Så utvidgar Länsförsäkringar sitt tjänstepensionserbjudande

• Niclas Ward, affärsområdeschef för personrisk vid Länsförsäkringar, och Sara Rindevall, VD för Länsförsäkringar Fondliv, presenterar Länsförsäkringars utvidgade tjänstepensionspaket — som nu inkluderar en förebyggande hälsoförsäkring.
Länsförsäkringar meddelar att man har utökat sitt tjänstepensionspaket med en förebyggande hälsoförsäkring som är tänkt att ge stöd innan man blir sjukskriven — oavsett om orsaken är privat eller arbetsrelaterad.
— Psykisk ohälsa är idag den största anledningen till längre sjukskrivningar. Genom produkten kan kunderna överblicka sitt hälsoläge så att de i tid kan identifiera riskområden som på sikt kan leda till en längre sjukskrivning. I ett första läge kommer den nya försäkringen att erbjudas våra kunder som har tjänstepensionspaket hos oss, men ambitionen är att fler ska kunna erbjudas förebyggande insatser till ett bra pris, säger Niclas Ward som är affärsområdeschef för personrisk vid Länsförsäkringar AB.
Som exempel på tjänster kan nämnas professionella rådgivare inom mental och fysisk hälsa där både psykologer och fysioterapeuter ingår. Här erbjuds även stöd genom KBT.
— Jag är väldigt glad att vi nu kan erbjuda den här produkten till våra kunder utan extra kostnad, för att förhindra långa sjukskrivningar för våra kunder och deras anställda. Fokus för Länsförsäkringars verksamhet är just att tillhandahålla produkter och tjänster som ökar möjligheten för våra kunder och deras anställda att leva friskt liv, säger VD för Länsförsäkringar Fondliv Sara Rindevall i sin kommentar.
— Vi står nu inför osäkra ekonomiska tider, där en rad händelser kan inträffa som påverkar både det egna, företagets och familjens ekonomiska situation. Det är viktigt även som företagare att tänka på att stärka sitt pensions-och försäkringsskydd för att skapa en ekonomisk trygghet genom hela livet.