LF Bank ökade resultatet 2023 med 5% till 2,2 miljarder kronor

• ”Under ett år som detta har det varit extra tryggt att vara en bank präglad av låga risker, en diversifierad affär och med en styrka i vår lokala, kundnära profil med rötterna i sakförsäkring”, säger VD Sven Eggefalk.
Under förra året ökade rörelseresultatet för Länsförsäkringar Bank med 5 procent till 2,2 miljarder kronor, framgår det av bankens bokslutskommuniké.
Länsförsäkringar Bank presenterade på fredagen sin bokslutskommuniké för 2023.
Av rapporten framgår att banken under 2023 ökade sina intäkter med 10 procent jämfört med 2022, till 5,5 miljarder kronor. Rörelseresultatet ökade med 5 procent till 2,2 miljarder kronor.
Utlåningen ökade med 4 procent till 382 miljarder kronor, men samtidigt minskade inlåningen med 2 procent till 151 miljarder kronor.
Bankens VD Sven Eggefalk säger bland annat så här i sin kommentar:
— Vi summerar ett år där det sista kvartalet präglats av ett positivt sentiment på de finansiella marknaderna samtidigt som många underliggande ekonomiska faktorer fortsatt visar på tydliga tecken av en lågkonjunktur. Den svenska inflationen är sjunkande och den penningpolitiska åtstramningen från Riksbanken bör framöver kunna börja lätta. Samtidigt har BNP fallit och arbetslösheten stigit något, vilket bidragit till en fortsatt osäkerhet. Lägger vi därtill en ökande geopolitisk instabilitet och pågående klimathot är det lätt att förstå hushållens och företagens osäkerhet kring framtiden.
— Under ett år som detta har det varit extra tryggt att vara en bank präglad av låga risker, en diversifierad affär och med en styrka i vår lokala, kundnära profil med rötterna i sakförsäkring. Vi har en fortsatt mycket god kreditkvalitet och andelen kommersiell fastighetsutlåning är ytterst liten. I osäkra tider står vi starka och kan lägga allt fokus på att stötta våra kunder med finansiella tjänster och rådgivning, i syfte att skapa hållbar ekonomisk trygghet och möjligheter.
Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av dokumentationen.