Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 27 Augusti 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 9 månader - Allmänt

Forenas Anders Johansson: Ett stort beslut att bli medlemmar i PTK

Foto: Forena

• ”Jag tycker att det ska bli väldigt roligt med PTK-medlemskapet, och jag tror att det kan bli väldigt intressant för våra förtroendevalda att vara delaktiga i olika sammanhang inom PTK”, säger Anders Johansson.

Det är ett väldigt stort beslut att ansöka om att Forena ska bli medlemmar i PTK, säger förbundsordförande Anders Johansson i en intervju med Sak & Liv. Han säger också att det är oklart hur FPK:s roll kan se ut i en framtid när Forena är medlem i PTK, men att man är väldigt nöjda med hur FPK sköter verksamheten. 

Förbundsstyrelsen för Forena har enhälligt beslutat att ansöka om medlemsskap i Privattjänstemannakartellen, PTK.

Forenas förbundsordförande Anders Johansson säger till Sak & Liv att det är ett väldigt stort och glädjande beslut.

— För oss är det här väldigt stort! PTK har funnits i 50 år, och vi kan se att frågan diskuterades redan då i förbundet under ett antal år. Då kom man fram till att man skulle stå utanför bland annat eftersom man ansåg att man redan hade bra förmåner utan medlemskapet i PTK. Men tiderna förändras och vi har närmat oss den här frågan de senaste åren. Självklart finns det en koppling till att PTK och Svenskt Näringsliv har undertecknat det nya huvudavtalet med bland annat nya omställningsmöjligheter. Det är inte enda skälet till att vi vill bli medlemmar, men kan konstatera att det här är första gången som det kan innebära något konkret för medlemmarna att vi står utanför PTK. Det ska man väga mot att vi redan i dag har ett kollektivavtal med vissa omställningsmöjligheter, men vi bedömer att det är en viktig fråga.

Men skulle man inte kunna tänka sig att Forena förhandlar fram ett lika bra omställningsavtal med FAO som PTK har med Svenskt Näringsliv?   

— Jo, absolut. Men att hänga på det nuvarande huvudtalet innebär också att man får tillgång till TRR, och vi ser fördelar med det. TRR är en väl fungerande verksamhet och man kommer att fortsätta att bygga upp både kunskap, rutiner och praxis där kring omställningar.

Vad skulle du säga är det viktigaste när det gäller Forenas beslut att ansöka om att gå med i PTK? 

— Det avgörande skälet är framtiden. Det allra mest betydelsefulla är inte omställningsavtalet, utan det är att kunna vara med och ha inflytande i de förhandlingar som pågår om regelverket på arbetsmarknaden framöver. Är man inte medlem i PTK får man inte får vara med och diskutera.

En fråga som många säkert funderar över är vad ett PTK-medlemskap skulle betyda för det nuvarande tjänstepensionsavtalet för försäkringsområdet. Vad kan du berätta om det i dag? Finns det plats för FPK framöver även om Forena skulle bli medlemmar i PTK och omfattas av ITP-avtalet istället för FTP-avtalet?

— Vi sitter i förhandlingar med våra motparter FAO för att se om det finns möjligheter att komma överens när det gäller de framtida pensionsfrågorna. Men det är svårt att svara på hur det kan komma att se ut framöver. Vi vill på inga villkors vis genomföra några försämringar för medlemmarna. Ska man komma överens om förändringar och närma sig ITP så är det många komplexa frågor som behöver lösas på ett sätt som är tillräckligt bra för medlemmarna. Det finns ett antal skillnader mellan ITP och FTP, och vi har koll på dem och beaktar dem. Man måste kunna hantera det på ett klokt sätt, och det behöver båda parter ta hänsyn till. Jag ser exempelvis gärna att den förmånsbestämda delen som vi har i FTP blir kvar.

— Samtidigt ser vi i dag att det är en allt större rörlighet på arbetsmarknaden där många rör sig mellan olika avtalsområden. Då kan det finnas fördelar att tillhöra en större tjänstepensionsplan, det behöver inte nödvändigtvis vara sämre. Man kan konstatera att det är imponerande hur mycket parterna har fått ned kostnaderna för de valbara alternativen inom ITP-avtalet. En fördel med en större plan är också att det blir enklare att bibehålla kompetensen kring hur tjänstepensionsavtalet är uppbyggt.

— I dag är det för tidigt att säga hur FPK:s roll ser ut i en framtid när Forena är medlem i PTK, det pågår som sagt förhandlingar. Men det jag kan säga är att vi är väldigt nöjda med hur FPK sköter verksamheten, och att FTP2 är jätteviktigt med våra medlemmar.

Vilka reaktioner har ni fått hittills från medlemmar och förtroendevalda kring beslutet att närma sig PTK? 

— Man är i grunden positiv. Det är lätt att förklara var vi befinner oss i kontexten i den svenska modellen, och då ser vi att det fattas något för oss. Sedan får vi ju en del frågor kring vad händer med FTP och det behöver vi lyssna på och beakta. Jag tycker att det ska bli väldigt roligt med PTK-medlemskapet, och jag tror att det kan bli väldigt intressant för våra förtroendevalda att vara delaktiga i olika sammanhang inom PTK, säger Anders Johansson.

519
3 november, 2023
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Skadechef till Dina Försäkring AB
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 1 månad
    PTK sade upp TFA-avtalet med Svenskt Näringsliv
  • 4 månader
    Folksams avkastning i topp bland alla valbara tradbolag i ITP
  • 4 månader
    Avtalat inför nytt krav på bekräftelse vid pensionsflytt
  • 7 månader
    Parterna underkänner förslaget om nya sanktionsbestämmelser
  • 8 månader
    Parterna enas om nytt huvudavtal – byter till ITP som pensionsplan

Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad

14 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
10 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025
2026-08-26
cover image
Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen
2026-08-26
cover image
Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala
2026-08-26
KÖP PREMIUM
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
19 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

20 timmar Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 10 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
  • 14 timmar
    Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
  • 14 timmar
    Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
  • 15 timmar
    Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
  • 15 timmar
    Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
15 timmar Läs mer
"En mjuk men kraftfull form av motståndskraft"
QBE:s Christopher Hesselbrant beskriver försäkringsbranschens roll i civilförsvaret på Svensk Försäkrings årsmöteskonferens.
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 10 dagar
    Naturkatastrofer första halvåret kostade 42 miljarder USD
  • 13 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
14 timmar Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
15 timmar Läs mer
Premium
HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group
1 dag Läs mer
Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
1 dag Läs mer
Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
1 dag Läs mer
”Vitea fortsätter att vara Vitea – även efter ägarförändringen”
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26

Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala

En man har åtalats vid Uppsala tingsrätt för försök till bedrägeri mot LF Uppsala.
2026-08-26

Andra AP-fondens rapport för första halvåret 2026

Andra AP-fonden presenterade den 26 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-26

AP7:s redogörelse för första halvåret 2026

Sjunde AP-fonden publicerade den 25 augusti sin redogörelse för första halvåret 2026.
2026-08-26

Svenska Fribrevsbolagets rapport för andra kvartalet 2026

Svenska Fribrevsbolaget publicerade den 26 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!