lönsamhet 2021

Sak & Liv har gjort en sammanställning av de större skadeförsäkringsbolagens lönsamhet 2021 samt under den senaste tioårsperioden.
2022-09-27

FI:s rapport om diskriminering av lojala försäkringskunder

FI har publicerat en rapport om hur lojala kunder kan tvingas betala högre försäkringspremier för hem- och villaförsäkring.
2022-07-01

Dom i Nyköpings tingsrätt efter försäljning av aktier i MM Holding

Nyköpings tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för att ha sålt aktier i MM Holding utan att ta upp intäkten i deklarationen.
2022-06-26

FPK:s årsredovisning för 2018

Den 16 maj publicerade FPK sin årsredovisning för 2018.
2019-05-21

Pensionsmyndighetens årsredovisning för 2019

Pensionsmyndigheten har publicerat sin årsredovisning för 2019.
2020-03-03

Avanzas årsredovisning för 2019

Avanza Bank Holding AB (publ) publicerade den 21 februari som årsredovisning för 2019.
2020-02-21

Fjärde AP-fondens årsredovisning för 2018

Fjärde AP-fonden har publicerat sin årsredovisning för 2018. Du hittar årsredovisningen här. 
2019-02-25

Pensionsmyndighetens förteckning över godkända fonder v 10

Till och med vecka 10 hade Pensionsmyndigheten godkänt 38 fonder för premiepensionens fondtorg, enligt de nya regelverket.
2019-03-11

Domen i målet mot de tidigare cheferna i Allra

Den 31 januari meddelade Stockholms tingsrätt dom i målet där åtal väckts mot bland andra tidigare chefer för Allra. Samtliga åtalade frias av rätten.
2020-01-31
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Mejladress till redaktionen: gunnar.loxdal@gmail.com
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossPlatsannonserAnnonsera

Missa inga viktiga nyheter om försäkring och pension!

Prenumerera på Sak & Livs nyhetsbrev – helt GRATIS!
Någonting gick fel! Det finns redan ett konto kopplat till din e-postadress.
Någonting gick fel! Försök igen senare. Kontakta oss ifall problemet kvarstår
Ja, jag har läst och godkänt användarvillkor och information om hantering av personuppgifter
Du måste godkänna användarvillkoren

Har du redan ett konto? Logga in

Välkommen som prenumerant! Du har fått ett mail med instruktioner på hur du aktiverar ditt konto.

Följ oss gärna i sociala medier: