Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 20 September 2026
Sök
Search for:

Så skyddar du ditt företag med rätt kombination av lån och försäkring

Att driva företag innebär alltid någon form av risk. Det spelar ingen roll om du är egenföretagare, driver ett mindre bolag eller är på väg att expandera, utan oförutsedda händelser kan drabba vem som helst. En vattenläcka i lokalen, en brand på lagret eller en kund som inte betalar kan snabbt få ekonomiska konsekvenser. Det är därför väldigt viktigt att bygga upp en ekonomisk trygghet, och de mest kraftfulla verktygen kan vara en företagsförsäkring tillsammans med ett företagslån. Men hur hänger de ihop? Att förstå sambandet mellan dessa kan vara nyckeln till långsiktig framgång.

Vad är företagsförsäkring – varför behövs det?

En företagsförsäkring skyddar ditt företag från oväntade händelser och kan ersätta allt från brand, skador, stölder och rättstvister. Det handlar i grunden om att skapa trygghet för dig som ägare, för dina anställda och för kunderna som litar på din verksamhet. Inom vissa branscher är en företagsförsäkring obligatorisk, en sådan bransch är transport där trafikförsäkring är ett krav.

Andra vanliga försäkringar är:

  • Ansvarsförsäkring – ersätter skador på tredje part.
  • Egendomsförsäkring – skyddar lokaler, inventarier och utrustning.
  • Avbrottsförsäkring – täcker förlorade intäkter vid driftstopp.

För vissa branscher är försäkring inte bara en trygghet, utan ett krav från antingen myndigheter eller samarbetspartner. En bra och stabil försäkring hjälper dig inte bara vid kriser och oväntade situationer, utan ökar chanserna för att få lån beviljat, samt stärker förtroendet hos kunder och leverantörer. Dessutom ger det dig som företagare lugn när du vet att verksamheten är skyddad om något händer.

Försäkringens roll när du ansöker om företagslån

Många företag behöver ta in extra kapital för att hjälpa företaget att växa. Det vanligaste alternativet för företag är ett företagslån, men för att bli beviljad lån har banker och långivare en del krav. Ett sådant krav kan vara en relevant försäkring som täcker oväntade händelser.

Exempelvis kan en bank kräva att företaget har en egendomsförsäkring för att bevilja ett lån till inventarier. Från långivarens perspektiv innebär det att säkerheten är högre och risken för utebliven återbetalning minskar.

Är ditt företag i behov av att låna pengar? Det finns tjänster som hjälper dig att jämföra företagslån på ett enkelt sätt. För svenska företag är Företagslån, en utmärkt jämförelsesajt. I Norge finns liknande tjänster, exempelvis Bedriftslån, som riktar sig till småföretagare och ger en överblick av lån, räntor och villkor. Genom att använda dessa sajter så sparar du både tid och pengar, och du får en bättre överblick över vad som faktiskt är realistiskt utifrån din situation.

Att kombinera försäkring med lån är alltså inte bara en trygghet, utan det kan även förbättra dina chanser att faktiskt få lånet beviljat.

När bör man kombinera lån och försäkring

Det finns flera tillfällen då det är extra smart att kombinera ett företagslån med rätt försäkring:

  • Vid uppstart – Skydda dina första inköp och visa banken att du planerat för risker.
  • Vid expansion – Nya lokaler, fler anställda eller mer utrustning kräver både kapital och försäkring.
  • Vid leasing eller maskinköp – Många leverantörer eller långivare kräver en försäkring för att godkänna avtal.
  • Vid kassaflödesproblem – I vissa fall kan ett kort lån hjälpa till att betala större försäkringspremier.
  • Vid förändrade affärsförutsättningar – Om du exempelvis går in en ny bransch eller marknad som kräver mer omfattande skydd.

Försäkringar och lån tillsammans kan fungera som en buffert mot oförutsedda utgifter, värt att kolla närmare på. Det signalerar ansvarstagande, både för verksamheten och för dem du samarbetar med. Genom att agera i tid kan du undvika många av de problem som annars riskerar att bromsa verksamheten.

Finansmöjligheter i olika länder

I Norden och Baltikum finns en rad finansieringsalternativ anpassade för både små och medelstora företag. Är du bosatt och driver en verksamhet utanför Sverige? Då kan det vara värt att undersöka lånemöjligheterna där.

  • I Danmark kan företag enkelt jämföra lånevillkor via olika jämförelsetjänster, exempelvis via Erhvervslaan.
  • I Litauen har jämförelseplattformar som Paskolaverslui gjort det möjligt för företag att enkelt jämföra företagslån.

Oavsett vad för verksamhet du driver är det klokt att titta på olika alternativ och jämföra avtal, räntor och eventuella krav på försäkring. Det gäller även att kontrollera om försäkringskraven skiljer sig från land till land, något som kan påverka både kostnad och tillgänglighet på lån.

Många ser försäkringar som något som man bara måste ha, och lån något som man bara tar när det behövs. Men när de används tillsammans kan de skapa en stabil grund att bygga företaget på. En försäkring kan skydda dina investeringar, medan lån ger dig möjligheten att ta nästa steg inom företagandet. Vill du rusta ditt företag för framtiden? Då är det dags att tänka långsiktigt och jämföra alternativ. Med rätt kombination av lån och försäkring står du starkare och kan klara av oväntade saker – vad som än sker.

13

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
1 dag Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 1 dag
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 1 dag
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 1 dag
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 5 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 5 dagar
    HFD underkänner p-försäkring som ger rabatt på bolånet
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
1 dag Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
1 dag Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
2 dagar Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
2 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!