Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 23 Juni 2026
Sök
Search for:
10 månader - Sak

”Min efterträdare kommer att leda Sampokoncernen till nya höjder”

Foto: Sampo

• ”Sammanfattningsvis är jag mycket glad över att kunna lämna över rodret när Sampo står starkt, och veta att koncernen är i trygga händer hos skickliga försäkringsproffs. Jag är övertygad om att de kommer att leda Sampo till nya höjder”, skriver Torbjörn Magnusson i sin sista VD-kommentar som koncernchef för Sampo till en kvartalsrapport.

”Jag är mycket glad över att kunna lämna över rodret när Sampo står starkt, och veta att koncernen är i trygga händer hos skickliga försäkringsproffs”, skriver Torbjörn Magnusson i sin sista rapportkommentar som Sampos koncernchef. 

Det har tidigare aviserats att Torbjörn Magnusson kommer att lämna sitt uppdrag som koncernchef för Sampo den 1 oktober. Ny koncernchef blir då istället Ifs nuvarande VD Morten Thorsrud.

Torbjörn Magnusson har varit VD för Sampo sedan 2020. Dessförinnan var han under åren 2002-2019 VD för If. Han blir kvar i Sampo som Senior Advisor fram till årsskiftet, men i och med att han avgår som koncernchef den 1 oktober är detta alltså sista gången han presenterar ett kvartalsresultat för Sampo.

Därför är det kanske inte alldeles överraskande att hans VD-kommentar för andra kvartalet formar sig till en exposé över de gångna årens utveckling för Sampokoncernen, där det också mellan raderna går att utläsa ett visst vemod.

Torbjörn Magnusson påpekar att Sampo under det andra kvartalet fortsatte att leverera mycket goda resultat med ett försäkringsresultat som ökade med 21 procent, drivet av en premietillväxt på 8 procent, en god underliggande marginalutveckling och en gynnsam skadefrekvens.

Han lyfter bland annat fram att samma principer är vägledande för koncernen i dag som för 20 år sedan.

— Även om mycket har förändrats under de senaste två decennierna bygger vår framgång till stor del på samma principer nu, under mitt sista kvartal som koncernchef, som den gjorde när jag blev vd för If 2002. Vi skapar värde genom teknisk expertis inom skadeförsäkring, disciplinerad underwriting och en ständig strävan att förbättra verksamheten och produktiviteten, skriver Torbjörn Magnusson i sin kommentar.

Han påpekar också att försäkringsrörelseresultatet till en början inte alls så speciellt bra ut för If:

— Under det tidiga 2000-talet låg fokus främst på att förbättra lönsamheten i det då relativt nybildade If, som drogs med stora underwritingförluster. Det utmanande utgångsläget gav oss möjlighet att göra genomgripande förändringar som vanligen bara är möjliga i kristider, vilket lade grunden för det första nordiska finansföretaget med en verkligt enhetlig verksamhet och kultur i hela regionen. Idag drar vi nytta av de fördelar som denna unika position ger oss och de investeringar vi gjort sedan dess, i synnerhet inom digital kapacitet.

Efter hand kunde dock koncernen övergå till att fokusera mer på tillväxt, vilket fortfarande präglar Sampo:

— Med marginaler på en attraktiv nivå har vårt fokus i allt högre grad skiftats mot organisk tillväxt, vilket bekräftas av en ökad bruttopremieinkomst på 9 procent för affärsområdet Privat i Norden under det andra kvartalet, tillsammans med en totalkostnadsprocent på 81,7 som uppnåddes utan reservupplösning. Tillväxten var bred både geografiskt och produktmässigt, och underbyggs av en ökad förnyelsegrad för fjärde kvartalet i rad inom affärsområdet Privat i Norden samt en solid ökning av den digitala försäljningen, skriver Torbjörn Magnusson.

Ett annat exempel på tillväxten är att inom affärsområdet Företag ökade den digitala försäljningen, där kunden genomför hela köpresan online, under det första halvåret med hela 30 procent.

— Även om den digitala försäljningen i det här skedet utgör en blygsam del av den totala portföljen är det tydligt att små och medelstora företag följer efter privatkunderna online, där våra tidigare investeringar säkerställer att vi är redo att möta dem, heter det i VD-kommentaren.

Torbjörn Magnusson lyfter också fram att förvärvet av Hastings i Storbritannien år 2020 hittills har varit en framgång:

— Vår strävan att skapa värde genom operativ excellens tog oss 2020 till Storbritannien och förvärvet av Hastings. Det innebar ett fokuserat inträde på den digitala brittiska privatförsäkringsmarknaden genom en unik aktör med tydliga konkurrensfördelar att bygga vidare på. Sedan förvärvet har vi mer än fördubblat vår omsättning i Storbritannien till 2,6 miljarder euro år 2024, tecknat över en miljon nya försäkringar och levererat en kapitalavkastning i nivå med vår nordiska verksamhet. Det andra kvartalet var inget undantag, med en premietillväxt på 13 procent och ett förbättrat resultat från försäkringstjänster med 22 procent jämfört med föregående år, på jämförbar basis.

