Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Lördag 19 September 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 10 månader - Allmänt

Tjänstepensionspremier via valcentral ökade 42 % under Q3

• Svensk Försäkrings rapport Försäkringsmarknaden publicerades den 15 november.

Under tredje kvartalet ökade premieinbetalningarna till tjänstepensionsförsäkringar via valcentral har med 42 procent, framgår det av information från Svensk Försäkring på onsdagen. Förklaringen är i första hand effekterna av det nya avtalet för kommun- och regionanställda. 

Premievolymen inom liv ökade knappt 10 procent …

Premieinbetalningarna till konkurrensutsatta pensions- och livförsäkringar uppgick under kvartalet till 72 miljarder kronor, en ökning med nära 10 procent, jämfört med motsvarande kvartal under 2022. Det är första gången sedan början på 2022 som premievolymen stiger för livförsäkringspremier.

Uppgången beror till största del på att premieinbetalningarna till tjänstepensionsförsäkringar via valcentral har ökat med 42 procent.

— Den starka tillväxten beror på ett nytt avtal 2023 för kommun- och regionanställda (AKAP-KR) där det har skett en höjning av avsättningar till tjänstepension samtidigt som det har skett en övergång från årliga premieinbetalningar till kvartalsvisa, vilket påverkar tredje kvartalet, säger Kajsa Lindell Hagelin, analytiker på Svensk Försäkring, i en kommentar.

Även inbetalda premier till tjänstepensionsförsäkringar utanför valcentral har ökat enligt statistiken. Där är ökningen dock mer blygsam; 8 procent.

Samtidigt fortsatte volymen av inbetalda premier till privata kapitalförsäkringar att minska, vilket var sjätte kvartalet i rad. Nedgången under kvartalet uppgick till 3 procent.

Den genomsnittliga avkastningen i svenska livbolag under tredje kvartalet i år var negativ; – 1,3 procent. Årets avkastning till och med september är positiv 2,8 procent. Den genomsnittliga årliga avkastningen har under de senaste tio åren varit 6,2 procent.

— Att avkastningen föll under kvartalet beror i huvudsak på nedgångar på aktiemarknaderna i Sverige och globalt. Avkastningen under året hålls uppe av den förhållandevis goda avkastningen under första halvåret, säger Jonas Söderberg, ekonom på Svensk Försäkring, i sin kommentar.

… medan volymerna inom skadeförsäkring ökade med 7 procent

Även premieinkomsterna till skadeförsäkringsföretagen ökade under tredje kvartalet. De inbetalda premierna till skadeförsäkringsföretagen uppgick till närmare 22 miljarder kronor under tredje kvartalet 2023, en ökning med drygt 7 procent jämfört med motsvarande kvartal året innan.

Premieinkomsterna ökar inom alla produktområden men som störst är den procentuella ökningen för företags- och fastighetsförsäkringar där premieinkomsterna steg med 22 procent jämfört med motsvarande period året innan.

— Det är framför allt företagens egendomsförsäkringar som ökat, såsom försäkringar som ersätter skador på fastigheter och lösöre, säger Linda Wahlman, statistiker på Svensk Försäkring.

Det rullande årsvärdet, det vill säga summan av de fyra senaste kvartalen, uppgick till drygt 103 miljarder kronor. Premier till trafik- och motorfordonsförsäkringar står för drygt en tredjedel av dessa premier medan 25 procent gick till företags- och fastighetsförsäkring, 18 procent till hem- och villahemförsäkringar och 14 procent till sjuk-, olycksfall och sjukvårdsförsäkringar.

De senaste tio åren har premieinkomsterna inom skadeförsäkring ökat med knappt 56 procent.

Under det tredje kvartalet anmäldes cirka 857 000 egendomsskador till försäkringsföretagen, vilket motsvarar en ökning med 11 procent. Ökningen drivs framför allt av ett ökat antal skadeanmälningar inom motorfordonsförsäkringar där uppgången var 18 procent. Totalt sett har det under det senaste året inkommit drygt 3,2 miljarder skadeanmälningar till försäkringsföretagen.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av rapporten.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

282
15 november, 2023
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 2 dagar
    Rekordökning av bolagens tillgångar till 8 937 miljarder kr
  • 3 dagar
    Grattis på födelsedagen — Fullmaktskollen fyller tio år!
  • 14 dagar
    Maria Humla lämnar SPV – har utsetts till ny VD för minPension
  • 16 dagar
    Trygg-Hansa växte mest inom villa/hem och företagsförsäkring
  • 16 dagar
    Svensk Försäkring kompletterar om proportionalitet i IRRD-regler

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
1 dag Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 1 dag
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 1 dag
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 1 dag
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 4 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 8 dagar
    Säkra AB i fusion med fyra försäkringsförmedlarbolag
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
1 dag Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
1 dag Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
1 dag Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
2 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till If om kontaktuppgifter

Konsumentverket framför i en skrivelse till If synpunkter som gäller bolagets tillhandahållande av kontaktuppgifter på sin hemsida.
2026-08-30
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!