Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕

Logga in

Inte prenumerant? Klicka här för att registrera dig – helt gratis!

Glömt ditt lösenord?

Återställ ditt lösenord

  • Köp Premium
  • Prenumerera
  • Platsannonser
  • Logga in
    • Min profil
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Fredag 31 Mars 2023
Sök
Search for:
1 månad - Sak

”Bolag som går utanför sin comfort zone blir morgondagens vinnare”

Foto: Gjensidige

• ”Det handlar om att hitta balansen mellan det långsiktiga och det kortsiktiga och att lyckas kombinera leveransen av det vi alltid varit bra på med nya distributionsmodeller för att möta nya förväntningar och kundbehov. De försäkringsbolag som blir bra på den kombinationen och som vågar gå utanför sin comfort zone är de som kommer att gå vinnande in i framtiden”, säger Gjensidiges Sverigechef Anders Lundin. 

Anders Lundin, Sverigechef på Gjensidige, skriver i en krönika att de försäkringsaktörer som vågar gå utanför sin comfort zone är de som blir vinnare i framtiden. Ett exempel på ett pilotprojekt som går utanför de vanliga ramarna för vad ett försäkringsbolag ägnar sig åt är Gjensidiges bilabonnemangstjänst Schysst. 

Nu under våren blir det två år sedan vi från Gjensidige påbörjade ett för branschen banbrytande och djärvt pilotprojekt. Vi lanserade Schysst, som är en helt ny bilabonnemangstjänst. På en marknad i ständig och snabb förändring är den här typen av projekt, som ligger utanför den ordinarie kärnverksamheten, vägen framåt.

Tiden går snabbare nu än för ett par decennier sedan. Nya digitala lösningar tas fram i en rasande takt för att möta nya kundbehov och förväntningar som också är i ständig och snabb förändring. Utvecklingen har aldrig gått så fort som nu. Det var länge sedan den digitala revolutionen bara handlade om att uppgradera it-system och att sluta fylla våra kunders brevlådor med pappersblanketter. Förväntningarna är något helt annat i dag, nu handlar det om helheten och våra arbetssätt.

Vår marknad präglas av hård konkurrens där den som lyckas anpassa sig smart och snabbt utefter nya förutsättningar kommer ha företräde. Det kräver dock ett robust fundament med stabila processer, kompetenta medarbetare och fungerande rutiner. Vi som bransch behöver tänka helt nytt kring kundupplevelsen och bli ännu mer snabbfotade när det gäller att testa nytt och att lansera nya tjänster och produkter. I princip allt vi erbjuder behöver kunna gå med automatik och på ett ögonblick. Den som hänger med och anpassar sig för att möta framtidens konsumtionsbeteenden har optimala förutsättningar.

Ett exempel på ett nytt kundbeteende är hur vi äger bil i Sverige i dag. Bilmarknaden har ändrats från att kunden själv köper bil till att mer gå mot privatleasing och abonnemangslösningar i olika former. Den här trenden innebär nya förutsättningar som kommer ställa nya krav på oss som försäkringsgivare. Därför startade vi ett för vår bransch banbrytande pilotprojekt, nämligen Schysst.

Schysst innebär att den som använder tjänsten har sin bil precis som när man äger en bil, men med skillnaden att abonnenten kan byta bil när som helst. Det är inte lika kortsiktigt som att hyra en bil och det finns heller inga långa bindningstider som vid leasing. Det blev snabbt tydligt att vi fyllde ett nytt behov på marknaden. Beställningarna var inom kort fler än antalet bilar vi hade att abonnera ut.

Vi startade pilotprojektet för att testa nytt och samla viktiga insikter kring hur vi smartast kan vidareutveckla vår affär för att möta framtidens konsumtionsbeteende. Här har Gjensidige fördelen av att vara en liten aktör på den svenska marknaden, samtidigt som vi har en stor och stabil koncern i ryggen. Det gör att vi kan vara snabbfotade och agera testbädd för koncernen i Sverige. Schysst är ett konkret exempel på det och går dessutom i linje med koncernens vision om mobilitet och mobila lösningar.

