Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕

Logga in

Inte prenumerant? Klicka här för att registrera dig – helt gratis!

Glömt ditt lösenord?

Återställ ditt lösenord

  • Köp Premium
  • Prenumerera
  • Platsannonser
  • Logga in
    • Min profil
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 26 Mars 2023
Sök
Search for:
13 dagar - Sak

SEB: Samarbetet fortsätter som planerat med Trygg-Hansa

• SEB går in som ny ägare till Hedvig och tecknar dessutom ett avtal om strategiskt partnersamarbete. Men samarbetet med Trygg-Hansa ska fortsätta som planerat, säger banken.

SEB:s samarbete med Trygg-Hansa fortgår enligt plan, skriver SEB i en kommentar efter nyheten att SEB går in som ägare i Hedvig och också ingår ett strategiskt partnerskap med bolaget kring distribution. 

Sedan 2010 har SEB ett strategiskt partnersamarbete med Trygg-Hansa på försäkringsområdet.

Så sent som i somras fördjupade banken sitt samarbete med Trygg-Hansa med ett nytt förmånligt sakförsäkringserbjudande och en nysatsning på hemförsäkringar för studenter.

Det nya uppdaterade sakförsäkringserbjudandet innebar då att SEB-kunderna skulle få exklusiv tillgång ett heltäckande erbjudande av Trygg-Hansas hemförsäkring och bilförsäkring till extra förmånliga priser. Det nya hemförsäkringserbjudandet för studenter innebar bland annat att Trygg-Hansa i sin studentförsäkring via SEB erbjöd en drulleförsäkring och även att bolaget garanterade att premienivån skulle ligga fast under hela studietiden.

I fredags kom nyheten att SEB ingår strategiskt partnerskap och dessutom går in som investerare i insurtechbolaget Hedvig.

Investeringen i Hedvig görs via SEB Venture Capital i samband med finansieringsrundan ledd av Adelis Equity.

Fredrik Ljungblad, Investment Manager på SEB Venture Capital, uttalade sig så här om investeringen i pressinformationen i fredags:

— Med sin moderna tekniska plattform, smidiga kundprocess och effektiva försäkringslösningar har Hedvig på relativt kort tid lyckats ta en framträdande position på den svenska försäkringsmarknaden och fått höga kundbetyg. Vi ser fram emot att få vara med och utveckla bolaget ytterligare tillsammans med grundarna och övriga investerare. Marknadspotentialen är fortsatt god och med den fullfinansierade affärsplanen på plats ser framtiden väldigt ljus ut för bolaget.

Så här sade Stefan Stignäs, Head of Exploratory Banking & Strategic Partnerships på SEB, i en presskommentar i samband med att det strategiska samarbetet med SEB offentliggjordes:

— Att vi nu ingår ett strategiskt partnerskap med Hedvig är helt i linje med vår strategi att bygga upp det finansiella ekosystemet så att våra kunder enkelt och digitalt kan utföra sina bank- och försäkringsbehov. Hedvigs digitala försäkringserbjudande stämmer väl överens med den nya infrastruktur vi etablerat genom partnerskapet med Insurely.

Vad kan då det nya strategiska samarbetet med Hedvig komma att betyda för SEB:s befintliga relation med Trygg-Hansa som banken tidigare dessutom varit ägare till?

Att det samarbetet på något sätt kommer att påverkas är självklart — särskilt som en del av samarbetet med Trygg-Hansa avser studentförsäkring som är något av Hedvig paradgren.

Men SEB betonar ändå i sin kommentar att samarbetet med Trygg-Hansa ska gå vidare. Så här formuleras det i pressinformationen från SEB:

— SEB:s befintliga relation med Trygg-Hansa som samarbetspartner inom sakförsäkringar fortgår enligt plan.

Hedvigs nyemission på fredagen uppgår till totalt 333 miljoner kronor och värderar bolaget, enligt uppgift till Dagens Industri, till cirka 670 miljoner kronor.

