Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 24 Juni 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 7 månader - Allmänt

Forenas Anders Johansson: Ett stort beslut att bli medlemmar i PTK

Foto: Forena

• ”Jag tycker att det ska bli väldigt roligt med PTK-medlemskapet, och jag tror att det kan bli väldigt intressant för våra förtroendevalda att vara delaktiga i olika sammanhang inom PTK”, säger Anders Johansson.

Det är ett väldigt stort beslut att ansöka om att Forena ska bli medlemmar i PTK, säger förbundsordförande Anders Johansson i en intervju med Sak & Liv. Han säger också att det är oklart hur FPK:s roll kan se ut i en framtid när Forena är medlem i PTK, men att man är väldigt nöjda med hur FPK sköter verksamheten. 

Förbundsstyrelsen för Forena har enhälligt beslutat att ansöka om medlemsskap i Privattjänstemannakartellen, PTK.

Forenas förbundsordförande Anders Johansson säger till Sak & Liv att det är ett väldigt stort och glädjande beslut.

— För oss är det här väldigt stort! PTK har funnits i 50 år, och vi kan se att frågan diskuterades redan då i förbundet under ett antal år. Då kom man fram till att man skulle stå utanför bland annat eftersom man ansåg att man redan hade bra förmåner utan medlemskapet i PTK. Men tiderna förändras och vi har närmat oss den här frågan de senaste åren. Självklart finns det en koppling till att PTK och Svenskt Näringsliv har undertecknat det nya huvudavtalet med bland annat nya omställningsmöjligheter. Det är inte enda skälet till att vi vill bli medlemmar, men kan konstatera att det här är första gången som det kan innebära något konkret för medlemmarna att vi står utanför PTK. Det ska man väga mot att vi redan i dag har ett kollektivavtal med vissa omställningsmöjligheter, men vi bedömer att det är en viktig fråga.

Men skulle man inte kunna tänka sig att Forena förhandlar fram ett lika bra omställningsavtal med FAO som PTK har med Svenskt Näringsliv?   

— Jo, absolut. Men att hänga på det nuvarande huvudtalet innebär också att man får tillgång till TRR, och vi ser fördelar med det. TRR är en väl fungerande verksamhet och man kommer att fortsätta att bygga upp både kunskap, rutiner och praxis där kring omställningar.

Vad skulle du säga är det viktigaste när det gäller Forenas beslut att ansöka om att gå med i PTK? 

— Det avgörande skälet är framtiden. Det allra mest betydelsefulla är inte omställningsavtalet, utan det är att kunna vara med och ha inflytande i de förhandlingar som pågår om regelverket på arbetsmarknaden framöver. Är man inte medlem i PTK får man inte får vara med och diskutera.

En fråga som många säkert funderar över är vad ett PTK-medlemskap skulle betyda för det nuvarande tjänstepensionsavtalet för försäkringsområdet. Vad kan du berätta om det i dag? Finns det plats för FPK framöver även om Forena skulle bli medlemmar i PTK och omfattas av ITP-avtalet istället för FTP-avtalet?

— Vi sitter i förhandlingar med våra motparter FAO för att se om det finns möjligheter att komma överens när det gäller de framtida pensionsfrågorna. Men det är svårt att svara på hur det kan komma att se ut framöver. Vi vill på inga villkors vis genomföra några försämringar för medlemmarna. Ska man komma överens om förändringar och närma sig ITP så är det många komplexa frågor som behöver lösas på ett sätt som är tillräckligt bra för medlemmarna. Det finns ett antal skillnader mellan ITP och FTP, och vi har koll på dem och beaktar dem. Man måste kunna hantera det på ett klokt sätt, och det behöver båda parter ta hänsyn till. Jag ser exempelvis gärna att den förmånsbestämda delen som vi har i FTP blir kvar.

— Samtidigt ser vi i dag att det är en allt större rörlighet på arbetsmarknaden där många rör sig mellan olika avtalsområden. Då kan det finnas fördelar att tillhöra en större tjänstepensionsplan, det behöver inte nödvändigtvis vara sämre. Man kan konstatera att det är imponerande hur mycket parterna har fått ned kostnaderna för de valbara alternativen inom ITP-avtalet. En fördel med en större plan är också att det blir enklare att bibehålla kompetensen kring hur tjänstepensionsavtalet är uppbyggt.