Det här är också ett exempel på hur vi som försäkringsbolag kan testa nytt för att möta nya trender i samhället. Men som verksamhet behöver vi också fokusera på det som sker här och nu. Vi fortsätter därför vårt fokus på att förbättra och effektivisera våra processer. Det är en förutsättning för att kunna arbeta med utveckling. Gjensidige kommer i liten skala att fortsätta att testa helt nya lösningar och produkter som ligger utanför och samtidigt nära kärnverksamheten, för att hämta in lärdomar som kan stärka erbjudandet inom kärnverksamheten framöver. Det handlar om att hitta balansen mellan det långsiktiga och det kortsiktiga och att lyckas kombinera leveransen av det vi alltid varit bra på med nya distributionsmodeller för att möta nya förväntningar och kundbehov. De försäkringsbolag som blir bra på den kombinationen och som vågar gå utanför sin comfort zone är de som kommer att gå vinnande in i framtiden.

Anders Lundin
Gjensidiges Sverigechef

Krönikan har tidigare publicerats på Insurance Evolutions Linkedin-sida, inför Anders Lundins framträdande på Insurance Evolutions nätverksträff den 15 mars. Nätverksträffen är fullbokad men det är möjligt att sätta upp sig på väntelista här.

17 februari, 2023
Gunnar Loxdal
gunnar.loxdal@sakochliv.se

Dina nya karriärmöjligheter

  • Client Executive, WTW Affinity
    Stockholm company logo
  • Head of Commercial Accounts
    Stockholm company logo
  • Ansvarig Kontinuitetshantering (BCM) - Agria
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 4 dagar
    Gjensidige utsågs till vinnare i LinkedIn Talent Awards 2022
  • 25 dagar
    Gjensidiges koncernchef förvärvade 3 500 aktier i bolaget
  • 1 månad
    ”Vi måste vara bäst både på tech och på fysisk leverans”
  • 1 månad
    Morad Ahassad går till Gjensidige från Trygg-Hansa
  • 1 månad
    ”Så omvandlar man ett 100-årigt företag till ett techbolag”

Folksam sänker återbäringsräntan den 1 april till 5 procent

6 timmar Läs mer
10 000 konsumenter kontaktade Konsumenternas Försäkringsbyrå
1 timme Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Verksamhetsberättelse för Konsumenternas Försäkringsbyrå 2022
2023-03-31
cover image
Movestics årsredovisning för 2022
2023-03-31
cover image
Dom i Stockholms tingsrätt i tvist mellan Saabs konkursbo och Afa
2023-03-30
KÖP PREMIUM
Strategin för att hitta de bästa bolagen
Läs mer

Saab Automobiles konkursbo vann i miljontvist mot Afa Försäkring

21 timmar Läs mer
ANNONS

De senaste nyheterna
  • 8 minuter
    Samuel Engström blir Head of International på WTW
  • 1 timme
    Strategin för att hitta de bästa bolagen
  • 1 timme
    10 000 konsumenter kontaktade Konsumenternas Försäkringsbyrå
  • 3 timmar
    Jonathan Jansson ny partner vid Risk & Regulatory Advisory
  • 6 timmar
    Folksam sänker återbäringsräntan den 1 april till 5 procent
Samuel Engström blir Head of International på WTW
8 minuter Läs mer
"När man tittar på de länder som har infört provisionsförbud så har det fått en mycket positiv effekt."
Biträdande GD Susanna Grufman på FI uttalar sig i Finansvärlden
Veckans mest lästa
  • 1 dag
    Här är bolagen som valdes ut i Collectums nya ITP-upphandling
  • 6 dagar
    Bara tre försäkringsföretag bland de mest attraktiva arbetsgivarna
  • 3 dagar
    FI ska undersöka Nordnet Pension och Länsförsäkringar Fondliv
  • 4 dagar
    Evolis och Dinas bilförsäkring får kritik av Konsumentverket
  • 3 dagar
    Irländsk pub stämmer Alecta på miljonbelopp i hyrestvist
Jonathan Jansson ny partner vid Risk & Regulatory Advisory
3 timmar Läs mer
Movestics premievolym ökade under förra året med 5 procent
6 timmar Läs mer
Hur Restvärderäddning stöttar sina uppdragsgivare vid skadehantering
Läs mer
Det ukrainska försäkringsförbundet blir medlem i Insurance Europe
21 timmar Läs mer
Svedea delade ut 250 000 kr till sex svenska skoterklubbar
21 timmar Läs mer
Andra Petrosan utsågs till Head of Product på Lassie
22 timmar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Branschrapporter

Här finns Sak & Livs egna branschrapporter – med sammanställningar, analyser och fördjupningar kring aktuella ämnen.

Nyhetsfördjupning

Våra nyhetsfördjupningar ger dig en snabb bakgrund så fort det händer något av extra stort intresse i branschen.

Porträtt

Här möter du några av branschens mest intressanta personer och företag. Klicka för att läsa mer!

