Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 4 November 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 4 månader - Sak

Sampo lägger bud på hela Topdanmark — ska integreras i If

Foto: Topdanmark

• Topdanmark kommer nu att integreras i If, sedan Sampo köper upp samtliga utestående aktier.

Sampo meddelade i dag att man kommer att lägga ett bud på samtliga de aktier Topdanmark som inte redan i dag ägs av Sampo. Topdanmark ska efter att budet gått igenom integreras fullt ut i If. 

Sedan tidigare äger Sampo 49,5 procent av Topdanmark, och budet innebär alltså att Sampo vill ta över även resterande 50,5 procent för att därefter integrera Topdanmarks verksamhet i If.

Budet följer på ett avtal mellan Sampo och Topdanmark. Enligt Sampo innebär avtalet att styrelsen för Topdanmark rekommenderar Topdanmarks aktieägare att acceptera budet när det lämnas senare i år. Enligt Sampo är budet slutgiltigt och kommer inte att höjas.

Sampo avser att senare integrera Topdanmark i If för att förstärka sin position som en av de ledande försäkringsgivarna på den danska skadeförsäkringsmarknaden och för att befästa Sampo-koncernens ledande position i Norden.

Budet innebär att aktieägare i Topdanmark får 1,25 nyemitterade Sampo A-aktier för varje aktie i Topdanmark.

Enligt Sampo värderar det Topdanmark till 33 miljarder DKK, motsvarande en premie på 27 procent jämfört med börskursen för Topdanmark i fredags. Erbjudandet ger en värdering av Topdanmark på ett p/e-tal på 22,2 exklusive synergier och 13,0 inklusive synergier.

Acceptperioden är tänkt att inledas i juli-augusti och fullföljande av budet väntas ske i september.

Sampo har också fått accept för sitt bud från några av Topdanmarks större ägare, bland annat Mawer Investment Management som representerar 2,8 procent av samtliga utestående aktier och röster i Topdanmark.

Erbjudandet är villkorat bland annat av att Sampo får kontroll över mer än 90 procent av de utestående aktierna och rösterna i Topdanmark.

Parallellt med budet på Topdanmark avser Sampos styrelse att inleda ett återköpsprogram.

— Vår och Topdanmarks strategier har börjat likna varandra mer och mer under de senaste åren när båda blivit renodlade skadeförsäkringsbolag. Det enhälligt rekommenderade Erbjudandet som vi offentliggör idag är nästa logiska steg på denna resa. Genom att kombinera verksamheterna i en helintegrerad nordisk operativ plattform, kan vi skapa möjligheter för tillväxt och attraktiva synergier som kommer att stärka vår position som ett ledande skadeförsäkringsbolag i Danmark. Jag är glad över att kunna presentera detta Erbjudande idag till alla övriga aktieägare i Topdanmark och välkomna dem att följa med oss på denna resa, säger Sampos koncernchef Torbjörn Magnusson i en kommentar.

Jens Aaløse, vice ordförande för Topdanmarks styrelse, kommenterar budet från Sampo så här:

— Vi anser att Erbjudandet från Sampo utgör attraktivt ekonomiskt värde för aktieägarna i Topdanmark och är en tilltalande möjlighet för Topdanmarks aktieägare att ta del av det kommersiella, strategiska och finansiella värdeskapandet i den väl diversifierade Sampo-koncernen med starka tillväxtutsikter. Vi är också glada över att Sampo erkänner Topdanmarks starka position och den kritiska betydelsen av våra kompetenta och kunniga anställda som en central komponent i förverkligandet av affärs- och marknadspotential genom ökad effektivitet och förbättrade tillväxtutsikter. Topdanmarks och Sampos komplementära verksamheter i Danmark kommer att bilda ett ledande skadeförsäkringsbolag på den danska marknaden, där Topdanmarks anställda kommer att bidra med starka värderingar och kultur.

Genom förvärvet av Topdanmark får If en sammanlagd marknadsandel i Danmark på cirka 21 procent av den danska skadeförsäkringsmarknaden.

Peter Hermann, i dag koncernchef för Topdanmark, väntas utses till vice VD för If Skadeförsäkring Holding AB (publ) och till medlem av Sampos koncernledning, Han har arbetat som koncernchef för Topdanmark sedan 2018 och som VD för Topdanmark Livsforsikring från 2016 till 2018. Han fortsätter som koncernchef för Topdanmark tills integrationen in i If är slutförd. Morten Thorsrud fortsätter som VD för If.

