Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Lördag 19 September 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 8 månader - Sak

Gjensidige: 31 procent har kört elsparkcykel med promille i blodet

Foto: Gjensidige

• Försäkringspliktigt. Från den 23 december är det obligatoriskt med trafikförsäkring för elsparkcyklar. Däremot finns inga specifika regler om promillegräns för den som kör elsparkcykel.

31 procent av elsparkcyklisterna har använt sin elsparkcykel efter att de druckit alkohol, enligt en ny undersökning från Gjensidige. Undersökningen visar också att nära sex av tio svenskar oroas över att det inte finns någon promillegräns för elsparkcyklar. Undersökningen har utförts av Demoskop på uppdrag av Gjensidige.

Från och med den 23 december är elsparkcyklar och andra lätta elfordon trafikförsäkringspliktiga.

— Det är mycket positivt att man ser över reglerna för elsparkcyklar som har blivit ett mycket populärt transportmedel. Det går snabbt, är bekvämt och är miljövänligt jämfört med att köra bil. Däremot är den här typen av fordon kostsamma och de förekommer frekvent i skadestatistiken. Det är bra och viktigt att elsparkcyklar blir trafikförsäkringspliktiga, så att både den som framför elsparkcykeln och dennes medtrafikanter, kan känna sig trygg med att ha ett skydd om det skulle inträffa en olycka, säger Markus Ljungblad, skadechef vid Gjensidige Försäkring, i en kommentar.

Enligt statistik från Transportstyrelsen ha antalet olyckor förknippade med elsparkcyklar ökat kraftigt de senaste åren.

De nya reglerna innebär bland annat att det blir obligatoriskt med trafikförsäkring för elsparkcykel. Dock kommer det fortfarande att vara lagligt att använda en elsparkcykel om man druckit alkohol, det vill säga samma regler som gäller för vanliga cyklar.

I undersökningen anger 59 procent av svenskarna att de oroas av att det inte finns en promillegräns för elsparkcyklar.

— Jag förstår den oron. Alkohol hör inte alls hemma i trafiken. Även mindre intag av alkohol försämrar reaktionsförmågan och gör att man tenderar att bli mer riskbenägen. Inget av det är lämpligt när man framför ett fordon, alldeles oavsett vilket fordon det är. Det är allvarligt att elsparkcyklar är så pass skadedrabbade, därför är det smart att vara extra försiktig genom att exempelvis att inte vara flera på samma cykel, ha hjälm på sig och att inte ta elsparkcykeln om man är berusad, säger Markus Ljungblad.

Nära en tredjedel, 31 procent, av de som har åkt elsparkcykel uppger i undersökningen att de själva använt elsparkcykelnb efter att ha druckit. Hela 73 procent i undersökningen menade att det är vanligt att folk väljer att åka elsparkcykel efter att ha druckit alkohol.

— Jag hoppas verkligen att den gissningen är grovt överskattad. Men det faktum att olyckorna med elsparkcyklar historiskt sett ofta sker under kvällstid och helger kan vara ett tecken på att det tyvärr är flera som kör elsparkscykel trots att de har druckit alkohol. Vi ställde frågan kring hur många elsparkcyklister som kört efter att de druckit i en liknande undersökning för ett år sedan och då var det ungefär en femtedel som angav att de hade gjort det, vilket redan det var illavarslande. Nu är det inte samma mätinstitut som gjort de här undersökningarna så det finns en felmarginal, men det är en ändå en anmärkningsvärd ökning. Det är farligt om den återhållsamma inställningen till alkohol i trafiken, oavsett vilket färdmedel man framför, luckras upp, säger Markus Ljungblad.

216
27 december, 2023
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 12 dagar
    Michaela Grahm ska ansvara för Gjensidiges hållbarhetsarbete
  • 18 dagar
    Gjensidige: En av fyra struntar i att kolla mönsterdjup på däcken
  • 26 dagar
    Gjensidige: 78 procent irriteras av bilister som kör för långsamt
  • 1 månad
    Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
  • 2 månader
    Gjensidige Sveriges premier ökade med 9,5 % – men resultatet dök

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
1 dag Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 1 dag
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 1 dag
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 1 dag
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 4 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 5 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 8 dagar
    Säkra AB i fusion med fyra försäkringsförmedlarbolag
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
1 dag Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
1 dag Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
1 dag Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
2 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!