13 mars, 2023
Gunnar Loxdal
gunnar.loxdal@sakochliv.se

Dina nya karriärmöjligheter

  • Head of Commercial Accounts
    Stockholm company logo
  • Ansvarig Kontinuitetshantering (BCM) - Agria
    Stockholm company logo
  • Underwriter Financial Lines
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 5 dagar
    Folksam får in SEB i Malmö som ny hyresgäst i Canvashuset
  • 12 dagar
    SEB: Fem nya hållbara fonder valbara för fondförsäkring
  • 16 dagar
    Hedvig får Adelis som huvudägare — nytt partnerskap inleds med SEB
  • 24 dagar
    SEB:s Sparbarometer: Svenska folket förlorade över 2 000 Mdr
  • 27 dagar
    SEB: Så kan pensionskunderna påverka hållbarhetsarbetet

Evolis och Dinas bilförsäkring får kritik av Konsumentverket

4 timmar Läs mer
Jenny Öhman förstärker hanteringen av Tydligas flexplan
2 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Konsumentverkets skrivelse till Evoli om bilförsäkringen
2023-03-26
cover image
Konsumentverkets skrivelse till Dina om Evolis bilförsäkring
2023-03-26
cover image
Universums rapport om studenters preferenser av arbetsgivare
2023-03-24
KÖP PREMIUM
Strategin för att hitta de bästa bolagen
Läs mer
Premium

Fick 1,2 Mkr av misstag från SEB Gamla Liv — slipper återbetalning

2 dagar Läs mer
ANNONS

De senaste nyheterna
  • 2 timmar
    Strategin för att hitta de bästa bolagen
  • 4 timmar
    Evolis och Dinas bilförsäkring får kritik av Konsumentverket
  • 2 dagar
    Bara tre försäkringsföretag bland de mest attraktiva arbetsgivarna
  • 2 dagar
    Jenny Öhman förstärker hanteringen av Tydligas flexplan
  • 2 dagar
    Fick 1,2 Mkr av misstag från SEB Gamla Liv — slipper återbetalning
Bara tre försäkringsföretag bland de mest attraktiva arbetsgivarna
2 dagar Läs mer
"Det finns en del som tror att den sista personen kommer att få flera miljarder. Blir det så har vi misslyckats kapitalt - det kommer inte att bli så."
VD Nils Henriksson uttalar sig i Affärsvärlden om Gamla Livs avveckling
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Finansinspektionen: Regeringen bör utreda ett provisionsförbud
  • 2 dagar
    Fick 1,2 Mkr av misstag från SEB Gamla Liv — slipper återbetalning
  • 3 dagar
    Trygg-Hansa stämmer If på 4,3 Mkr i tvist om trafikskadeersättning
  • 5 dagar
    ARN: Agria är skyldigt att betala för kostsam kattundersökning
  • 7 dagar
    Skandia förlorade i kammarrätten i miljontvist om direktpensionsskatt
Skandeanmälningarna till LÖF ökade med 9 procent förra året
2 dagar Läs mer
Så vill AP-fondernas etikråd påverka de stora techbolagen
2 dagar Läs mer
Trygg-Hansa stämmer If på 4,3 Mkr i tvist om trafikskadeersättning
3 dagar Läs mer
Malin Holmqvist Önnby blir ny kommersiell direktör på Zmarta
3 dagar Läs mer
ManyPets ny huvudpartner till motionsloppet Run for Pride
3 dagar Läs mer
Swiss Re: Naturkatastrofer kostade försäkringsbolagen 125 Mdr USD
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Branschrapporter

Här finns Sak & Livs egna branschrapporter – med sammanställningar, analyser och fördjupningar kring aktuella ämnen.

Nyhetsfördjupning

Våra nyhetsfördjupningar ger dig en snabb bakgrund så fort det händer något av extra stort intresse i branschen.

Porträtt

Här möter du några av branschens mest intressanta personer och företag. Klicka för att läsa mer!

Rättsdokument

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Utredningar, myndighetsrapporter, sammanställningar – här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan vara nyfiken på!

