Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • Platsannonser
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Fredag 20 Juni 2025
Sök
Search for:
9 månader - Sak

Ny rapport från Zurich och Marsh om att hantera ökade cyberrisker

Bild från rapportens framtida

• I vitboken ”Closing the cyber risk protection gap” lyfter Zurich och Marsh fram att det finns ett akut behov på lösningar för att fylla vad som beskrivs som ett tomrum mellan risk och försäkring kring cyberbrott.

Den offentliga sektorn måste i högre utsträckning bidra till att stärka samhällets motståndskraft mot cyberattacker och andra allvarliga driftstörningar, menar Zurich och Marsh McLennan i en ny vitbok.

Kostnaden för olika typer av cyberbrott har ökat kraftigt de senaste åren, och väntas bara i år växa med nära 50 procent.

I vitboken ”Closing the cyber risk protection gap” lyfter Zurich och Marsh fram att det finns ett akut behov på lösningar för att fylla vad som beskrivs som ett tomrum mellan risk och försäkring kring cyberbrott, det vill säga att många företag saknar försäkring mot cyberrisker.

Cyberhoten anses i dag vara försäkringsbara upp till en viss nivå, men rör också sådant som generellt anses vara oförsäkringsbart — exempelvis när viktiga samhällsfunktioner drabbas.

• Mattias Fritz

— Ledare för både stora och små företag rankar kontinuerligt IT-attacker och andra cyberincidenter högt vad gäller de risker som oroar dem mest. I takt med att digitaliseringen ökat har den gjort oss mer sårbara, och dessvärre skapat ett skyddsgap. Det här är ett stort problem för samhället och det måste åtgärdas, säger Mattias Fritz, VD för Zurich i Norden, i en kommentar.

För att stärka motståndskraften, skydda samhället och ekonomin och minska skyddsgapet skulle det — enligt vitboken — behövas att ett gemensamt ramverk för datadelning och ökat samarbete och innovation mellan försäkringsbranschen och den offentliga sektorn. Det handlar då inte enbart ransomware-attacker och hot från kriminela aktörer, utan också om globala it-avbrott och andra typer av incidenter.

Enligt vitboken skulle ett sådant ramverk kunna omfatta incitament, som ett alternativ till ytterligare reglering, metoder för att mäta cyberrisker och strategier för att hantera icke kvantifierbara cyberrisker genom samarbeten mellan offentlig och privat sektor.

226
5 september, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Bli vår nya Product Manager – forma framtidens vårdförsäkring
    Stockholm company logo
  • Försäkringsadministratör
    company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 1 månad
    Marsh: Premierna fortsätter att falla inom företagsförsäkring
  • 2 månader
    Mälarenergi vann i miljontvist med Trygg-Hansa och Zurich
  • 2 månader
    Kasper Kindlund blir ny Client Relationship Leader vid Marsh
  • 4 månader
    Marsh: Premienivåerna faller nu för andra kvartalet i följd
  • 4 månader
    Jacob Posse utsågs till ny Head of Marine på Zurich i Norden

Sökningar på ”gravidförsäkring” kan indikera ökat barnafödande

15 timmar Läs mer
Svensk Försäkring: Vi måste få veta vem som är verklig huvudman
18 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Sinfras upphandling av ramavtal för försäkringsförmedlare
2025-06-19
cover image
Svensk Försäkring om promemorian om registret över verkliga huvudmän
2025-06-19
cover image
Interpellation om kapitalförsäkringar
2025-06-18
KÖP PREMIUM
Sinfra handlar upp ramavtal för förmedlare värt 80 miljoner kr
17 timmar Läs mer