— I dag är det för tidigt att säga hur FPK:s roll ser ut i en framtid när Forena är medlem i PTK, det pågår som sagt förhandlingar. Men det jag kan säga är att vi är väldigt nöjda med hur FPK sköter verksamheten, och att FTP2 är jätteviktigt med våra medlemmar.

Vilka reaktioner har ni fått hittills från medlemmar och förtroendevalda kring beslutet att närma sig PTK? 

— Man är i grunden positiv. Det är lätt att förklara var vi befinner oss i kontexten i den svenska modellen, och då ser vi att det fattas något för oss. Sedan får vi ju en del frågor kring vad händer med FTP och det behöver vi lyssna på och beakta. Jag tycker att det ska bli väldigt roligt med PTK-medlemskapet, och jag tror att det kan bli väldigt intressant för våra förtroendevalda att vara delaktiga i olika sammanhang inom PTK, säger Anders Johansson.

519
3 november, 2023
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 2 månader
    Folksams avkastning i topp bland alla valbara tradbolag i ITP
  • 2 månader
    Avtalat inför nytt krav på bekräftelse vid pensionsflytt
  • 5 månader
    Parterna underkänner förslaget om nya sanktionsbestämmelser
  • 6 månader
    Parterna enas om nytt huvudavtal – byter till ITP som pensionsplan
  • 1 ÅR OCH 11 dagar
    Forena: Så mycket har lönerna ökat i försäkringsbranschen

Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi

13 timmar Läs mer
”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
12 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring
2026-06-23
cover image
Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag
2026-06-23
cover image
Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension
2026-06-22
KÖP PREMIUM
Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
12 timmar Läs mer

Säkras position i norra Sverige stärks genom förvärv av Affirmo

18 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 12 timmar
    Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
  • 12 timmar
    ”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
  • 13 timmar
    Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi
  • 13 timmar
    Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
  • 18 timmar
    Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
Premium
Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
13 timmar Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 1 månad
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 8 dagar
    If: Två av tre skyfallsskador inträffar under sommaren
  • 7 dagar
    Fredrik Solberg valdes in i Advisory Board för Finsurtech.AI
  • 8 dagar
    Så vill Avanza, Nordnet och Lysa förbättra flytträtten för pension
  • 11 dagar
    Pensionsgruppen har enats om att utreda grundskyddet i pensionen
Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
18 timmar Läs mer
Ryds Bilglas blir Gjensidiges huvudpartner för glasskador
21 timmar Läs mer
Svensk Försäkring kräver mer enhetlighet för pensionsskatter
1 dag Läs mer
Alectas Manne Bergström valdes in i Heimstaden Bostads styrelse
1 dag Läs mer
Så vill EPIC Parametric etablera sig som en ny MGA i Sverige
1 dag Läs mer
HFD beslutade om PT för fråga om garantipension för utlandsboende
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring

Almi har gått ut i en offentlig upphandling av sjukvårdsförsäkring.
2026-06-23

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension

Svensk Försäkring har lämnat ett remissvar på Skatteverkets promemoria "Harmoniserade skatteregler för pension från utlandet".
2026-06-22

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Överenskommelse mellan Ömsen och Begagnade Bildelar i Linköping

Stockholms tingsrätt har stadfäst en överenskommelse om försäkringsersättning mellan Ålands Ömsesidiga Försäkringsbolag och Begagnade Bildelar i Linköping Aktiebolag.
2026-06-18

Regeringens beslut om behöriga myndigheter enligt EU:s AI-förordning

Finansinspektionen har fattat beslut om vilka myndigheter som ska vara behöriga myndigheter för tillsyn enligt EU:s AI-förordning
2026-06-18
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets synpunkter till Folksam om e-postadress

Konsumentverket framför i en skrivelse till Folksam synpunkter när det gäller e-postadress på bolagets hemsida.
2026-05-24

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026

Svensk Försäkring publicerade den 26 maj rapporten Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026.
2026-05-26

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!