Nu har Wasa Kredit även officiellt bytt namn till LF Finans

• ”Namnbytet gör att vi kommer ännu närmare Länsförsäkringar, vilket öppnar upp för nya möjligheter att utveckla våra erbjudanden tillsammans med hela LF”, säger Thomas Högväg.
Länsförsäkringar informerade på onsdagen om att det nya namnet på Wasa Kredit nu är LF Finans.
Den 8 april registrerades LF Finans som det nya namnet på Länsförsäkringar Banks dotterbolag Wasa Kredit.
Nu har det nya namnet även lanserats officiellt av Länsförsäkringar.
Länsförsäkringar framhåller i sin information att det nya namnet markerar på ett tydligt sätt kopplingen till Länsförsäkringars helhetserbjudande inom bank och försäkring.
— Vi erbjuder finansieringslösningar till både företag och privatpersoner som en del av Länsförsäkringars heltäckande bank- och försäkringserbjudande. Namnbytet gör att vi kommer ännu närmare Länsförsäkringar, vilket öppnar upp för nya möjligheter att utveckla våra erbjudanden tillsammans med hela LF, säger LF Finans VD Thomas Högväg i en kommentar.
LF Finans har sitt huvudkontor i Stockholm och regionala säljkontor i Malmö, Göteborg, Växjö, Umeå och Stockholm.
— Namnbytet signalerar vår strategiska riktning där LF Finans, tillsammans med försäkringar, bank, pensionssparande och fastighetsförmedling, är en självklar del av Länsförsäkringars erbjudande, säger Martin Rydin, tillförordnad VD och CFO på Länsförsäkringar Bank, i sin kommentar.