20,6 miljoner kr! Rekordutbetalning i Nordnets aktielåneprogram

• ”Ersättningen från vårt aktielåneprogram fungerar som en tredje typ av värdegenerering från investeringar i aktier. Utöver potentiell värdeuppgång samt utdelning får Nordnets kunder genom aktielåneprogrammet en avkastning som tidigare varit förbehållen så kallade professionella aktörer, som till exempel pensionsförvaltare, fonder och investmentbanker”, säger Martin Ringberg, Sverigechef på Nordnet.
Nordnet meddelar att rekordsumman 20,6 miljoner kronor betalas ut i dag i form av återbäringen från Nordnets aktielåneprogram för fjärde kvartalet 2022. Aktielåneprogrammet omfattar kunder som sparar i aktier på kapitalförsäkring, tjänstepension eller privatpension i Nordnet.
Enligt Nordnet har börsens återhämtning under fjärde kvartalet ökat återbäringen från aktielåneprogrammet. De aktier som bidragit till mest ersättning under kvartalet är SBB, SAS och Embracer.
— SBB är överlägsen etta på listan över de aktier som har gett mest i ersättning under kvartalet. Aktien är en av de mest blankade på börsen, och det finns en skepsis bland investerare kring värderingen samt hållbarheten i bolagets affärsmodell i ett högre ränteläge. Samtidigt har aktien haft en stark kursuppgång under fjärde kvartalet och stigit med 60 procent, vilket betyder att de sparare som äger SBB hos Nordnet kan glädja sig åt såväl höga intäkter från aktielåneprogrammet som en fantastisk kursutveckling, säger Martin Ringberg, Sverigechef på Nordnet, i en kommentar.
Genom aktielåneprogrammet lånar Nordnet ut aktier till externa parter, exempelvis investmentbanker och kapitalförvaltare. De som lånar aktier betalar ersättning till Nordnet, som efter avdrag för agentens arvode delas lika mellan Nordnet och bolagets kunder. Sedan starten för fyra år sedan har Nordnets kunder i Sverige fått dela på mer än 220 miljoner kronor inom ramen för aktielåneprogrammet.