Inom affärsområdet Industri har visserligen premieintäkten minskat hittills i år, men Torbjörn Magnusson pekar i sin kommentar på att försäkringsrörelseresultatet är starkt:

— Samtidigt visar utvecklingen inom affärsområdet Industri i Norden, där våra största företagskunder finns, att vi fortsatt upprätthåller en stark underwriting-disciplin, även när vi tar vara på möjligheter att växa. Till följd av en riskreducering inom stora fastighetsexponeringar och icke-förnyelse av ett fåtal stora konton som inte uppfyllde våra lönsamhetsmål, minskade försäkringsintäkterna inom affärsområdet Industri med 8 procent under det första halvåret. Fördelarna med vår starka underwriting-disciplin återspeglas i en totalkostnadsprocent på 80 för perioden.

I sin avslutande kommentar skriver Torbjörn Magnusson att hans efterträdare har goda möjligheter att åstadkomma ytterligare förbättringar av verksamheten:

— För att återgå till strategin har förenklingen av Sampokoncernens tidigare konglomeratstruktur sedan 2020 lagt en stabil grund för framtida värdeskapande baserat på operativ excellens. Min efterträdare som koncernchef, Morten Thorsrud är utmärkt positionerad att säkerställa att koncernen tar vara på denna möjlighet. Under sin tid som vd för If har han inte bara levererat utmärkta finansiella resultat, utan även fortsatt att öka investeringarna i den operativa kapacitet som ligger till grund för våra konkurrensfördelar – samtidigt som han aktivt har satsat på organiska tillväxtmöjligheter i Norden.

— Sammanfattningsvis är jag mycket glad över att kunna lämna över rodret när Sampo står starkt, och veta att koncernen är i trygga händer hos skickliga försäkringsproffs. Jag är övertygad om att de kommer att leda Sampo till nya höjder.

593
6 augusti, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 8 dagar
    If: Två av tre skyfallsskador inträffar under sommaren
  • 14 dagar
    If förbjuds vid vite om 500 000 kr att använda vissa avtalsvillkor
  • 16 dagar
    Konsumentverket: If har fortsatt med vilseledande marknadsföring
  • 22 dagar
    If förlänger skydd för batterier i elbilar med VW-märkesförsäkring
  • 27 dagar
    If: Svenska barnfamiljer känner störst press i Norden

Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi

7 timmar Läs mer
”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
6 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring
2026-06-23
cover image
Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag
2026-06-23
cover image
Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension
2026-06-22
KÖP PREMIUM
Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
6 timmar Läs mer

Säkras position i norra Sverige stärks genom förvärv av Affirmo

12 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 6 timmar
    Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
  • 6 timmar
    ”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
  • 7 timmar
    Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi
  • 7 timmar
    Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
  • 12 timmar
    Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
Premium
Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
7 timmar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 1 månad
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 11 dagar
    Pensionsgruppen har enats om att utreda grundskyddet i pensionen
  • 8 dagar
    If: Två av tre skyfallsskador inträffar under sommaren
  • 11 dagar
    Mysafety startar i Danmark genom partnerskap med idrottsklubb
  • 12 dagar
    Svedea: Det är ofta dyrare att reparera än att köpa nytt
Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
12 timmar Läs mer
Ryds Bilglas blir Gjensidiges huvudpartner för glasskador
15 timmar Läs mer
Svensk Försäkring kräver mer enhetlighet för pensionsskatter
1 dag Läs mer
Alectas Manne Bergström valdes in i Heimstaden Bostads styrelse
1 dag Läs mer
Så vill EPIC Parametric etablera sig som en ny MGA i Sverige
1 dag Läs mer
HFD beslutade om PT för fråga om garantipension för utlandsboende
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring

Almi har gått ut i en offentlig upphandling av sjukvårdsförsäkring.
2026-06-23

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension

Svensk Försäkring har lämnat ett remissvar på Skatteverkets promemoria "Harmoniserade skatteregler för pension från utlandet".
2026-06-22

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Överenskommelse mellan Ömsen och Begagnade Bildelar i Linköping

Stockholms tingsrätt har stadfäst en överenskommelse om försäkringsersättning mellan Ålands Ömsesidiga Försäkringsbolag och Begagnade Bildelar i Linköping Aktiebolag.
2026-06-18

Regeringens beslut om behöriga myndigheter enligt EU:s AI-förordning

Finansinspektionen har fattat beslut om vilka myndigheter som ska vara behöriga myndigheter för tillsyn enligt EU:s AI-förordning
2026-06-18
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets synpunkter till Folksam om e-postadress

Konsumentverket framför i en skrivelse till Folksam synpunkter när det gäller e-postadress på bolagets hemsida.
2026-05-24

Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026

Svensk Försäkring publicerade den 26 maj rapporten Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026.
2026-05-26

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!