Konsumentverkets skrivelse till Evoli om bilförsäkringen

Konsumentverket berör i en skrivelse till Evoli marknadsföringen av bolagets bilförsäkring.
2023-03-26

Konsumentverkets skrivelse till Dina om Evolis bilförsäkring

Konsumentverket berör i en skrivelse till Dina Försäkring AB villkoren för Evolis bilförsäkring där Dina är försäkringsgivare.
2023-03-26

Universums rapport om studenters preferenser av arbetsgivare

Undersökningsföretaget Universum har presenterat sin årliga rapport för Sverige om vilka arbetsgivare som studenter i olika ämnen föredrar; "The Most Attractive Employers in Sweden - Students 2023".
2023-03-24

Dom i tvist om återbetalning av efterlevandeskydd

Nyköpings tingsrätt har meddelat dom i ett mål där SEB Trygg Liv stämt en person med krav på återbetalning av efterlevandeskydd som betalats ut av misstag.

2023-03-24

Skandiabankens årsredovisning 2022

Skandiabanken har publicerat sin årsredovisning för 2022.
2023-03-24

Trygg-Hansas stämning mot If i tvist om trafikskadeersättning

Trygg-Hansa kräver If på ersättning i en tvist om trafikskadeersättning.
2023-03-23
Läs in fler dokument

SFM:s brev om provisionsförbud inom EU

SFM har skrivit ett brev till finansmarknadsministern om ett eventuellt provisionsförbud inom EU.
2023-03-09

Dom i tvisten mellan Kapitalgruppen och Småspararguiden

Dom har meddelats av Patent- och marknadsdomstolen vid Stockholms tingsrätt i det mål där Kapitalgruppen i Skandinavien AB stämt Småspararguiden för otillbörlig marknadsföring.
2023-03-09

HD:s beslut om prövningstillstånd i Sturecompagniet-målet

Högsta domstolen har beslutat att meddela prövningstillstånd i det mål där Sturecompagniet stämt Gjensidige för att få ersättning under sin epidemiförsäkring.
2022-11-25

Sakbolagens lönsamhet 2021

Sak & Liv har gjort en sammanställning av de större skadeförsäkringsbolagens lönsamhet 2021 samt under den senaste tioårsperioden.
2022-09-27

FI:s rapport om diskriminering av lojala försäkringskunder

FI har publicerat en rapport om hur lojala kunder kan tvingas betala högre försäkringspremier för hem- och villaförsäkring.
2022-07-01

Dom i Nyköpings tingsrätt efter försäljning av aktier i MM Holding

Nyköpings tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för att ha sålt aktier i MM Holding utan att ta upp intäkten i deklarationen.
2022-06-26

FPK:s årsredovisning för 2018

Den 16 maj publicerade FPK sin årsredovisning för 2018.
2019-05-21

Pensionsmyndighetens årsredovisning för 2019

Pensionsmyndigheten har publicerat sin årsredovisning för 2019.
2020-03-03

Avanzas årsredovisning för 2019

Avanza Bank Holding AB (publ) publicerade den 21 februari som årsredovisning för 2019.
2020-02-21

Fjärde AP-fondens årsredovisning för 2018

Fjärde AP-fonden har publicerat sin årsredovisning för 2018. Du hittar årsredovisningen här. 
2019-02-25

Pensionsmyndighetens förteckning över godkända fonder v 10

Till och med vecka 10 hade Pensionsmyndigheten godkänt 38 fonder för premiepensionens fondtorg, enligt de nya regelverket.
2019-03-11

Domen i målet mot de tidigare cheferna i Allra

Den 31 januari meddelade Stockholms tingsrätt dom i målet där åtal väckts mot bland andra tidigare chefer för Allra. Samtliga åtalade frias av rätten.
2020-01-31
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Mejladress till redaktionen: nyheter@forsakringsanalys.se
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossPlatsannonserAnnonsera

Missa inga viktiga nyheter om försäkring och pension!

Prenumerera på Sak & Livs nyhetsbrev – helt GRATIS!
Någonting gick fel! Det finns redan ett konto kopplat till din e-postadress.
Någonting gick fel! Försök igen senare. Kontakta oss ifall problemet kvarstår
Ja, jag har läst och godkänt användarvillkor och information om hantering av personuppgifter
Du måste godkänna användarvillkoren

Har du redan ett konto? Logga in

Välkommen som prenumerant! Du har fått ett mail med instruktioner på hur du aktiverar ditt konto.

Följ oss gärna i sociala medier: