Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 4 November 2026
Sök
Search for:

Delphi Global: Aktiv förvaltning som överträffat index

Foto: Storebrand Asset Management

• Enligt förvaltaren Ivar Harstveit bygger fondens framgång på en kombination av trendanalys och fundamental analys.  

Delphi Global är en fond som aktivt söker efter de mest lovande trenderna globalt, med resultat som historiskt visat sig slå marknaden. Inte helt otippat är några av trenderna nu AI och infrastruktur.

Med en total avkastning på 118 % över fem år per 31 december 2024, jämfört med MSCI World Index på 100 %, har fonden visat på sin förmåga att tidigt identifiera och kapitalisera på växande trender. Även avkastningen hittills i år (YTD 2025-05-31) är 7.4 procentenheter över sitt jämförelseindex.

Kombination av trend- och fundamentalanalys

Förvaltaren Ivar Harstveit förklarar att fondens framgång bygger på en kombination av trendanalys, känd som momentum, och fundamental analys.  

– Vi ser flera starka trender inom områden som artificiell intelligens (AI), ’reshoring’ (produktion och leveranskedjor som flyttas tillbaka till USA), demografisk utveckling och infrastruktur. Att kombinera långvariga stabila trender med nya trender som är på väg att ta fart har drivit vår tillväxt, säger Harstveit. 

 Den här metoden, känd som Delphi-metoden, innebär att förvaltarna först identifierar aktier med positiva pristrender, vilka stöttas av starka fundamentala trender i bolagets intjäning. Därefter görs en mer djupgående analys av bolagens verksamhet, ledning, marknadsposition och framtidsutsikter innan de investerar.

Största innehaven just nu

Delphi Global investerar i 40–60 stora och medelstora bolag som ger exponering mot flera globala trender med olika drivkrafter, vilket ger en bred riskspridning. Per den 31 maj 2025 var några av fondens största innehav i läkemedelsbolaget Cencora (4.0%) och streamingtjänstbolaget Netflix (3.7%).  

– Cencora är ett bolag som varit en vinnare i våra modeller under lång tid. Som läkemedelsdistributör med stark vinsttillväxt och en ledande position på marknaden gynnas bolaget av den ökade efterfrågan på specialläkemedel, som GLP-1-produkter, en typ av läkemedel som används vid behandling av diabetes och fetma i USA, berättar Harstveit och fortsätter:

– Netflix är vår defensiva teknikfavorit där vi menar att det finns mer potential än vad många tror. Genom att dra nytta av generativ AI kan bolaget sänka kostnaderna för innehållsproduktion rejält framöver. Trots ett tufft marknadsklimat har Netflix fortsatt leverera, mycket tack vare sin globala innehållsstrategi och växande annonsintäkter. 

Harstveit betonar vikten av att vara flexibel i en marknad med tvära kast.  

– Vi följer noga hur ny teknik förändrar konkurrenslandskapet, men dessa aktier tenderar att vara lite dyrare. Vi investerar även brett utanför tekniksektorn. Vi bevakar om värdeaktier är på väg att göra comeback efter ett tydligt fokus på tillväxtaktier, och är redo att dra nytta av det. Det finns en pendelrörelse mellan tillväxt- och värdefokus i marknaden som den senaste tiden styrts av finanskris, corona, AI och krig där vi är snabba med att byta fot, tillägger Harstveit.  

Framtidsutsikter

Med en strategi som kombinerar trendanalys och djupgående bolagsanalys, samt en flexibilitet att anpassa sig till marknadsförändringar, siktar Delphi Global på att fortsätta leverera starka resultat.  

– Momentum är enligt oss ‘schackbrädets drottning’, en flexibel strategi som följer trenderna i marknaden oavsett om det handlar om värde-, tillväxt- eller kvalitetsaktier. 

Vi känner oss trygga i vår metodik och ser att fler investerare vill ha Delphi Global som en nyckelkomponent i sitt fondsparande, avslutar Harstveit.

Delphi Global kan du bland annat köpa på Avanza. Vill du veta mer om fonden, kontakta gärna distributionsansvariga på Storebrand Asset Management.


Historisk avkastning är ingen garanti för framtida utveckling. De pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta beloppet. En fond med riskklass 5–7 kan på grund av sin sammansättning och fondbolagets förvaltningsmetoder minska och öka kraftigt i värde.

På  https://storebrand.fondlista.se/ hittar du faktablad och informationsbroschyrer.

106

Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension

5 timmar Läs mer
Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
1 timme Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Sampos rapport för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
cover image
Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
cover image
Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
KÖP PREMIUM
När branschen förlorar miljarder – kan AI bekämpa AI?
Läs mer

Du är varmt välkommen på nätverksträff den 19 november!

Läs mer
1,6
miljarder betalades felaktigt ut i pension förra året, enligt Pensionsmyndigheten.
De senaste nyheterna
  • 1 timme
    Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
  • 3 timmar
    Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
  • 4 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
  • 5 timmar
    Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
  • 20 timmar
    Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
3 timmar Läs mer
"I dag klarar inte systemet något av dessa mål."
PRO menar i en artikel i SvD att pensionssystemet varken skyddar mot fattigdom eller att det lönar sig att arbeta.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Anders Johanssons tankar om huvudavtalet, LFAB-varslet och AI
  • 7 dagar
    9,66 % avkastning hittills i år för Pensionsmyndighetens trad
  • 6 dagar
    Howden startar nytt i Sverige inom pensioner och förmåner
  • 2 dagar
    Bäst kundbetyg i Lassie, Svedea, LF, Dina, Svenska Sjö och Söderberg
  • 1 dag
    Molly ansöker hos FI om tillstånd för försäkringsdistribution
Premium
Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
20 timmar Läs mer
Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
4 timmar Läs mer
Carl-Johan Nilsson: ”Lassie har knappt ens startat sin resa”
23 timmar Läs mer
ERGO Försäkring får sitt kreditbetyg höjt till AA- hos Fitch
1 dag Läs mer
Molly ansöker hos FI om tillstånd för försäkringsdistribution
1 dag Läs mer
Hedvig först ut med Swish för återkommande betalningar
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Sampos rapport för tredje kvartalet 2026

Sampo presenterade på onsdagen sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026

Greater Than publicerade den 4 november sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026

If publicerade den 4 november rapporten "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ny rapport från Folksam om utfallet av den allmänna pensionen

Folksam presenterade den 4 november rapporten ”Maxar ett långt arbetsliv pensionen?” som visar på utfallet av den allmänna pensionen.
2026-11-04

Svea hovrätts dom i tvisten mellan Protector och Ängelsholmshem

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Protector och Ängelsholmshem.
2026-11-03

Chalmers upphandling av försäkringsförmedlare

Chalmers har gått ut i en offentlig upphandling av försäkringsförmedlare.
2026-11-02
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby

Attunda tingsrätt har avkunnat dom i en i tvist mellan Länsförsäkringar Stockholm och Upplands Väsby kommun.
2026-10-14

SKI:s undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026

Svenskt Kvalitetsindex presenterade den 2 november sin undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026.
2026-11-02

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12

Konsumentverkets skrivelse om Söderbergs marknadsföring

I en skrivelse till Söderberg & Partners framför Konsumentverket synpunkter på bolagets marknadsföring via Kivra.
2026-10-25

Länsförsäkringar Banks rapport för tredje kvartalet 2026

Länsförsäkringar Bank presenterade den 23 oktober sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-10-23

Konsumentverkets beslut om vite för premiepensionsinformation

Konsumentverket har fattat beslut om förbud för ett företag att sälja premiepensionsinformation.
2026-10-04
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!