Delphi Global: Aktiv förvaltning som överträffat index

Läs mer
De senaste nyheterna
  • 15 timmar
    Sökningar på ”gravidförsäkring” kan indikera ökat barnafödande
  • 17 timmar
    Sinfra handlar upp ramavtal för förmedlare värt 80 miljoner kr
  • 18 timmar
    Svensk Försäkring: Vi måste få veta vem som är verklig huvudman
  • 1 dag
    Dina: De mest olycksdrabbade vägarna i midsommartrafiken
  • 1 dag
    Skadekostnaden för brand och åska minskade 38 procent 2024
Skadekostnaden för brand och åska minskade 38 procent 2024
1 dag Läs mer
"Pensioner är en illa lämpad fråga för politisk populism, särskilt i den osäkra omvärld Sverige idag befinner sig."
Svenskt Näringslivs vice VD Mattias Dahl på DI debatt, om risken för att pensionssystemet undermineras med kortsiktiga politiska ingrepp
Veckans mest lästa
  • 2 dagar
    Lars Reinhed har nu utsetts till ordinarie VD för Dina Försäkring
  • 2 dagar
    Mikael Sundquist ny ordförande för Länsförsäkringar AB
  • 3 dagar
    Anders Jonasson lämnar Trygg-Hansa – blir ny VD för Göta Lejon
  • 1 dag
    Torbjörn Magnusson lämnar Sampo – Morten Thorsrud blir ny VD
  • 3 dagar
    Jula stämmer Trygg-Hansa i miljontvist efter varuhusbrand
Dina: De mest olycksdrabbade vägarna i midsommartrafiken
1 dag Läs mer
Finansministern ska svara i riksdagen om k-försäkringar
1 dag Läs mer
Prövningstillstånd i Högsta domstolen för Birgitte Bonnesen
1 dag Läs mer
Morten Thorsrud: Nu väntar en spännande resa
1 dag Läs mer
Torbjörn Magnusson lämnar Sampo – Morten Thorsrud blir ny VD
1 dag Läs mer
FI beslutade att återkalla tillståndet för Intergiro
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Sinfras upphandling av ramavtal för försäkringsförmedlare

Sinfra, Svensk Inköpscentral för Infrastruktur Ekonomisk förening, har gått ut i en offentlig upphandling för att sluta ramavtal avseende förmedlartjänster för sakförsäkring.
2025-06-19

Svensk Försäkring om promemorian om registret över verkliga huvudmän

Svensk Försäkring har lämnat ett remissvar på en promemorian från finansdepartementet om tillgång till registret över verkliga huvudmän.
2025-06-19

Interpellation om kapitalförsäkringar

Riksdagsledamoten Mathias Tegnér har i en interpellation till finansministern Elisabeth Svantesson ställt frågor om kapitalförsäkringar.
2025-06-18

HD:s beslut om prövningstillstånd för Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade på onsdagen att man fattat beslut om prövningstillstånd för det mål där Swedbanks VD Birgitte Bonnesen dömts för grovt svindleri.
2025-06-18

FI:s beslut att återkalla tillståndet för Intergiro

Finansinspektionen offentliggjorde den 18 juni beslutet att återkalla tillståndet för Intergiro.
2025-06-18

Haverikommissionens rapport om jordskredet vid E6:an

Statens Haverikommission presenterade den 17 juni sin rapport om jordskredet vid E6:an nära Stenungsund.
2025-06-18
Läs in fler dokument

Greater Thans årsredovisning för 2024

Greater Thans årsredovisning för 2024.
2025-04-11

Trygs rapport för första kvartalet 2025

Trygkoncernen lämnade den 11 april sin rapport för första kvartalet 2025.
2025-04-11

Kyrkans Pensions årsredovisning 2024

Kyrkans Pensions årsredovisning 2024.
2025-04-09

Gamla Livs stämningsansökan mot Sturehof (2)

Gamla Livförsäkringsaktiebolaget SEB Trygg Liv (publ) riktar i en stämningsansökan krav mot Sturehof Aktiebolag.
2024-12-16

Beslut om nedläggning av förundersökning rörande mutbrott

Åklagarmyndigheten har fattat beslut om att lägga ned förundersökning om mutbrott med koppling till Alectas investering i Heimstaden Bostad.
2024-09-02

FI:s begäran om yttrande från Alecta

Finansinspektionen har i en skrivelse begärt yttrande från Alecta om FI:s preliminära slutsatser i undersökningarna av bolagets investeringar i Heimstaden Bostad och amerikanska banker.
2024-07-24

FI:s rapport om intressekonflikter bland försäkringsförmedlare

Finansinspektionen presenterade den 11 juni rapporten "Ersättningar och intressekonflikter hos svenska försäkringsförmedlare".
2025-06-11

Julas stämning mot Trygg-Hansa

Jula har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa.
2025-06-16

Konsumentverkets skrivelse till OKQ8

I en skrivelse till OKQ8 ställer Konsumentverket frågor kring en olycksfallsförsäkring som företaget erbjuder.
2025-06-12

Försäkringsmarknaden första kvartalet 2025

Svensk Försäkring publicerade den 21 maj sin rapport Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2025.
2025-05-22

Dom efter åtal om investeringsbedrägeri

Stockholms tingsrätt har avkunnat dom i ett mål där två personer stått åtalade för investeringsbedrägerier.
2025-06-08

SFM:s rapport om den svenska förmedlarmarknaden

Svenska försäkringsförmedlare släppte den 2 juni en rapport om den svenska förmedlarmarknaden "Förmedlad försäkring i Sverige"
2025-06-03
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossPlatsannonserAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!