Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 23 Juni 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 4 månader - Allmänt

Förhandlingar om pensionsavtal för försäkringsanställda har pausats

Foto: Forena

• ”Försäkringsbranschen har förvisso en egen omställningslösning i kollektivavtalen, men den svarar helt enkelt inte upp mot behoven av att få möjlighet till utveckling och vara anställningsbar på en alltmer föränderlig arbetsmarknad”, sade Forenas ordförande Anders Johansson i informationen till medlemmarna om de avbrutna förhandlingarna med FAO.

Förhandlingarna mellan Forena och FAO om en ny tjänstepensionsöverenskommelse som ersätter det nuvarande FTP-avtalet har tagit paus sedan det stått klart att parterna inte kan enas. Skälet till att komma överens om ett nytt avtal är att Svenskt Näringsliv och PTK satt upp som krav att en anslutning till ITP är en förutsättning för att ansluta till det nya huvudavtalet — med den nya omställningsförsäkringen. Sak & Liv har talat med Forenas förbundsordförande Anders Johansson om det uppkomna läget. 

Gratulerar Anders Johansson till att ha blivit PTK-medlemmar nu från årsskiftet! 

— Tack! Det har ju egentligen varit en ickefråga under många år men nu blev det angeläget och aktuellt — och det är jättestort för oss alla. Det som aktualiserade vårt medlemskap i PTK var förhandlingarna om ett nytt huvudavtal mellan Svenskt Näringsliv och PTK, inklusive det nya omställningsavtalet. Det ledde till att vi tog upp en diskussion internt. Till en början tänkte vi att det skulle kunna vara möjligt att omfattas av omställningsavtalet utan att vara medlemmar i PTK, men efterhand stod det klart att Svenskt Näringsliv och PTK menade att vi i så fall också måste ansluta oss till ITP-systemet. I samband med detta så blev det alltmer uppenbart att ett medlemskap i PTK skulle vara bra för Forena i många avseenden.

Är det något som har hunnit förändras redan nu hos Forena med anledning av PTK-medlemskapet? 

— Det har egentligen inte märkts alls än. PTK har ett antal arbetsgrupper och samverkansorgan där vi kommer att finnas med men vi vet ännu inte hur det kommer att se ut i detalj. Det som händer är också att vi får tillgång till PTK:s utbildningsverksamhet, bland annat för arbetstagarrepresentanter i bolagsstyrelser.Vi har skapat ett projekt internt för att förstå och diskutera med andra förbundet om hur vi bäst kan bidra med vår kompetens och resurser.

När det gäller anslutningen till det nya huvudavtalet, som avser omställning och trygghet, har ni konstaterat att det nuvarande FTP-avtalet måste ersättas av ITP. Hur är statusen i dag i samtalen med arbetsgivarsidan?

— Vi har nyligen kommit fram till att vi inte kommer längre i diskussionerna med FAO, vilket ledde till att vi nu har bestämt att ta en paus i samtalen. Vi ser inte att vi för närvarande kan komma fram i en lösning som båda parter skulle tycka är bra. Det finns ett antal etablerade modeller när det gäller hur tjänstepensioner kan ordnas inom ramen för ett ITP-avtal som både Svenskt Näringsliv och PTK skulle kunna tänka sig att godkänna, men vi har inte kunnat enas med vår motpart någon av dem.

— Ibland i förhandlingar behöver man en paus för att ta nya tag, samla sig, och det kanske är det som behövs nu. Jag tror i alla fall att det finns stora chanser att lösa det här på lite sikt, Forena uppfattar att båda parter vill det.

Kan du säga på vilket område som det är svårast att komma vidare? 

— I FTP-avtalet har vi andra åldersgrupper än vad ITP-planen har. Det är en betydande fråga. Det finns också en del principiella skillnader. Det är ingen hemlighet att arbetsgivarna i grunden vill ha premiebestämda lösningar, medan arbetstagarna har ett intresse av att behålla de förmånsbestämda lösningar som finns. Vi har kunnat konstatera att det hela är komplicerat och att det är svårt att få till en smidig och enkel lösning. Det tror jag i och för sig att båda parter är medvetna om, men vi har olika syn på hur det ska lösas. Med detta sagt vill jag säga att jag också respekterar önskemålet från FAO om att inte ha för många pensionsplaner, eftersom det kan leda till mycket administration. Samtidigt behöver det bli bra för bägge parter. Det bör ligga även i arbetsgivarnas intresse att inga anställda hamnar mellan stolarna och får försämrade villkor.

