Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 5 Augusti 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 1 månad - Sak

Varsam Försäkring blir nu en del av Gjensidige i Sverige

Illustration: Gjensidige

• Gjensidige tar över. Gjensidige ökar nu sin ägarandel av Varsam från 13 procents till 46 procent och har dessutom en tvingande köpoption som innebär att man tar över hela bolaget inom tre år.

Gjensidige har avtalat om att ta över hela Varsam Försäkring, en försäkringsdistributör specialiserad på nischprodukter inom privatsegmentet som försäkringar för mopedbilar, mopeder, A-traktorer, husbilar och snöskotrar. 

I ett första steg ökar Gjensidige sin ägarandel från 13 procents till 46 procent. Gjensidige har också en tvingande köpoption som innebär att man tar över hela bolaget inom tre år.

Syftet med affären är enligt Gjensidige att växa på den svenska försäkringsmarknaden och att stärka Gjensidiges erbjudande när det gäller nischprodukter.

• Anders Lundin

— Privat är ett viktigt område som vi vill satsa på. Genom det här förvärvet stärker vi både Gjensidiges position på marknaden för privatförsäkringar och vår distributionskraft. Varsam är ett bolag med hjärta, närhet och ett genuint engagemang för kundernas fritidsintressen. Att de nu blir en del av Gjensidige är ett naturligt steg i vår ambition att erbjuda Sveriges mest kundnära försäkringslösningar, säger Anders Lundin, som är VD för Gjensidiges svenska verksamhet, i en kommentar.

Avsikten är att Varsam Försäkring ska fortsätta att verka under eget varumärke men med tillgång till Gjensidiges resurser.

— Det här är en spännande ny fas för vårt bolag. Efter många års utveckling och tillväxt känns det helt rätt att få in Gjensidige, som delar vår vision och kan ta bolaget till nästa nivå. Jag ser fram emot att fortsätta leda det dagliga arbetet tillsammans med vårt fantastiska team och bidra till en fortsatt stark utveckling. För våra kunder och partners innebär detta ingen förändring – vårt fokus på kvalitet, service och långsiktiga relationer består, säger Roger Holmgren, VD och medgrundare av Varsam Försäkring, i sin kommentar.

Enligt Gjensidige innebär att affären att det skapas nya möjligheter för tillväxt och effektivisering.

— Det här är ett strategiskt viktigt steg för Gjensidige i Sverige. När vi nu tydligt integrerar Varsam Försäkring i vår distributionsmodell innebär det att också att vi accelererar tempot på vår nischstrategi. Tillsammans med Varsam stärker vi dessutom vår position inom nischade segment och skapar en plattform för fortsatt lönsam tillväxt, säger Torbjörn Annerfors, privatmarknadschef på Gjensidige.

Varsamma AB hade år 2023 en omsättning på 24,3 miljoner kronor och ett resultat på -1,6 miljoner kronor. Under 2023 hade bolaget 24 anställda. I styrelsen ingår i dag, förutom VD Roger Holmgren, ordförande Henry Forsberg, vice VD Anne Sofia Hedin, Mikael Fång, Stefan Boman, Joachim Forsberg och John Olsson.

Förutom Gjensidige har bolaget i dag ett samarbetsavtal med Eir Försäkring som står för bolagets djurförsäkring, A-traktorförsäkring och försäkring för Semesterbostad i Spanien.

847
26 juni, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 16 dagar
    Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
  • 23 dagar
    Gjensidige Sveriges premier ökade med 9,5 % – men resultatet dök
  • 1 månad
    Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
  • 1 månad
    Så fördjupar Gjensidige sitt samarbete med Svenska Sjö
  • 1 månad
    Ryds Bilglas blir Gjensidiges huvudpartner för glasskador

Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP

23 timmar Läs mer
Anders Sandin ny avdelningschef på Pensionsmyndigheten
3 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare
2026-08-03
cover image
Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall
2026-08-02
cover image
Finans Norges remissvar på förslag om IRRD-lagstiftning
2026-07-31
KÖP PREMIUM
Dalom Försäkringsförmedling vill registrera nytt figurvarumärke
23 timmar Läs mer

Marsh: Försäkringspremier sjönk med 6 procent andra kvartalet

1 dag Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 3 timmar
    Anders Sandin ny avdelningschef på Pensionsmyndigheten
  • 23 timmar
    Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP
  • 23 timmar
    Dalom Försäkringsförmedling vill registrera nytt figurvarumärke
  • 1 dag
    Hon ska få Westfield Specialty att expandera i Norden
  • 1 dag
    Björn Borg AB:s VD in i styrelsen för Fribrevsbolaget
Hon ska få Westfield Specialty att expandera i Norden
1 dag Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
  • 8 dagar
    Söderberg & Partners växer i Danmark genom nytt förvärv
  • 9 dagar
    Dina Försäkringar friades av IMY om delning av personuppgifter
  • 3 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 7 dagar
    Åtal för förfalskade kvitton till Folksam och Länsförsäkringar AB
Björn Borg AB:s VD in i styrelsen för Fribrevsbolaget
1 dag Läs mer
Upphandling av försäkring till isbrytare värd 1,5 miljoner kr
1 dag Läs mer
Premium
LF Västerbotten förlorade i miljontvist efter översvämning
3 dagar Läs mer
AMF vill registrera varumärket ”AMF Genom Livet”
4 dagar Läs mer
Finans Norge protesterar mot norsk försäkringsgarantifond
4 dagar Läs mer
Yksi, kaksi, kolme, sauna! Nu värderar Upptec även bastun
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare

Sjöfartsverket har gått ut i en upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare.
2026-08-03

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Finans Norges remissvar på förslag om IRRD-lagstiftning

Finans Norge har lämnat sitt remissvar på förslaget om IRRD-lagstiftning i Norge.
2026-07-31

Förliikningsavtalet mellan ABAX och Greater Than

ABAX och Greater Than har genom ett förlikningsavtal bilagt de tvister som pågått mellan företagen.
2026-07-31

Avtal om beståndsöverlåtelse mellan If Liv och If Skadeförsäkring

Avtal har tecknats om beståndsöverlåtelse av vissa danska livförsäkringar mellan If Liv och If Skadeförsäkring.
2026-07-29

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!