Rättsdokument

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Utredningar, myndighetsrapporter, sammanställningar – här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan vara nyfiken på!

Verksamhetsberättelse för Konsumenternas Försäkringsbyrå 2022

Konsumenternas Försäkringsbyrå har publicerat sin verksamhetsberättelse för 2022.
2023-03-31

Movestics årsredovisning för 2022

Movestic publicerade den 31 mars sin årsredovisning för 2022.
2023-03-31

Dom i Stockholms tingsrätt i tvist mellan Saabs konkursbo och Afa

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i en tvist där Saabs konkursbo stämt Afa Försäkring.
2023-03-30

Dom i Högsta domstolen i tvist om preklusion

Högsta domstolen har meddelat dom i en tvist om preklusion där Trygg-Hansa stämts av två fastighetsägare efter en skada.
2023-03-30

Dom i Svea hovrätt om preklusion efter fastighetsskada

Svea hovrätt meddelade år 2021 dom i en tvist om preklusion där Trygg-Hansa stämts av två fastighetsägare efter en skada vid takarbeten.
2023-03-30

Volvias rapport "Barnsäkerhet i bil 2023"

Volvias presenterade den 30 mars sin årliga rapport "Barnsäkerhet i bil" för 2023.
2023-03-30
Läs in fler dokument

SFM:s brev om provisionsförbud inom EU

SFM har skrivit ett brev till finansmarknadsministern om ett eventuellt provisionsförbud inom EU.
2023-03-09

Dom i tvisten mellan Kapitalgruppen och Småspararguiden

Dom har meddelats av Patent- och marknadsdomstolen vid Stockholms tingsrätt i det mål där Kapitalgruppen i Skandinavien AB stämt Småspararguiden för otillbörlig marknadsföring.
2023-03-09

HD:s beslut om prövningstillstånd i Sturecompagniet-målet

Högsta domstolen har beslutat att meddela prövningstillstånd i det mål där Sturecompagniet stämt Gjensidige för att få ersättning under sin epidemiförsäkring.
2022-11-25

Sakbolagens lönsamhet 2021

Sak & Liv har gjort en sammanställning av de större skadeförsäkringsbolagens lönsamhet 2021 samt under den senaste tioårsperioden.
2022-09-27

FI:s rapport om diskriminering av lojala försäkringskunder

FI har publicerat en rapport om hur lojala kunder kan tvingas betala högre försäkringspremier för hem- och villaförsäkring.
2022-07-01

Dom i Nyköpings tingsrätt efter försäljning av aktier i MM Holding

Nyköpings tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för att ha sålt aktier i MM Holding utan att ta upp intäkten i deklarationen.
2022-06-26

FPK:s årsredovisning för 2018

Den 16 maj publicerade FPK sin årsredovisning för 2018.
2019-05-21

Pensionsmyndighetens årsredovisning för 2019

Pensionsmyndigheten har publicerat sin årsredovisning för 2019.
2020-03-03

Avanzas årsredovisning för 2019

Avanza Bank Holding AB (publ) publicerade den 21 februari som årsredovisning för 2019.
2020-02-21

Fjärde AP-fondens årsredovisning för 2018

Fjärde AP-fonden har publicerat sin årsredovisning för 2018. Du hittar årsredovisningen här. 
2019-02-25

Pensionsmyndighetens förteckning över godkända fonder v 10

Till och med vecka 10 hade Pensionsmyndigheten godkänt 38 fonder för premiepensionens fondtorg, enligt de nya regelverket.
2019-03-11

Domen i målet mot de tidigare cheferna i Allra

Den 31 januari meddelade Stockholms tingsrätt dom i målet där åtal väckts mot bland andra tidigare chefer för Allra. Samtliga åtalade frias av rätten.
2020-01-31
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Mejladress till redaktionen: nyheter@forsakringsanalys.se
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossPlatsannonserAnnonsera

Missa inga viktiga nyheter om försäkring och pension!

Prenumerera på Sak & Livs nyhetsbrev – helt GRATIS!
Någonting gick fel! Det finns redan ett konto kopplat till din e-postadress.
Någonting gick fel! Försök igen senare. Kontakta oss ifall problemet kvarstår
Ja, jag har läst och godkänt användarvillkor och information om hantering av personuppgifter
Du måste godkänna användarvillkoren

Har du redan ett konto? Logga in

Välkommen som prenumerant! Du har fått ett mail med instruktioner på hur du aktiverar ditt konto.

Följ oss gärna i sociala medier: