Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 27 Augusti 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 29 dagar - Allmänt

Länsförsäkringars totalkostnad steg till 103,6 % första halvåret

Foto: Länsförsäkringar

• Premieintäkterna ökade med 7 procent under första halvåret för Länsförsäkringsgruppens skadeförsäkringsverksamheter — men på grund av ökade skadekostnader minskade det försäkringstekniska resultatet.

Totalkostnadsprocenten för Länsförsäkringsgruppens sakförsäkringsverksamhet ökade under första halvåret i år till 103,6 procent, jämfört med 100,9 procent motsvarande period 2023. Det framgår av Länsförsäkringsgruppens delårsöversikt som publicerades på torsdagen. 

Premieintäkten efter avgiven återförsäkring steg under första halvåret med 6 procent till 17 579 (16 581) miljoner kronor.

Det försäkringstekniska resultatet i länsförsäkringsgruppens sakförsäkringsverksamhet sjönk samtidigt under perioden till 229 (838) miljoner kronor.

Tack vare god kapitalavkastning steg dock resultatet före skatt i sakverksamheten till 7 492 (5 509) miljoner kronor. Kapitalavkastningen uppgick till totalt 8 064 (5 498) miljoner kronor.

Bakgrunden till den stigande totalkostnadsprocenten anges vara en lång och kall vinter som ledde till en ökad skadefrekvens i kombination med höga reparationskostnader, i kombination med att flera länsförsäkringsbolag har valt att inte justera kundernas försäkringspremier fullt ut för att kompensera för inflationen och skadekostnadsökningarna.

Länsförsäkringar AB-koncernens resultat före skatt ökade till 2 649 (2 020) Mkr.

Premieintäkten för egen räkning i LFAB-koncernens sakförsäkringsverksamhet ökade med 7 procent till 4 700 (4 375) miljoner kronor. Sakförsäkringsrörelsens resultat före skatt minskade något till 339 (384) miljoner kronor. Totalkostnadsprocenten ökade till 96,3 (93,3).

Länsförsäkringar Bank-koncernens resultat före skatt ökade till 1 270 (1 130) miljoner kronor. Länsförsäkringar Fondlivs resultat före skatt ökade till 1 174 (759) miljoner kronor samtidigt som premieinkomsten ökade med 58 procent till 15 368 (9 710) miljoner kronor. Länsförsäkringar Livs resultat sgeg till 4 614 (2 860) miljoner kronor.

• Mathias Collén

Mathias Collén, VD för Länsförsäkringar AB, säger så här i en kommentar till delårsöversikten:

— Under första halvåret 2024 fortsatte den globala ekonomin att återhämta sig, den ekonomiska aktiviteten ökade och börserna steg. Men lågkonjunkturen var trots allt kännbar för många hushåll under första halvåret, som tillsammans med geopolitisk oro bidrar till osäkerhet för våra kunder. Länsförsäkringar känner också av stigande kostnader, framför allt genom ökade utvecklingskostnader och skadekostnader. Digitaliseringen och AI-utvecklingens starka framfart innebär att vårt erbjudande kontinuerligt måste anpassas till omvärlden och förändrade kundbehov. Våra skadekostnader ökade under första halvåret 2024. En lång och kall vinter ledde till en ökad skadefrekvens i kombination med höga reparationskostnader. Dessutom har flera länsförsäkringsbolag som kundägda bolag valt att inte justera kundernas försäkringspremier fullt ut för att kompensera för inflationen och skadekostnadsökningarna.

— När kostnader stiger blir det än mer viktigt att säkerhetsställa att Länsförsäkringars verksamheter genomsyras av en kostnadsmedvetenhet – Länsförsäkringar AB ska leverera gemensam affär, service och utveckling till de 23 kundägda länsförsäkringsbolagen på ett kostnadseffektivt sätt. Vi har under våren identifierat flera områden där kostnadsbesparingar är möjliga, fortsätter Mathias Collén.

— Länsförsäkringar lägger stor vikt vid skadeförebyggande arbete. Länsförsäkringars Forskningsfond fyller 30 år och har utvecklats från en liten stiftelse med fokus på skadeförebyggande arbete till en forskningsfond med fokus på trygghetsutmaningar i samhället, vars projekt attraherar hundratals sökande och påverkar samhällsdebatten. Vi gläds åt att kunderna uppskattar vårt hållbarhetsarbete både lokalt och för samhället i stort – Länsförsäkringar hamnade i topp inom försäkringsbranschen i hållbarhetsundersökningen Sustainable Brand Index 2024, säger Mathias Collén.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av delårsöversikten.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

762
29 augusti, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Skadechef till Dina Försäkring AB
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 6 timmar
    4,3 procents avkastning för AMF under första halvåret
  • 2 dagar
    3,6 % avkastning för Alectas förmånsbestämda portfölj
  • 15 dagar
    Sampos combined ratio ökade andra kvartalet till 82,9 procent
  • 18 dagar
    Länsförsäkringar: 41 procent tror på stigande bostadspriser
  • 1 månad
    Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr

Trygg-Hansa lanserar kostnadsfri kreditrådgivning för företag

7 timmar Läs mer
Kelsey Emms blir Head of Impact & Resilience på Max Matthiessen
7 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Kyrkans Pensions delårsrapport för första halvåret 2026
2026-08-27
cover image
Svensk Försäkrings remissyttrande om förändringar i bolagsrätten
2026-08-27
cover image
AMF:s rapport för första halvåret 2026
2026-08-27
KÖP PREMIUM
Svensk Försäkring: Tvinga inte bolagen att rapportera dubbelt!
3 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

1 dag Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 3 timmar
    Svensk Försäkring: Tvinga inte bolagen att rapportera dubbelt!
  • 6 timmar
    4,3 procents avkastning för AMF under första halvåret
  • 7 timmar
    Kelsey Emms blir Head of Impact & Resilience på Max Matthiessen
  • 7 timmar
    Trygg-Hansa lanserar kostnadsfri kreditrådgivning för företag
  • 22 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
1 dag Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 13 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 11 dagar
    Naturkatastrofer första halvåret kostade 42 miljarder USD
  • 14 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
4,3 procents avkastning för AMF under första halvåret
6 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
22 timmar Läs mer
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
1 dag Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
1 dag Läs mer
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
1 dag Läs mer
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Kyrkans Pensions delårsrapport för första halvåret 2026

Kyrkans Pension publicerade den 27 augusti sin delårsrapport för första halvåret 2026.
2026-08-27

Svensk Försäkrings remissyttrande om förändringar i bolagsrätten

Svensk Försäkring har överlämnat sitt remissyttrande på en utredning om förändringar i bolagsrätten med anledning av ett EU-direktiv.
2026-08-27

AMF:s rapport för första halvåret 2026

AMF publicerade den 27 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-27

Opsys rapport för andra kvartalet 2026

Opsy publicerade den 27 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-27

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!