Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 24 Juni 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 3 månader - Sak

Claes Frick: Digitaliseringen gör skadespecialisternas roll viktigare

Foto: Sedgwick

• Digitalisering och automatisering bidrar till att generalistens roll i stor utsträckning byts ut mot kompetens inom it och teknologi — samtidigt som specialistens roll blir allt viktigare, menar Claes Frick, Nordic Director, Client Relations vid
Sedgwick Sweden AB.

Digitalisering och automatisering innebär att medarbetarna kan fokusera på mer kvalificerad utredning. Det innebär i sin tur att generalistens roll i stor utsträckning byts ut mot kompetens inom IT och teknologi — samtidigt som specialistens roll blir allt viktigare. Det skriver Claes Frick, Nordic Director, Client Relations vid Sedgwick Sweden AB i en krönika. Claes Frick var en av talarna vid Insurance Evolutions nätverksträff den 12 mars på temat ”Morgondagens digitala skadereglering” med Gjensidige Sverige som värd.

Digitaliseringen går allt snabbare i samhället, med nya krav på tjänster inom försäkringsbranschen, kanske inte minst inom skadereglering.

När man drabbats av en skada vill och ska man ha snabb och professionell hjälp, det gäller oavsett det är en enkel sak- eller ansvarsskada, komplicerad personskada eller nedbrunnen industri.

Förväntningen från såväl försäkringstagaren som försäkringsgivaren är att man skall kunna göra så mycket som möjligt själv genom applikationer kopplade till försäkringsgivarens IT-system.

Vilka digitala verktyg arbetar Sedgwick med idag?

Sedgwick som global aktör inom skadereglering inser vikten av att följa såväl samhällets som försäkringsindustrins digitala utveckling och investerar därför väldiga resurser på IT-utveckling. Våra kunder är i första hand försäkringsbolag och stora globala företag som vill kunna använda sig av en oberoende skadereglerare som en integrerad del av sin verksamhet, något som möjliggörs via API lösningar eller andra typer av applikationer. Vi kan bland annat integrera oss med våra kunders system och på så vis dela data sömlöst. Som alternativ kan vi också erbjuda olika former av applikationslösningar där försäkringstagarna kan ladda upp skador och information i våra system i realtid och även se information om sina egna skador.

Sedan ser vi förstås som alla andra hur AI påverkar oss i form av helt automatiserade lösningar inom skaderegleringen. Vi har bland annat sett det under flera år inom volymhantering av skador, till exempel motorskador.

Så hur kommer skadereglerarens roll att förändras i digitaliseringens spår?

Framför allt ska vi se digitalisering och automatisering som fantastiska hjälpmedel i det dagliga arbetet. AI kan ses som ett fantastiskt stöd i vårt arbete snarare än att ersätta oss.

Mycket kommer förstås automatiseras men i stället kommer medarbetaren kunna fokusera på mer kvalificerad utredning och reglering och se till att vi blir en ännu mer pålitlig partner i framtiden.

En framtidsspaning är väl att generalistens roll kommer bytas ut i stor utsträckning mot kompetens inom IT och teknologi, men att specialistens roll kommer bli än viktigare i en värld där vi förlitar oss på digitala verktyg och AI för volymaffär. Vi måste fortsatt behålla kunskap och spetskompetens för att bygga och utveckla digitaliseringen och här tror vi att den oberoende skaderegleraren kommer spela en allt viktigare roll i framtiden.

Mångfasetterade möjligheter inom «digital» skadereglering

Möjligheterna är nästintill oändliga i vad man kan göra inom skadereglering med nya digitala verktyg.

Bland annat inom besiktningsområdet ser vi att olika digitala verktyg kommer växa kraftigt. Det finns fantastiskt bra teknik för detta som kan användas inom betydligt fler områden än i dag och som kan hjälpa såväl skadelidande som skadereglerare.

Ett annat område är förstås automatisk inläsning av skadeanmälan som genom AI hjälper till att identifiera bedrägeriförsök.

Ytterligare ett exempel är hur man kan använda väderdata för att såväl förutse som förhindra skador i drabbade områden.

Var ser du skaderegleringen om 10 år (hur digital är den)?

Helt klart mycket mer digital än i dag, mycket av det vi nu ser utvecklas är självklarheter inom ett par år. Allt kommer gå mycket snabbare från inträffad/anmäld skada till utbetalning av ersättning i normalärendet.

