Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Lördag 19 September 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 1 månad - Sak

Ifs combined ratio för Sverige sjönk andra kvartalet till 69,1 procent

Foto: If

• ”Vår diversifierade affärsmodell och storlek är en styrka, tillsammans med vår utmärkta strategi för prissättning”, säger Ifs koncernchef Morten Thorsrud.

Under andra kvartalet i år förbättrades combined ratio för If i Sverige till 69,1 procent, framgår det av information från If i dag på morgonen. 

If presenterade i dag information om sitt finansiella resultatet för det andra kvartalet och första halvåret.

När det gäller If i Sverige steg bruttopremieinkomsten med 6 procent jämfört med motsvarande period 2023, till 6 290 miljoner kronor. Combined ratio förbättrades till 69,1 procent jämfört med 87,7 procent andra kvartalet 2023 och försäkringsrörelseresultatet steg till 1 492 miljoner kronor jämfört med 574 miljoner kronor andra kvartalet 2023.

För If-koncernen som helhet steg bruttopremieinkomsten andra kvartalet med 7,1 procent, exklusive valutaeffekter, till 16 129 miljoner kronor. Combined ratio för andra kvartalet sjönk till 83,1 procent mot 82,9 procent andra kvartalet 2023. Försäkringsrörelseresultatet stärktes med 4,2 procdent till 2 513 (2 412) miljoner kronor och resultat före skatt steg till 4 352 (3 671) miljoner kronor.

För första halvåret uppgick resultatet före skatt i If till 8 368 miljoner kronor, motsvarande en ökning med 12,4 procent jämfört med första halvåret 2023-

If lyfter fram att koncernen har haft en stark tillväxte inom alla affärsområden, och att även om en sträng vinter i Norden tynger det första kvartalet och stora skador det andra kvartalet, är resultatet fortsatt starkt och stabilt tack vare Ifs storlek och diversifiering.

— Vår diversifierade affärsmodell och storlek är en styrka, tillsammans med vår utmärkta strategi för prissättning. Vi växer inom alla affärsområden och är en pålitlig partner till våra kunder. Varje dag betalar vi ut mer än 100 miljoner svenska kronor i ersättning för olika skador; från väderskador till andra omfattande skador, säger Ifs koncernchef Morten Thorsrud i en kommentar.

Tillväxten inom privatmarknad drevs under kvartalet främst av personförsäkringar där premievolymen ökade med 12 procent, och egendom där premievolymen steg 6 procent. Utvecklingen inom motorförsäkringar, som ökade med 5 procent, beskrivs som måttlig på grund av fortsatt låga försäljningsvolymer av nya bilar. Premietillväxten förstärktes enligt If också av fortsatt hög och stabil förnyelsegrad och kundlojalitet.

Ett område som If lyfter fram särskilt är potentialen inom personförsäkring.

– Privatpersoner och företag prioriterar i allt större utsträckning hälsa och välbefinnande. Vi är väl positionerade på marknaden då vi ser ett starkt intresse för våra erbjudanden inom personförsäkring, säger Morten Thorsrud i sin kommentar.

If pekar även på att man fortsätter att digitalisera och fokusera på effektiviseringar i verksamheten och förbättring av kundresan. Under första halvåret ökade den digitala försäljningen och kundkontakter och skadeanmälningar genom digitala kanaler. Privatkunder tenderar i allt högre grad att föredra en digital kundrelation, medan mänsklig support fortfarande spelar en viktig roll i den totala serviceleveransen.

– Återigen är vår storlek en verklig konkurrensfördel, som gör det möjligt för oss att investera i gemensam infrastruktur för både digital försäljning och tjänster. Jag är mycket stolt över vår digitala resa hittills, och hur vi har omvandlat försäkringsdistributionen. Vi har fortfarande mer potential att skala upp digitala nyckelkapaciteter på alla marknader och ytterligare stärka vårt kunderbjudande, säger Morten Thorsrud.

If ingår i Sampo Group som under andra kvartalet uppvisade ett koncernresultat före skatt på 444 miljoner euro jämfört med 363 miljoner euro andra kvartalet 2023.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av Sampokoncernens kvartalsrapport.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

501
7 augusti, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 3 dagar
    Joakim Eldin går från If för att bli ny CIO i Tryg-koncernen
  • 8 dagar
    If utökar sin användning av MEPS vid byggskador i Danmark
  • 9 dagar
    Ljög för if om bilkollision — åtalas för bedrägeriförsök
  • 16 dagar
    Emma Mattsson blir ny Chief Underwriting Officer på Agria
  • 19 dagar
    Bliwas premieintäkt ökade under första halvåret med 4 procent

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
1 dag Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 1 dag
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 1 dag
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 1 dag
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 4 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 5 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 8 dagar
    Säkra AB i fusion med fyra försäkringsförmedlarbolag
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
1 dag Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
1 dag Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
1 dag Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
2 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till If om kontaktuppgifter

Konsumentverket framför i en skrivelse till If synpunkter som gäller bolagets tillhandahållande av kontaktuppgifter på sin hemsida.
2026-08-30
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!