Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 26 Augusti 2026
Sök
Search for:
10 månader - Pension

Insurely: ”Vår teknik har löst det som digitala flyttblad skulle göra”

”Den teknik som digitala flyttblad syftade till att möjliggöra finns redan”, säger Martin J. Gylfe, VD på Insurely.

I fredags meddelade Svensk Försäkring att man beslutat att avsluta sitt mångåriga projekt med digitala flyttblad. Nu går Insurely ut och meddelar att deras teknik redan erbjuder den lösning som projektet hade som mål att skapa.

Svensk Försäkring inledde projektet med digitala flyttblad inleddes 2016 med målet att skapa en gemensam digital standard för hur försäkringsbolag ska kunna utbyta information vid pensionsflyttar. Tanken var att konsumenter skulle kunna få en enhetlig, jämförbar och digital översikt inför en flytt. Efter flera års arbete meddelade Svensk Försäkring i oktober att projektet avslutas. Som skäl angav man att ”den tekniska utvecklingen sprungit ifrån de ursprungliga förutsättningarna”.

Nu menar Insurely att deras plattform redan levererar just denna funktionalitet. Bolaget erbjuder öppna API:er som gör det möjligt för försäkringsbolag och andra aktörer att dela uppgifter om avgifter, värden och villkor – utan behov av särskilda filformat eller pappersbaserade flyttblad.

Insurelys lösningar används redan av flera större aktörer i branschen, och att hundratusentals konsumenter per år tar del av information via bolagets tjänster.

– Det som tidigare krävde branschöverenskommelser och manuell hantering sker nu automatiskt och säkert via våra integrationer. Tekniken har löst det problem som projektet försökte adressera, säger Martin J. Gylfe, vd på Insurely.

Svensk Försäkring menar att det fanns tekniska, juridiska och praktiska hinder för att gå vidare med de digitala flyttbladen. Vad är det konkret som gör att er lösning fixar det som branschprojektet inte lyckades med?

– Projektet från Svensk Försäkring byggde på tanken att branschen gemensamt skulle ta fram hur processen och systemet för digitala flyttblad skulle se ut. Det var ett rimligt angreppssätt då, men det har kantats av stora utmaningar, inte minst intressekonflikter. Min uppfattning är att flera aktörer inte velat delta eftersom ett fungerande system skulle kunna leda till ökad utflytt från deras egna produkter. När viljan saknas hos några, faller hela projektet.

– Vi har i stället vänt på perspektivet. Vi utgår från konsumentens rätt till sin egen data och information. Genom att kombinera ett fullmaktsförfarande från konsumenten med vår teknik får vi ett helt annat resultat. Eftersom det är konsumenten själv som bestämmer vem som ska få tillgång till informationen kan ingen aktör välja att stå utanför. På så sätt har vi undvikit hela frågan om intressekonflikter, som tyvärr fortfarande påverkar tjänstepensionsflytt i stort.

– Det som tidigare var hinder är i dag löst genom modern teknik och en marknadsdriven modell. Vi kan leverera det som var projektets mål från början: enkel, tydlig och jämförbar information inför en flytt – digitalt och med full regelefterlevnad. Det ser vi tydligt i den statistik som visar hur våra tjänster redan används i stor skala: Våra tjänster används miljontals gånger per år.

Insurely är ett privat bolag medan projektet om digitala flyttblad byggde på branschgemensamma överenskommelser. Hur ser du på balansen mellan öppna, marknadsdrivna lösningar och branschstandarder som alla aktörer kan ansluta sig till?

– Jag ser ingen motsättning, tvärtom. Branschstandarder är viktiga för tydlighet och konsumentskydd, men innovationen behöver ofta drivas av marknaden. Stora, gemensamma projekt kan ibland ha svårt att leverera, eftersom besluten blir för långsamma eller fastnar i olika särintressen.

– Insurelys roll är att möjliggöra den förändring som branschen har försökt nå i många år. Genom en öppen och flexibel plattform hjälper vi aktörer att följa gemensamma principer – men också skapa bättre kundupplevelser och effektivare processer. Jag tror vi måste bli bättre på samverkan mellan branschstandarder och marknadsdrivna lösningar. Förutom att vi tillgängliggör tjänstepensionsdata digitalt och i realtid har vi utvecklat en ny informationsstandard som i många delar fungerar bättre än MIS 2.0.

Vilket blir nästa steg för att skapa en digital och konsumentvänlig flyttprocess för hela branschen?

– För oss är nästa steg är att öka antalet samarbeten. Vi arbetar redan med stora delar av aktörerna på tjänstepensionsmarknaden, men målet är att fler ska ansluta till vår modell för att tillsammans driva öppenhet, konsumentnytta och transparens. Konsumenterna behöver rätt information vid rätt tidpunkt – och det är där vi kan göra verklig skillnad.

– Vår ambition är att stå sida vid sida med de bolag som ser affärsmöjligheterna i en digital marknad. För de aktörer som vill möta kundernas förväntningar på transparens och enkelhet finns enorm potential. När det gäller marknaden och den regulatoriska utveckligen ser jag framför att de stora frågorna är att ta bort krav på arbetsgivarens signatur i flyttprocessen och att försäkringsföretagen framåt godkänner digitalt signerade fullmakter.

Insurely grundades 2018 och beskriver sig som en ledande aktör inom open finance för försäkring och sparande. Bolaget tillhandahåller realtidsåtkomst till finansiell data inom försäkring, pension, sparande och investeringar, och samarbetar med banker, försäkringsbolag och andra finansiella aktörer.

2 001
21 oktober, 2025
Tommy Jeppsson
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Skadechef till Dina Försäkring AB
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 7 dagar
    Levler lanserar digital pensionsflytt med stöd av Insurely
  • 28 dagar
    20 000 fritidshus har drabbats av naturskador de senaste tio åren
  • 1 månad
    Svensk Försäkring säger nej till försäkringsgarantiavgifter
  • 1 månad
    ”Stora brister i EIOPAs studie om försäkringsgarantisystem”
  • 2 månader
    Svensk Försäkring kräver mer enhetlighet för pensionsskatter

Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad

7 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
3 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025
2026-08-26
cover image
Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen
2026-08-26
cover image
Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala
2026-08-26
KÖP PREMIUM
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
12 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

13 timmar Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 3 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
  • 7 timmar
    Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
  • 7 timmar
    Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
  • 8 timmar
    Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
  • 8 timmar
    Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
8 timmar Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 13 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Folksam: Allt färre barn använder hjälmar med grönt spänne
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
7 timmar Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
8 timmar Läs mer
Premium
HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group
1 dag Läs mer
Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
1 dag Läs mer
Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
1 dag Läs mer
”Vitea fortsätter att vara Vitea – även efter ägarförändringen”
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26

Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala

En man har åtalats vid Uppsala tingsrätt för försök till bedrägeri mot LF Uppsala.
2026-08-26

Andra AP-fondens rapport för första halvåret 2026

Andra AP-fonden presenterade den 26 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-26

AP7:s redogörelse för första halvåret 2026

Sjunde AP-fonden publicerade den 25 augusti sin redogörelse för första halvåret 2026.
2026-08-26

Svenska Fribrevsbolagets rapport för andra kvartalet 2026

Svenska Fribrevsbolaget publicerade den 26 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!