— Det är tydligt att vi behöver den här pausen nu för att se hur vi kan återuppta samtalen senare. Men vi ser det samtidigt som oundvikligt och oacceptabelt att inte kunna ansluta oss till huvudavtalet framöver. Vi är också lite överraskade över att det inte har gått att komma överens, de etablerade lösningarna som presenterades av PTK och Svenskt Näringsliv trodde vi skulle kunna användas på vårt avtalsområde också utan problem.

— Ett skäl till att vi vill ansluta oss till ITP-planen är också att arbetsmarknaden förändras, det sker en större rörlighet på arbetmarknaden och människor rör sig mellan olika branscher, och därmed avtalsområden. Då är det ganska klokt att närma sig ITP, som är en så stor plan, istället för att folk hoppar ut och in ur olika pensionsplaner. Vi har haft en egen plan, den har varit framgångsrik och bra, men det är en förhållandevis liten plan, och det har sina utmaningar att behålla den — exempelvis när det gäller upphandlingar av riskförsäkringar.

Även om du uttryckte viss förståelse för arbetsgivarnas intresse av att inte få för mycket administration, låter det som en underförstådd kritik mot FAO för att de är lite för stelbenta. 

— Nej, de är inte för stelbenta. Vi har dock lite olika syn på vad som kan behövas när man ska försöka skapa en sådan här stor förändring. Det är adminstrationskrävande, det går inte att undvika.

Finns det något slutdatum där ni måste vara överens om tjänstepensionerna? 

— Nej, egentligen inte. Men vi kan till exempel se att ITP-planen har utvecklats i samband med nya riktåldrar höjs, det har inte FTP-planen gjort än. Det behöver vi ta hand om omedelbart. Och om vi skulle komma överens om en principiell lösning finns det ytterligare några frågor att ta ställning till. Vi har andra premienivåer än ITP under 7,5 och över 7,5 basbelopp, vi har andra uppsägningsregler och barnpension och familjeskydd ser annorlunda ut och det måste lösas, bland annat.

Går det annars att säga något om FPK:s framtida roll och vad som kan komma ut i fortsatta diskussioner med PTK och Svensk Näringsliv? 

— Vi är öppna för att FTP-planen i viss utsträckning ska kunna fortsätta att leva parallellt med ITP-planen. Sedan har vi inte diskuterats FPK:s roll specifikt i samtalen hittills. Min bild är att samtliga kassor och stiftelser kommer behöva fundera över hur det ska se ut framåt, men det är längre fram. Kanske slår man ihop kassor och föreningar för att kunna upprätthålla kompetens och klara förväntningarna på att vara effektiva avseende kostnader, men min bild är att det är för tidigt att fundera över den typen av ställningstaganden nu, säger Anders Johansson till Sak & Liv.

Forena gick under veckan ut med information om att Forena och FAO inte kunnat enas om detaljerna om övergång från FTP till ITP, och Forena konstaterade då att det naturligtvis är djupt olyckligt att försäkringsbranschen och de anställda nu kommer att stå utanför huvudavtalets lösningar för trygghet och omställning som gäller på stora delar av den övriga arbetsmarknaden. ”Försäkringsbranschen har förvisso en egen omställningslösning i kollektivavtalen, men den svarar helt enkelt inte upp mot behoven av att få möjlighet till utveckling och vara anställningsbar på en alltmer föränderlig arbetsmarknad”, sade Anders Johansson i informationen till medlemmarna, och markerade samtidigt att det är otänkbart att Forenas medlemmar skulle stå utan huvudavtalets trygghetslösningar.

