Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 29 Juni 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 3 månader - Allmänt

Ragnhild Lindegren: Sprängdåd sätter tryggheten i gungning

• ”Det är vid händelser som sprängningarna, som ingen kan skydda sig mot, som vi spelar en nyckelroll i att skapa trygghet och ge stöd åt de som drabbats”, säger Ragnhild Lindegren.

Fler försäkringstagare än någonsin tidigare har drabbats av att vakna mitt i natten av kraftiga detonationer och fått se sina hem förvandlas till spillror — ett resultat av den våg av sprängattentat som har drabbats vårt land under året. ”Det är vid händelser som sprängningarna, som ingen kan skydda sig mot, som vi spelar en nyckelroll i att skapa trygghet och ge stöd åt de som drabbats.”, säger skadedirektör Ragnhild Lindegren på Folksam i en krönika inför nätverksträffen den 13 mars med temat ”Så vinner försäkringsbolagen på skadeförebyggande arbete” där hon är en av paneldeltagarna.

Här anmäler du dig till AW / nätverksträff den 13 mars!

Året har knappt börjat, men redan har vi sett en våg av sprängningar runtom i landet.

Nästan varje dag vaknar vi upp till att något nytt och fruktansvärt har inträffat.

Det berör inte bara våra kunder, mina medarbetare och mig utan det påverkar också hela samhället när tryggheten sätts i gungning.

2023 var ett så kallat rekordår för sprängningsskador även om vi sett den här utvecklingen sedan 2019. Det har fått oss på Folksam att börja följa och sätta helt nya etiketter på vilka typer av skador vi får in och behöver hantera.

2024 var ett betydligt lugnare år på den fronten, kunde vi se en trend?

Tyvärr inte.

Hittills under 2025 har mina medarbetare tagit emot ett stort antal skadeanmälningar kopplat just till explosionsskador. De senaste åren har vårt samhälle drabbats av detta, människor har evakuerats, flera personer har förts till sjukhus och en ung kvinna har avlidit.

Grundtanken med en försäkring är att den ska skydda människor från det som händer sällan och det som inte går att förutse eller förebygga så att människor ska kunna leva ett liv präglat av trygghet snarare än rädsla.

Idag förknippas försäkringar också i stor utsträckning med hjälp vid stenskott, spruckna mobilskärmar och sönderfrusna spabad. Det är såklart inte fel att vi försäkringsbolag erbjuder skydd mot det, men det kan nog inte ses som totalt oförutsedda händelser i dagens samhälle.

Det är vid händelser som sprängningarna, som ingen kan skydda sig mot, som vi spelar en nyckelroll i att skapa trygghet och ge stöd åt de som drabbats.

Jag har pratat med några av våra kunder som helt oskyldigt drabbats av kraftiga detonationer i sina hem. Det kan vara villor, radhus eller lägenhetshus. Det handlar om omfattande skador på fasader, bärande konstruktioner och urblåsta fönster. En del hus har blivit ordentligt brandhärjade, andra totalförstörs.

De berättar om den fruktansvärda upplevelse det innebär att vakna mitt i natten av kraftiga detonationer och har fått se sina hem bli till spillror. De har rusat upp för att rädda sina barn och funnit dem i ett hav av glassplitter. Deras förr så trygga hem, förvandlas till en skräckfilm på bara några sekunder.

Jag känner mig förfärad över allt det otäcka som händer. Men mitt i allt det fasansfulla känns det fint att jobba på ett företag, i en bransch som gör skillnad. Just nu hjälper vi människor som drabbats av den senaste tidens våldsamma explosioner.

De som drabbats har det naturligtvis oerhört tufft, våra medarbetare vittnar om människor som känner oro, är chockade, upprörda och ledsna – vissa känner också en stor rädsla att flytta hem igen.

Våra erfarna och trygga medarbetare finns närvarande med stöd och vägledning genom hela skaderegleringen. Vi ser till att kunderna snabbt och smidigt får ett ersättningsboende, erbjuds krisstöd och får hjälp med att återuppbygga sina hem och trygghetskänslan igen.

De här människorna är brottsoffer, de har varit med om något de aldrig ens kunde föreställa sig. Vår roll är att finnas där som ett stöd för dem, inte bara i egenskap av skadereglerare, utan också, och kanske ännu viktigare, som medmänniskor.

Här anmäler du dig till AW / nätverksträff den 13 mars!

Ragnhild Lindegren
Skadedirektör på Folksam

Nätverksträffen den 13 mars äger rum på Magnus Ladulåsgatan 63B på Södermalm i Stockholm. Värd för träffen är HELP Försäkring. Artikeln har tidigare varit publicerad på Insurance Evolutions hemsida. Insurance Evolution är ett samarbete mellan Sak & Liv och Försäkringsplatsen.

430
6 mars, 2025
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 1 dag
    Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
  • 5 dagar
    Folksam: Så stor skillnad är det i skydd mellan olika ridhjälmar
  • 7 dagar
    Alectas Manne Bergström valdes in i Heimstaden Bostads styrelse
  • 14 dagar
    Försäkringsbolag och kommuner informerar om risken med skyfall
  • 17 dagar
    Folksam en av vinnarna av SWEDMA Brand Performance Award
Premium

Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning

2 timmar Läs mer
Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
3 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa
2026-06-29
cover image
Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen
2026-06-29
cover image
FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad
2026-06-28
KÖP PREMIUM
LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
6 timmar Läs mer
Premium

Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen

12 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 2 timmar
    Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning
  • 6 timmar
    LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
  • 12 timmar
    Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
  • 1 dag
    Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
  • 3 dagar
    Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
Premium
Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
1 dag Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 11 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
  • 12 dagar
    Sparare får ytterligare 130 Mkr tillbaka efter Allra-skandalen
  • 12 dagar
    Pensionspengar i KPA Pension går till utbildningsinsatser i Egypten
  • 12 dagar
    Hedvigs uthyrningsförsäkring ska ingå i Qasas bostadsuthyrning
Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
3 dagar Läs mer
SPP ingår nytt partnerskap med insurtechbolaget Charly
3 dagar Läs mer
DI: FI ger preliminär kritik mot Folksams Heimstaden-placeringar
3 dagar Läs mer
Länsförsäkringar Bergslagen går in som ny delägare i Sejfa
3 dagar Läs mer
Socialdemokraterna går till val på frågan om höjda pensioner
4 dagar Läs mer
Sollers: Nu använder fyra av tio bolag AI i sin underwriting
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa

A & S Restaurang AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa.
2026-06-29

Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen

Konsumentverket framför i en skrivelse till Gjensidige synpunkter på bolagets marknadsföring.
2026-06-29

FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande KPA:s placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Saks placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Saks placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Livs placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Livs placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

Folksams begäran om anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad

Folksam har begärt anstånd för att yttra sig över skrivelser från FI rörande investeringar i Heimstaden Bostad.
2026-06-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!