Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 23 Juni 2026
Sök
Search for:
7 månader - Allmänt

LF: Varannan förälder swishar extrapengar till sina barn

Foto: Länsförsäkringar

• ”Prata gärna med barnen om när det är okej att swisha extra pengar och när de får använda sin månadspeng istället. Om ni har tydliga swishregler blir det också lättare att säga nej”, säger Stefan Westerberg.

Swish utgör en växande del av ungas vardagsekonomi, konstaterar Länsförsäkringar. Hälften av alla föräldrar swishar extrapengar till sina barn varje månad, utöver månadspengen, och en av fem föräldrar gör det en eller flera gånger i veckan.

Länsförsäkringar har i en ny undersökning gjord av Verian kartlagt hur mycket pengar föräldrar ger sina barn varje månad, både genom traditionell månadspeng och via Swish. Undersökningen genomfördes i augusti bland 1 010 individer med ett eller flera hemmaboende barn under 18 år.

Enligt undersökningen swishar hälften av föräldrarna extrapengar till sitt eller sina barn varje månad utöver månadspengen, och var femte swishar en eller flera gånger i veckan.

I genomsnitt swishar föräldrar 183 kronor per barn och månad — utöver den vanliga månadspengen på 495 kronor. Det innebär det att barn mellan 9 och 18 år i genomsnitt får totalt 678 kronor i fickpengar varje månad. För äldre barn, 16–18 år, närmar sig summan 1 100 kronor.

— Det är många swishföräldrar som skickar extra pengar varje vecka, och totalt sett blir det ganska stora belopp. Därför är det viktigt att sätta tydliga regler kring swishandet. Det lär barnen att hushålla med sina pengar så att Swish inte bara blir en extra buffert när månadspengen är slut, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar, i en kommentar.

61 procent av föräldrarna frågar vad pengarna ska gå till innan de swishar, och ungefär var femte förälder anger att man har tydliga regler för när och hur Swish får användas. Vanligast är att pengarna går till mat och dryck, kollektivtrafik eller kläder och skor.

— Swish har blivit en självklar del av många barns vardagsekonomi och fungerar som ett tydligt komplement till den traditionella månadspengen. För föräldrar som har koll på helheten kan Swish vara ett smidigt sätt att hantera mindre utgifter i vardagen. Men det är viktigt att komma ihåg att för mycket swishande kan göra det svårare för barnen att lära sig värdet av pengar och ta ansvar för sina utgifter, säger Stefan Westerberg. 

I undersökningen framgår också att swishandet — kanske inte helt förvånande — påverkas av familjens ekonomi och hur många barn som finns i hushållet. I familjer med hög inkomst swishas det dubbelt så mycket per vecka jämfört familjer med låg inkomst. Snittbeloppet uppgår till 243 kronor per barn och månad bland höginkomstfamiljer, medan motsvarande siffra i låginkomstfamiljer är 139 kronor.

280
29 oktober, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 18 dagar
    LF: De allra flesta uppskattar skattefritt ISK och k-försäkring
  • 20 dagar
    LF: Nej, matpriserna har inte alls ökat onormalt mycket på sistone
  • 27 dagar
    LF: Återbetalningsskydd kan vara värt att behålla – till pensionen
  • 1 månad
    LF Fondliv och Trygg-Hansa blev årets bolag vid SFM:s årsstämma
  • 1 månad
    Gunilla Svensson blir ordförande i Brandskyddsföreningen

Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi

4 timmar Läs mer
”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
4 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring
2026-06-23
cover image
Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag
2026-06-23
cover image
Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension
2026-06-22
KÖP PREMIUM
Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
3 timmar Läs mer

Säkras position i norra Sverige stärks genom förvärv av Affirmo

10 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 3 timmar
    Almi handlar upp vårdförsäkring för 20 miljoner kronor
  • 4 timmar
    ”Är våra lämplighetsbedömningar verkligen lämpliga i dag?”
  • 4 timmar
    Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi
  • 4 timmar
    Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
  • 9 timmar
    Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
Premium
Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
4 timmar Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 1 månad
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 11 dagar
    Pensionsgruppen har enats om att utreda grundskyddet i pensionen
  • 8 dagar
    If: Två av tre skyfallsskador inträffar under sommaren
  • 11 dagar
    Mysafety startar i Danmark genom partnerskap med idrottsklubb
  • 12 dagar
    Svedea: Det är ofta dyrare att reparera än att köpa nytt
Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
9 timmar Läs mer
Ryds Bilglas blir Gjensidiges huvudpartner för glasskador
12 timmar Läs mer
Svensk Försäkring kräver mer enhetlighet för pensionsskatter
1 dag Läs mer
Alectas Manne Bergström valdes in i Heimstaden Bostads styrelse
1 dag Läs mer
Så vill EPIC Parametric etablera sig som en ny MGA i Sverige
1 dag Läs mer
HFD beslutade om PT för fråga om garantipension för utlandsboende
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Almis upphandling av sjukvårdsförsäkring

Almi har gått ut i en offentlig upphandling av sjukvårdsförsäkring.
2026-06-23

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension

Svensk Försäkring har lämnat ett remissvar på Skatteverkets promemoria "Harmoniserade skatteregler för pension från utlandet".
2026-06-22

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Överenskommelse mellan Ömsen och Begagnade Bildelar i Linköping

Stockholms tingsrätt har stadfäst en överenskommelse om försäkringsersättning mellan Ålands Ömsesidiga Försäkringsbolag och Begagnade Bildelar i Linköping Aktiebolag.
2026-06-18

Regeringens beslut om behöriga myndigheter enligt EU:s AI-förordning

Finansinspektionen har fattat beslut om vilka myndigheter som ska vara behöriga myndigheter för tillsyn enligt EU:s AI-förordning
2026-06-18
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets synpunkter till Folksam om e-postadress

Konsumentverket framför i en skrivelse till Folksam synpunkter när det gäller e-postadress på bolagets hemsida.
2026-05-24

Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026

Svensk Försäkring publicerade den 26 maj rapporten Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026.
2026-05-26

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!