Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 5 November 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 4 månader - Allmänt

Riksbyggen och Newsec får förvalta Folksams fastigheter

Foto: Folksam

• ”Folksam har under lång tid lagt ut förvaltningen av våra fastigheter externt vilket fungerat väldigt bra”, säger Jonas Bjuggren.

Folksam meddelar att man, efter upphandling, har tecknat nya avtal med Riksbyggen och Newsec om förvaltningen av Folksamgruppens fastighetsbestånd.

Riksbyggen har valts ut för förvaltning Folksams bostadsbestånd medan Newsec har valts för att förvalta Folksams kommersiella bestånd och den ekonomiska förvaltningen av hela portföljen. För närvarade är Newsec Folksams enda samarbetspartner när det gäller fastighetsförvaltning.

Avtalen träder i kraft den 1 januari nästa år och berör sammanlagt 147 fastigheter med en area på cirka 1 miljon kvadratmeter.

Folksam direktäger i dag fastigheter till ett värde av cirka 65 miljarder kronor och ambitionen är att beståndet ska fortsätta växa i takt med att det förvaltade kapitalet växer.

— Jag är glad över att vi nu tecknat nya förvaltningsavtal med två så kompetenta och erfarna leverantörer som Riksbyggen och Newsec. De har den spetskompetens och erfarenhet inom respektive segment som behövs för att säkerställa en effektiv och hållbar förvaltning av högsta kvalitet vilket är bra både för våra hyresgäster och Folksams övriga kunder, säger Folksams fastighetsdirektör Jonas Bjuggren i en kommentar.

I Folksams bestånd av direktägda fastigheter ingår ett 90-tal bostadsfastigheter i Stockholm och Skåne. Det kommersiella fastighetsbeståndet består i huvudsak av kontorsfastigheter i centrala lägen i Stockholm samt Göteborg och Malmö.

Riksbyggens marknadsområde Rikskund förvaltar i dag drygt 15 000 hyreslägenheter med ett fastighetsvärde på 27 miljarder kronor, samt över 4 000 bostadsrättsföreningar.

— Vi är naturligtvis väldigt glada över detta förtroende från Folksam som är en stabil och uppskattad fastighetsägare. Jag ser fram emot att tillsammans skapa bästa möjliga förutsättningar för de boende att trivas genom en effektiv förvaltning där hållbarhet och lyhördhet är ledord, säger marknadsområdeschef Anders Tenggren på Riksbyggen.

Newsec förvaltar fastigheter med ett värde motsvarande 1 000 miljarder kronor och har drygt 2 500 medarbetare i åtta länder.

— Vi är stolta över förtroendet att få ansvara för den kommersiella och ekonomiska förvaltningen av Folksams fastighetsportfölj. Med vår specialistkompetens och långa erfarenhet ser vi fram emot att bidra till en effektiv och hållbar förvaltning som stödjer Folksams långsiktiga mål. Vi delar fullt ut Folksams syn på vikten av ett aktivt och ansvarsfullt hållbarhetsarbete, och ser fram emot att tillsammans fortsätta skapa långsiktigt värde, säger Jimmy Dahlgren, Tf Head of Property Asset Management på Newsec, i sin kommentar.

246
18 juni, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 12 timmar
    Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
  • 2 dagar
    Folksam: Livpremier upp 15,5 % – combined ratio ned till 87,1 %
  • 7 dagar
    Howden startar nytt i Sverige inom pensioner och förmåner
  • 9 dagar
    Affärsvärlden: Dokument saknas om riskerna i Heimstaden Bostad
  • 9 dagar
    Folksams avkastning i topp bland tradförsäkringsbolagen i ITP

Trygg-Hansa stäms på 0,4 miljoner kronor efter stöld av hjullastare

7 timmar Läs mer
Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
12 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Stämning mot Trygg-Hansa i tvist om skadeersättning
2026-11-04
cover image
Svensk Försäkrings yttrande om canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster
2026-11-04
cover image
Sampos rapport för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
KÖP PREMIUM
När branschen förlorar miljarder – kan AI bekämpa AI?
Läs mer

Du är varmt välkommen på nätverksträff den 19 november!

Läs mer
1,6
miljarder betalades felaktigt ut i pension förra året, enligt Pensionsmyndigheten.
De senaste nyheterna
  • 7 timmar
    Trygg-Hansa stäms på 0,4 miljoner kronor efter stöld av hjullastare
  • 8 timmar
    ”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
  • 12 timmar
    Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
  • 14 timmar
    Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
  • 15 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
8 timmar Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 6 dagar
    Anders Johanssons tankar om huvudavtalet, LFAB-varslet och AI
  • 15 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
  • 2 dagar
    Bäst kundbetyg i Lassie, Svedea, LF, Dina, Svenska Sjö och Söderberg
  • 1 dag
    Molly ansöker hos FI om tillstånd för försäkringsdistribution
  • 15 timmar
    Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
15 timmar Läs mer
Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
14 timmar Läs mer
Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
15 timmar Läs mer
Premium
Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
1 dag Läs mer
Carl-Johan Nilsson: ”Lassie har knappt ens startat sin resa”
1 dag Läs mer
ERGO Försäkring får sitt kreditbetyg höjt till AA- hos Fitch
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Stämning mot Trygg-Hansa i tvist om skadeersättning

Företaget SGE Fastighetsservice kräver i en stämningsansökan till Stockholms tingsrätt Trygg-Hansa på skadeersättning efter stöld av en hjullastare.
2026-11-04

Svensk Försäkrings yttrande om canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster

Svensk Försäkring har lämnat ett yttrande rörande EU-kommissionens utkast till vägledning för canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster.
2026-11-04

Sampos rapport för tredje kvartalet 2026

Sampo presenterade på onsdagen sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026

Greater Than publicerade den 4 november sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026

If publicerade den 4 november rapporten "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ny rapport från Folksam om utfallet av den allmänna pensionen

Folksam presenterade den 4 november rapporten ”Maxar ett långt arbetsliv pensionen?” som visar på utfallet av den allmänna pensionen.
2026-11-04
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby

Attunda tingsrätt har avkunnat dom i en i tvist mellan Länsförsäkringar Stockholm och Upplands Väsby kommun.
2026-10-14

SKI:s undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026

Svenskt Kvalitetsindex presenterade den 2 november sin undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026.
2026-11-02

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12

Konsumentverkets skrivelse om Söderbergs marknadsföring

I en skrivelse till Söderberg & Partners framför Konsumentverket synpunkter på bolagets marknadsföring via Kivra.
2026-10-25

Länsförsäkringar Banks rapport för tredje kvartalet 2026

Länsförsäkringar Bank presenterade den 23 oktober sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-10-23

Åtal mot tre personer för bedrägerier mot försäkringsbolag

Tre personer bosatta i Malmö har åtalats vid Malmö tingsrätt för en rad grova bedrägerier mot försäkringsbolag.
2026-10-26
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!