Även FAO har nu informerat sina medlemsföretag om att förhandlingarna har pausats. Så här beskrivs förhandlingsläget från FAO:s sida:

”Mot bakgrund av det tillkommande villkoret för en anslutning till huvudavtalet så tillsatte FAO och kollektivavtalsparterna Forena respektive Akavia och Sveriges Ingenjörer en arbetsgrupp som under större delen av 2023 fört diskussioner om hur en eventuell övergång till ITP skulle kunna hanteras på ett långsiktigt och ansvarsfullt sätt. Det har varit svåra men konstruktiva diskussioner där flera olika alternativ, samt dess påverkan på arbetsgivare och anställda, diskuterat och även lyfts med ITP-parterna. Någon gemensam syn på hur en eventuell övergång till ITP lämpligen bör hanteras har dock inte nåtts. Det senaste förslaget som FAO lyft fram som en möjlig övergångslösning var att försäkringsbranschens företag skulle kunna gå över till att teckna den premiebestämda ITP1 samtidigt som den förmånsbestämda FTP2 i försäkringsbranschens tjänstepensionsplan behålls som pensionslösning för alla anställda som omfattas av denna vid en övergång till ITP-planen. Det har dock visat sig att försäkringsbranschen inte kan få ITP-parternas godkännande för en sådan övergångslösning. Parterna i arbetsgruppen har slutligen konstaterat att någon samsyn inte kunnat nås kring hur en eventuell övergång till ITP bör hanteras. Det innebär samtidigt att försäkringsbranschen nuvarande lokala omställningsstöd som fungerat väl fortsatt gäller på försäkringsbranschens avtalsområde.”

1 004
5 februari, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 1 månad
    Fredrik Palm blir ny VD på SPK – Malin Ejderberg efterträder
  • 2 månader
    Folksams avkastning i topp bland alla valbara tradbolag i ITP
  • 2 månader
    Handelsbanken i topp inom ITP under det senaste året
  • 2 månader
    Avtalat inför nytt krav på bekräftelse vid pensionsflytt
  • 5 månader
    Parterna underkänner förslaget om nya sanktionsbestämmelser

Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi

8 timmar Läs mer
”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
8 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring
2026-06-23
cover image
Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag
2026-06-23
cover image
Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension
2026-06-22
KÖP PREMIUM
Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
7 timmar Läs mer

Säkras position i norra Sverige stärks genom förvärv av Affirmo

14 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 7 timmar
    Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
  • 8 timmar
    ”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
  • 8 timmar
    Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi
  • 8 timmar
    Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
  • 13 timmar
    Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
Premium
Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
8 timmar Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 1 månad
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 11 dagar
    Pensionsgruppen har enats om att utreda grundskyddet i pensionen
  • 8 dagar
    If: Två av tre skyfallsskador inträffar under sommaren
  • 11 dagar
    Mysafety startar i Danmark genom partnerskap med idrottsklubb
  • 12 dagar
    Svedea: Det är ofta dyrare att reparera än att köpa nytt
Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
13 timmar Läs mer
Ryds Bilglas blir Gjensidiges huvudpartner för glasskador
16 timmar Läs mer
Svensk Försäkring kräver mer enhetlighet för pensionsskatter
1 dag Läs mer
Alectas Manne Bergström valdes in i Heimstaden Bostads styrelse
1 dag Läs mer
Så vill EPIC Parametric etablera sig som en ny MGA i Sverige
1 dag Läs mer
HFD beslutade om PT för fråga om garantipension för utlandsboende
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring

Almi har gått ut i en offentlig upphandling av sjukvårdsförsäkring.
2026-06-23

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension

Svensk Försäkring har lämnat ett remissvar på Skatteverkets promemoria "Harmoniserade skatteregler för pension från utlandet".
2026-06-22

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Överenskommelse mellan Ömsen och Begagnade Bildelar i Linköping

Stockholms tingsrätt har stadfäst en överenskommelse om försäkringsersättning mellan Ålands Ömsesidiga Försäkringsbolag och Begagnade Bildelar i Linköping Aktiebolag.
2026-06-18

Regeringens beslut om behöriga myndigheter enligt EU:s AI-förordning

Finansinspektionen har fattat beslut om vilka myndigheter som ska vara behöriga myndigheter för tillsyn enligt EU:s AI-förordning
2026-06-18
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets synpunkter till Folksam om e-postadress

Konsumentverket framför i en skrivelse till Folksam synpunkter när det gäller e-postadress på bolagets hemsida.
2026-05-24

Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026

Svensk Försäkring publicerade den 26 maj rapporten Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026.
2026-05-26

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!