Jonas Billberg: Nu har vi bevisat att Hedvig är här för att stanna!

• ”Det viktigaste är att vi nu har bevisat att vi här här för att stanna! Vår tillväxt och vägen mot förbättrad lönsamhet är bevis nog för det”, säger Hedvigs VD Jonas Billberg.
Hedvigs tillväxt under 2024 och vägen mot förbättrad lönsamhet är bevis nog för att Hedvig är här för att stanna. Det säger Jonas Billberg i en intervju med Sak & Liv, där han också talar om behovet av att bredda produktutbudet, önskemålet om fortsatt teknisk utveckling — och ett fortsatt fokus på tillväxt,
På tisdagen presenterade Hedvig nyckeltal för verksamheten 2024.
Det framgår bland annat att premievolymen ökade förra året med 26 procent till 336 miljoner kronor. Samtidigt förbättrades skadekostnadsprocenten dramatiskt, från 129 procent år 2023 till 76 procent år 2024, och koncernresultatet förbättrades till -79 miljoner kronor jämfört med -135 miljoner kronor år 2023.
Sak & Liv har talat med Hedvigs VD Jonas Billberg om framgångarna under året som gick och om planerna framåt.
Grattis till ett 2024 med stora förbättringar för verksamheten! Vad är du själv mest nöjd med under året som gått?
— Tack, vi är absolut stolta över att ha tagit kliv framåt. Det jag är mest nöjd med är att vi hade en så pass tydlig och kraftfull vändning under 2024, vilket nu ger oss en mycket mer stabil grund för att växa vidare. Och växer gör vi betydligt snabbare än marknaden. Det är också något att vara stolt över: Att vi har lyckats kombinera kraftig växt med ett förbättrat resultat.
Går det att säga något om hur snabbt du tänker att Hedvig ska kunna visa upp svarta siffror?
— I och med att vi har tagit så stora kliv 2024, så har grunden lagts inför framtiden. Men man måste komma ihåg att det tar tid att bygga ett försäkringsbolag från scratch. Det krävs både stenkoll på försäkringsverksamheten och behövs även en relativt stor skala. Vi har en jättetydlig plan framåt mot lönsamhet, men det kommer inte att ske än på några år.
Något ni kan glädja er åt är att Hedvigs partnerskap står för en stor del av tillväxten, knappt 40 procent. Hur arbetar ni för att stärka partnerskapsaffären ytterligare under 2025?
— Vi vill växa inom det området, det är en viktig framgångsfaktor för oss att partnerskapsaffären fungerar bra. Vi är hela tiden i diskussion om nya samarbeten, många partners lockas av den digitala innovationen som Hedvig står för. Men sedan får man inte glömma utvecklingen av de befintliga samarbetena. Det är häftigt att se hur våra partnerskap fortsätter att utvecklas år efter år. Ett exempel är boendeplattformen Avy som vi har samarbetet med länge och som tar steg för steg framåt. Två andra exempel är SEB — där vi nu har lanserat våra produkter och arbetar för att utveckla samarbetet ytterligare — och bilhandeln där vi i dag har över 100 olika samarbetspartners.
Ni är inte försäkringsgivare för samtliga produkter utan förmedlar fortfarande en del av er affär. Vilka tankar har ni om att ta över större andel av affären i egen regi framöver?
— Egentligen är det väl inte så stor andel, vi är i dag försäkringsgivare på alla produkter utom bil.
Samtidigt är bil en produktkategori som växer kraftigt hos er.
— Ja, det är riktigt, Där jobbar vi tillsammans med Eir, och vi har inga andra planer framåt än att fortsätta det samarbetet. Däremot minskar vi successivt återförsäkringskvoten. Under 2024 låg den på 33 procent och har varit betydligt högre tidigare. Ambitionen är att minska återförsäkrarnas andel ytterligare. Vi har hittills lyckats tajma det ganska väl med tanke på att skadekostnadsprocenten har minskat.
Skadekostnaderna har minskat till en rimlig nivå. Det innebär att nyckeln för att vända till lönsamhet uppenbarligen är att få ned driftskostnadsprocenten, Det kan ju ske både genom volymtillväxt och genom fortsatt effektivisering. Vad är dina tankar om hur det ska gå till?
— Det handlar om just de två sakerna. Redan under 2024 ökade vi effektiviteten. Men framförallt behöver vi skala vidare och på så vis växa oss till lönsamhet. Men förstås måste vi också säkerställa att vi blir mer och mer effektiva. Där upplever jag att vi har väldigt goda förutsättningar, genom att vi faktiskt är ett techbolag på riktigt. En tredjedel av våra medarbetare jobbar i dag renodlat med tech och automatisering, Möjligheten till ytterligare automatisering och smart användning av AI ger oss goda förutsättningar att blir ännu mer effektiva.
Kan du vara ännu mer konkret kring vilka AI-tjänster och automatiseringar som du ser framför dig?
— Exakt vad vi har i pajpen i dag vill jag inte riktigt avslöja. Men det handlar om att automatisera fler och fler flöden. Vårt mål är att det ska upplevas snabbt och enkelt, inte minst i skadesituationen. Det ska också bli ännu snabbare och enklare att addera fler försäkringar hos oss. Utifrån vårt nuvarande utbud och med utgångspunkt från att vår genomsnittliga medlem i dag är en 35- åring, med ett större försäkringsbehov än hos yngre försäkringstagare, ser vi att det finns goda förutsättningar för det.
Den där 35-åringen kan ju tänkas ha behov även av sådant som fritidshusförsäkring, båtförsäkring och liv- och personförsäkringar. Vad kan du berätta om tidplanen för att bredda produktutbudet?
— Vi är redan på den resan, hittills har vi adderat både djur- och bilförsäkring. Det är väldigt troligt att vi tar ytterligare steg för att bredda produktutbudet. Vi utvärderar just nu vad som ska komma framöver.
Vad kan du berätta mer om vad som händer hos Hedvig under året vi är inne i?
— Grunderna är på plats så fokus är på att växa vidare, vilket vi fortsätter att göra betydligt snabbare än marknaden. De drivande krafterna bakom det ska vara att kunderna upplever vårt erbjudande som att vi är snabbare och enklare att ha att göra med. Jag vill inte gå in på exakt vilka mål vi har för året, men vi ska ha fortsatt tillväxt.
Med detta sagt — vad önskar du dig allra mest av år 2025?
— Det viktigaste är att vi nu har bevisat att vi här här för att stanna! Vår tillväxt och vägen mot förbättrad lönsamhet är bevis nog för det. Samtidigt har vi fortsatt en enorm techutveckling i branschen, och det är viktigt att vi inte slår oss till ro med det vi har. Så min största önskan är att den upplevelse man får från oss ska vara ännu bättre i slutet av året än vad den är i dag.
När du har fått frågan tidigare om det behövs något ytterligare kapitaltillskott har du valt att avstå från att svara. Går det att säga något mer om den finansiella situationen nu?
— Nej, inte mer än att vi har en väldigt stark kassa som i dag är på drygt 300 miljoner kronor, säger Jonas Billberg till Sak & Liv.