Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 4 November 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 5 månader - Allmänt

Livmarknaden växte Q1 med 2,4 %, sakmarknaden ökade 5,8 %

Diagram: Svensk Försäkring

• Skadeförsäkringspremierna steg med 5,8 procent under första kvartalet i år jämfört med motsvarande kvartal 2023. Mest ökade premievolymen inom hem- och villaförsäkring där ökningen var hela 12 procent.

Under första kvartalet växte premierna inom liv och pension med 2,4 procent till 117,2 miljarder kronor, medan skadeförsäkringpremierna ökade med 5,8 procent till 36,8 miljarder kronor. Det framgår av Svensk Försäkrings rapport Försäkringsmarknaden för första kvartalet i år.

På fredagen presenterade Svensk Försäkring i rapporten Försäkringsmarknaden statistik över försäkringsbranschen första kvartalet i år.

Rapporten innehåller bland annat statistik för den svenska försäkringsmarknaden när det gäller utbetalda försäkringsersättningar, premieinkomster, marknadsandelar, totalavkastning och antal skadeanmälningar.

Livmarknaden Q1 2024: 117,2 miljarder kronor i premier

Av rapporten framgår att premieinbetalningarna till konkurrensutsatta pensions- och livförsäkringar ökade med 2,7 miljarder kronor under det första kvartalet 2024 jämfört med motsvarande kvartal året före, till 117,2 miljarder kronor.

Bakom uppgången ligger framförallt premier till privata kapitalförsäkringar, och tjänstepension utanför valcentral. Enligt Svensk Försäkring är det första gången de senaste två åren som det går att se en ökning av privata kapitalförsäkringar.

• Kajsa Lindell Hagelin

— Sparande i privata kapitalförsäkringar ökar för första gången på två år och det är framför allt sparande i depåförsäkring som ökar. En förklaring kan vara att med inflationen på nedgång och fallande räntor kan hushåll och företag få ökat utrymme för sparande. Att det dessutom har varit en positiv utveckling på aktiemarknaderna under det sista halvåret är också en bidragande orsak som ökar incitamentet till sparande, säger Kajsa Lindell Hagelin, kvantitativ analytiker på Svensk Försäkring, i en kommentar.

Inbetalda premier till privata kapitalförsäkringar ökade med 9 procent jämfört med första kvartalet 2023, till 46,3 miljarder kronor. För tjänstepension utanför valcentral ökade inbetalningarna med 11 procent till 21,9 miljarder kronor. Samtidigt minskade inbetalda premier till tjänstepension som förmedlas via valcentral men 7 procent till 45,7 miljarder kronor. Minskningen beror till stor del på en övergång från årsvisa till kvartalsvisa inbetalningar inom ett avtalsområde för kommun- och regionanställda.

De senaste fyra kvartalen, från andra kvartalet 2023 till första kvartalet 2024, uppgick de totala premieinbetalningarna till konkurrensutsatta försäkringar inom pensions- och livförsäkring till 335,4 miljarder kronor, en ökning med 3,2 procent jämfört med föregående tolvmånadersperiod.

Den genomsnittliga avkastningen på tillgångar som svenska livförsäkrings- och tjänstepensionsföretag förvaltar uppgick under kvartalet till 3,5 procent vilket är något lägre än avkastningen för det sista kvartalet 2023 då avkastningen uppgick till 4,2 procent. Den senaste tioårsperioden har den genomsnittliga årliga avkastningen varit 6,3 procent. Avkastningen på tillgångarna var 7,1 procent under 2023.

• Jonas Söderberg

— Den starka utvecklingen på aktiemarknaderna under slutet av förra året har fortsatt under 2024. Detta är den främsta orsaken till den goda avkastningen under årets första kvartal, säger ekonom Jonas Söderberg på Svensk Försäkring i en kommentar.