Men jag tror också att vi med ny teknik bättre och enklare kan spåra till exempel bedrägerier, förhindra skador och på så sätt bidra till en ännu bättre och mer lönsam bransch.

Så vilka risker ser vi då med den digitala utvecklingen?

Det är inget tvivel om att IT säkerhet kommer spela en ännu större roll i framtiden.

Ju mer digital vår värld blir, desto mer sårbara blir vi också för haveri och cyberattacker.

Medan en kollega kan stötta upp om en annan kollega plötsligt är frånvarande så riskerar vi enormt stora störningar i verksamheten om ett system inte längre är tillgängligt eller fungerar som det ska.

Det digitala blir mer och mer kärnan i verksamheten och vi måste vara medvetna om de risker som detta medför. Vi hanterar många gånger känslig data och har starka krav på oss att skydda denna.

Så även om digitaliseringen är välkommen och tempot är högt, är det viktigt att vi inte tappar fokus på säkerhet och integritet.

Claes Frick
Nordic Director, Client Relations
Sedgwick Sweden AB

Artikeln har tidigare varit publicerad på Insurance Evolutions LinkedIn-sida. Sak & Liv är tillsammans med Försäkringsplatsen initiativtagare till Insurance Evolution. 

680
15 mars, 2024
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 1 månad
    Opsy, Zurich och Abacube fick pris för innovationer inom försäkring
  • 1 månad
    Här är finalisterna i årets Insurance Evolution Award!
  • 1 månad
    ”Här är framgångsstrategin för morgondagens försäkringsvärld”
  • 1 månad
    ”Dina står stadigt i sin historia – och fortsätter att utvecklas”
  • 1 månad
    Henrik Gunolf: ”Mänskliga möten blir än viktigare när AI tågar in”

Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi

9 timmar Läs mer
”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
9 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring
2026-06-23
cover image
Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag
2026-06-23
cover image
Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension
2026-06-22
KÖP PREMIUM
Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
9 timmar Läs mer

Säkras position i norra Sverige stärks genom förvärv av Affirmo

15 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 9 timmar
    Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
  • 9 timmar
    ”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
  • 9 timmar
    Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi
  • 10 timmar
    Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
  • 15 timmar
    Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
Premium
Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
10 timmar Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 1 månad
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 8 dagar
    If: Två av tre skyfallsskador inträffar under sommaren
  • 7 dagar
    Fredrik Solberg valdes in i Advisory Board för Finsurtech.AI
  • 8 dagar
    Så vill Avanza, Nordnet och Lysa förbättra flytträtten för pension
  • 11 dagar
    Pensionsgruppen har enats om att utreda grundskyddet i pensionen
Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
15 timmar Läs mer
Ryds Bilglas blir Gjensidiges huvudpartner för glasskador
18 timmar Läs mer
Svensk Försäkring kräver mer enhetlighet för pensionsskatter
1 dag Läs mer
Alectas Manne Bergström valdes in i Heimstaden Bostads styrelse
1 dag Läs mer
Så vill EPIC Parametric etablera sig som en ny MGA i Sverige
1 dag Läs mer
HFD beslutade om PT för fråga om garantipension för utlandsboende
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring

Almi har gått ut i en offentlig upphandling av sjukvårdsförsäkring.
2026-06-23

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension

Svensk Försäkring har lämnat ett remissvar på Skatteverkets promemoria "Harmoniserade skatteregler för pension från utlandet".
2026-06-22

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Överenskommelse mellan Ömsen och Begagnade Bildelar i Linköping

Stockholms tingsrätt har stadfäst en överenskommelse om försäkringsersättning mellan Ålands Ömsesidiga Försäkringsbolag och Begagnade Bildelar i Linköping Aktiebolag.
2026-06-18

Regeringens beslut om behöriga myndigheter enligt EU:s AI-förordning

Finansinspektionen har fattat beslut om vilka myndigheter som ska vara behöriga myndigheter för tillsyn enligt EU:s AI-förordning
2026-06-18
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets synpunkter till Folksam om e-postadress

Konsumentverket framför i en skrivelse till Folksam synpunkter när det gäller e-postadress på bolagets hemsida.
2026-05-24

Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026

Svensk Försäkring publicerade den 26 maj rapporten Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026.
2026-05-26

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!