Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Lördag 19 September 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 8 månader - Sak

Ny AI-lösning varnar Trygg-Hansas kunder vid ökad risk för skador

Foto: Trygg-Hansa

• ”Oj, vad händer nu?” När det inträffar stölder eller olyckor i grannskapet, ser Trygg-Hansas AI-lösning till att kunderna varnas via sms.

Trygg-Hansa lanserar nu en ny egenutvecklad AI-baserad lösning som innebär att kunderna kan förvarnas om stölder och olyckor som är på ingång i deras närområde.

Lösningen innebär att kunden får ett skräddarsytt sms som varnar och informerar när det rapporteras om risker, exempelvis en inbrottsvåg i bostäder och förråd eller ökning av stölder av ett specifikt bilmärke inom ett visst område. I sms:et till kunden finns en länk till ytterligare information om riskerna för skador, och goda råd om vilka förebyggande åtgärder kunden kan göra själv. AI-modellen kan även varna kunder som befinner sig i närheten av en brand, explosioner eller vattenläckor, och därmed riskerar skador i sitt hem.

Enligt Trygg-Hansa ökar därmed chansen att kunna förebygga skador och ligga steget före, vilket bidrar till mer trygghet i samhället.

— Det här är AI-utveckling som gör skillnad på riktigt. De tester vi har gjort visar att kunderna verkligen uppskattar att kunna ligga steget före med hjälp av våra träffsäkra varningar och förebyggande information. Tillsammans med våra kunder tar vi skadeförebyggande insatser till en helt ny nivå och skapar mer trygghet i samhället, säger Annika Persson, VD och chef för affärsområde Skador på Trygg-Hansam, i en kommentar.

Den nya AI-modellen bygger på att det dagligen skannas information om inkomna skador från Trygg-Hansas kunder över hela Sverige. När en betydelse förändring upptäcks, presenterar AI-modellen en lista över kunder som bör kontaktas.

Ifall varningen gäller en olycka eller skada i närområdet — exempelvis brand, explosion eller vattenläcka — kopplar AI-modellen ihop kunden med en besiktningskoordinator. Kunden får då en varning och information via sms och ett direktnummer till besiktningen, vilket gör att de direkt i samtalet kan göra en anmälan och få besked om ersättning. På så vis kan antalet skador kan minskas, och drabbade kunder kan få en betydligt enklare process med besiktningen.

— Snabbheten och träffsäkerheten är avgörande för att minimera skador och skydda sig mot den här typen av olyckor och stölder. Vi såg att den stora mängden data och våra krav på att bara identifiera verkliga avvikelser var ett passande problem för att utveckla en AI-modell. Nu kan vi nyttja den data vi har på ett sätt som direkt gynnar våra kunder och accelererar vår kundkommunikation, säger Fredrik Thuring, ansvarig för Operational analytics på Trygg-Hansa, i sin kommentar.

Efter ett antal piloter under det senaste året rullas nu AI-modellen ut skarpt inom flera typer av skador för Trygg-Hansas privatkunder.

1 461
15 januari, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 3 dagar
    ’AI-datacenter ger möjligheter för försäkringsbolag på 200 Mdr USD’
  • 3 dagar
    Joakim Eldin går från If för att bli ny CIO i Tryg-koncernen
  • 4 dagar
    Nu startar en ny hockeysäsong med Trygg-Hansa som SHL-partner
  • 10 dagar
    Dahae Roland har utsetts till ny partner på Kompass Advokat
  • 16 dagar
    Så adderar Verisk nya AI-baserade funktioner till Mavera DSS

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
1 dag Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 1 dag
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 1 dag
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 1 dag
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 4 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 8 dagar
    Säkra AB i fusion med fyra försäkringsförmedlarbolag
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
1 dag Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
1 dag Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
1 dag Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
2 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till If om kontaktuppgifter

Konsumentverket framför i en skrivelse till If synpunkter som gäller bolagets tillhandahållande av kontaktuppgifter på sin hemsida.
2026-08-30
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!