Flyttmarknaden: 26 miljarder kronor flyttades Q1

Årets första kvartal flyttades sammanlagt 26 miljarder kronor, vilket är över kvartalsgenomsnittet på omkring 14 miljarder kronor. Det är framför allt tjänstepensionskapital som har flyttats och den största delen av det flyttade kapitalet har flyttats till fondförsäkring. Under kvartalet flyttades 19 miljarder kronor till fondförsäkringar, 4 miljarder kronor till traditionella försäkringar och 2 miljarder kronor till depåförsäkringar.

De senaste fyra kvartalen har närmare 82 miljarder kronor av det flyttbara försäkringskapitalet flyttats, motsvarande en ökning med 56 procent.

En bakgrund kan vara att ITP-upphandlingen slutfördes under hösten, menar Svensk Försäkring.

— I samband med upphandlingar är det vanligt att kunder ser över sin tjänstepensionsförvaltning och den kan fungera som ett incitament att flytta hela eller delar av kapitalet till en annan försäkringsgivare, säger Kajsa Lindell Hagelin.

De senaste fyra kvartalen, från och med det andra kvartalet 2023 till och med det första kvartalet 2024, har knappt 82 miljarder kronor flyttats. 73 procent av det kapitalet har flyttats till fondförsäkring, 16 procent till traditionell försäkring och 7 procent till depåförsäkring. Jämfört med ett år tidigare har det flyttade kapitalet ökat med 56 procent, från 53 miljarder kronor till 82 miljarder kronor. Omkring 4 procent av det flyttade kapitalet är privat pensions- och kapitalförsäkring.

Skadeförsäkringsmarknaden Q1 2024: 36,8 miljarder kronor i premier

De inbetalda premierna till skadeförsäkringsföretagen uppgick till 36,8 miljarder kronor under det första kvartalet, en ökning med 5,8 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Premieinkomsterna ökar inom alla produktområden — men som mest inom hem- och villaförsäkring där premievolymen under kvartalet steg med hela 12 procent.

— Under de senaste två åren har skadeutbetalningarna ökat bland annat på grund av stigande kostnader för att åtgärda skador. Detta kan vara en förklaring till att premierna nu ökar med närmare 6 procent. Ökade premier kan även bero på att antalet försäkringar har ökat och att de har blivit mer omfattande, säger Kajsa Lindell Hagelin.

De totala premieinkomsterna de senaste fyra kvartalen, från kvartal 2 år 2023 till kvartal 1 år 2024, uppgår till 106,7 miljarder kronor, en ökning med 5,5 procent jämfört med föregående fyra kvartal. Premier till företags- och fastighetsförsäkring och trafik- och motorfordonsförsäkring står tillsammans för mer än hälften av den ökningen i kronor räknat samtidigt som det är företags- och fastighetsförsäkringar som ökar mest procentuellt jämfört med föregående år.

De senaste tio åren, sedan 2014, har premieinkomsterna ökat med knappt 57 procent.

Antalet skadeanmälningar fortsätter att öka och under det första kvartalet anmäldes 874 000 egendomsskador, en ökning med 6 procent jämfört med motsvarande period 2023.

Anmälningarna ökar inom flera försäkringsgrenar. Störst procentuell ökning är det för fritidshusförsäkringar som ökar med 60 procent jämfört med första kvartalet året innan. Fritidshusförsäkringar utgör samtidigt en liten del sett till det totala antalet skadeanmälningar. Flest skador anmäls det inom motorfordonsförsäkringen, och det är skadeutvecklingen inom denna försäkringsgren och inom företags- och fastighetsförsäkringar som i störst utsträckning driver ökningen av antalet anmälda skador.

Totalt sett har det under den senaste tolvmånadersperioden inkommit 3,4 miljoner skadeanmälningar till försäkringsföretagen, jämfört med 3,1 miljoner föregående tolvmånadersperiod.