Goldman Sachs International har varit finansiell huvudrådgivare för affären, Plesner Advokatpartnerselskab, Hannes Snellman Advokatbyrå Ab och Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP är juridiska rådgivare till Sampo.

Topdanmark är i dag ett av de största danska sakbolagen med en marknadsandel på 15 procent av den danska skadeförsäkringsmarknaden. Bolagets fokus är på privatmarknaden och små och medelstora företag, med i dag 500 000 privatkunder och 120 000 företags- och lantbrukskunder. Topdanmark hade förra året en vinst före skatt på 1 051 miljoner DKK och en totalkostnadsprocent på 85,0 procent.

1 714
17 juni, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 3 timmar
    Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
  • 1 månad
    Sampo gör nedskrivning tredje kvartalet på 118 miljoner euro
  • 1 månad
    Sampos största ägare Solidium Oy sålde 70 miljoner aktier
  • 1 månad
    Så minskade Sampo sitt innehav av aktier i NOBA Bank Group
  • 1 månad
    Joakim Eldin går från If för att bli ny CIO i Tryg-koncernen

Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension

5 timmar Läs mer
Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
1 timme Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Sampos rapport för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
cover image
Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
cover image
Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
KÖP PREMIUM
När branschen förlorar miljarder – kan AI bekämpa AI?
Läs mer

Du är varmt välkommen på nätverksträff den 19 november!

Läs mer
1,6
miljarder betalades felaktigt ut i pension förra året, enligt Pensionsmyndigheten.
De senaste nyheterna
  • 1 timme
    Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
  • 3 timmar
    Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
  • 4 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
  • 5 timmar
    Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
  • 20 timmar
    Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
3 timmar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Anders Johanssons tankar om huvudavtalet, LFAB-varslet och AI
  • 7 dagar
    9,66 % avkastning hittills i år för Pensionsmyndighetens trad
  • 6 dagar
    Howden startar nytt i Sverige inom pensioner och förmåner
  • 2 dagar
    Bäst kundbetyg i Lassie, Svedea, LF, Dina, Svenska Sjö och Söderberg
  • 1 dag
    Molly ansöker hos FI om tillstånd för försäkringsdistribution
Premium
Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
20 timmar Läs mer
Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
4 timmar Läs mer
Carl-Johan Nilsson: ”Lassie har knappt ens startat sin resa”
23 timmar Läs mer
ERGO Försäkring får sitt kreditbetyg höjt till AA- hos Fitch
1 dag Läs mer
Molly ansöker hos FI om tillstånd för försäkringsdistribution
1 dag Läs mer
Hedvig först ut med Swish för återkommande betalningar
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Sampos rapport för tredje kvartalet 2026

Sampo presenterade på onsdagen sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026

Greater Than publicerade den 4 november sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026

If publicerade den 4 november rapporten "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ny rapport från Folksam om utfallet av den allmänna pensionen

Folksam presenterade den 4 november rapporten ”Maxar ett långt arbetsliv pensionen?” som visar på utfallet av den allmänna pensionen.
2026-11-04

Svea hovrätts dom i tvisten mellan Protector och Ängelsholmshem

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Protector och Ängelsholmshem.
2026-11-03

Chalmers upphandling av försäkringsförmedlare

Chalmers har gått ut i en offentlig upphandling av försäkringsförmedlare.
2026-11-02
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby

Attunda tingsrätt har avkunnat dom i en i tvist mellan Länsförsäkringar Stockholm och Upplands Väsby kommun.
2026-10-14

SKI:s undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026

Svenskt Kvalitetsindex presenterade den 2 november sin undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026.
2026-11-02

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12

Konsumentverkets skrivelse om Söderbergs marknadsföring

I en skrivelse till Söderberg & Partners framför Konsumentverket synpunkter på bolagets marknadsföring via Kivra.
2026-10-25

Länsförsäkringar Banks rapport för tredje kvartalet 2026

Länsförsäkringar Bank presenterade den 23 oktober sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-10-23

Konsumentverkets beslut om vite för premiepensionsinformation

Konsumentverket har fattat beslut om förbud för ett företag att sälja premiepensionsinformation.
2026-10-04
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!