— Att anmälda skador ökar beror framför allt på att skadorna inom motorfordonsförsäkringar fortsätter att öka, men de ökar i lägre takt än vad vi sett under det senaste dryga året. Den typ av skada som ökar mest procentuellt sett är naturrelaterade skador som förmodligen hänger samman med ovädret Hans i augusti 2023. Även maskin- och vattenskador ökar, säger Kajsa Lindell Hagelin.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av Svensk Försäkrings sammanställning Försäkringsmarknaden för första kvartalet.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

200
17 maj, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 1 timme
    ”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
  • 8 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
  • 6 dagar
    Kostnaden för naturskador steg förra året till 1,6 miljarder kr
  • 8 dagar
    ”Sveriges pensionssystem tillhör fortfarande världens starkaste”
  • 13 dagar
    Svensk Försäkring: Stormskador förra året för nära 1 miljard kr

Trygg-Hansa stäms på 0,4 miljoner kronor efter stöld av hjullastare

44 minuter Läs mer
Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
5 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Stämning mot Trygg-Hansa i tvist om skadeersättning
2026-11-04
cover image
Svensk Försäkrings yttrande om canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster
2026-11-04
cover image
Sampos rapport för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
KÖP PREMIUM
När branschen förlorar miljarder – kan AI bekämpa AI?
Läs mer

Du är varmt välkommen på nätverksträff den 19 november!

Läs mer
1,6
miljarder betalades felaktigt ut i pension förra året, enligt Pensionsmyndigheten.
De senaste nyheterna
  • 44 minuter
    Trygg-Hansa stäms på 0,4 miljoner kronor efter stöld av hjullastare
  • 1 timme
    ”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
  • 5 timmar
    Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
  • 7 timmar
    Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
  • 8 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
1 timme Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 6 dagar
    Anders Johanssons tankar om huvudavtalet, LFAB-varslet och AI
  • 8 dagar
    9,66 % avkastning hittills i år för Pensionsmyndighetens trad
  • 7 dagar
    Howden startar nytt i Sverige inom pensioner och förmåner
  • 8 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
  • 2 dagar
    Bäst kundbetyg i Lassie, Svedea, LF, Dina, Svenska Sjö och Söderberg
Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
9 timmar Läs mer
Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
7 timmar Läs mer
Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
8 timmar Läs mer
Premium
Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
1 dag Läs mer
Carl-Johan Nilsson: ”Lassie har knappt ens startat sin resa”
1 dag Läs mer
ERGO Försäkring får sitt kreditbetyg höjt till AA- hos Fitch
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Stämning mot Trygg-Hansa i tvist om skadeersättning

Företaget SGE Fastighetsservice kräver i en stämningsansökan till Stockholms tingsrätt Trygg-Hansa på skadeersättning efter stöld av en hjullastare.
2026-11-04

Svensk Försäkrings yttrande om canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster

Svensk Försäkring har lämnat ett yttrande rörande EU-kommissionens utkast till vägledning för canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster.
2026-11-04

Sampos rapport för tredje kvartalet 2026

Sampo presenterade på onsdagen sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026

Greater Than publicerade den 4 november sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026

If publicerade den 4 november rapporten "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ny rapport från Folksam om utfallet av den allmänna pensionen

Folksam presenterade den 4 november rapporten ”Maxar ett långt arbetsliv pensionen?” som visar på utfallet av den allmänna pensionen.
2026-11-04
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby

Attunda tingsrätt har avkunnat dom i en i tvist mellan Länsförsäkringar Stockholm och Upplands Väsby kommun.
2026-10-14

SKI:s undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026

Svenskt Kvalitetsindex presenterade den 2 november sin undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026.
2026-11-02

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12

Konsumentverkets skrivelse om Söderbergs marknadsföring

I en skrivelse till Söderberg & Partners framför Konsumentverket synpunkter på bolagets marknadsföring via Kivra.
2026-10-25

Länsförsäkringar Banks rapport för tredje kvartalet 2026

Länsförsäkringar Bank presenterade den 23 oktober sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-10-23

Konsumentverkets beslut om vite för premiepensionsinformation

Konsumentverket har fattat beslut om förbud för ett företag att sälja premiepensionsinformation.
2026-10-04
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!