Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 4 November 2026
Sök
Search for:
3 dagar - Sak

Kov kritiserar otydliga rabatter på svenska bilförsäkringar

Bild ur Konsumentverkets rapport

• Tydlig översikt! Konsumentverket framhåller att det finns företag som gör rätt med tydliga tabeller där det är lätt att se vad rabatten gör för skillnad på priset. Men hos många bolag är det däremot, enligt rapporten, otydligt vad som krävs för att få rabatt, hur länge den varar och vad priset blir minus rabatten.

Många gånger är det otydligt vad som krävs för att få rabatt på en bilförsäkring, hur länge den varar och vad priset blir minus rabatten. Det menar Konsumentverket som har granskat marknadsföringen av bilförsäkringar. 

Konsumentverket har granskat hur tolv företag marknadsför rabatter för bilförsäkringar. Bland de granskade företag finns både försäkringsbolag och försäkringsdistributörer.

De granskade företagen är: Dina Försäkring AB, Folksam Sak, Hedvig Försäkring, ICA Försäkring, If, Länsförsäkringar Norrbotten, Paydrive, Sensor Försäkring, Svedea, Trygg-Hansa, Volvia och WaterCircles.

Av rapporten framgår att nästan alla företag i granskningen använder sig av olika former av rabatter i konkurrensen om nya kunder eller för att få behålla dem som redan är kunder. Rabatterna lyfts fram i reklamen: på företagens webbsidor, i annonser, i sociala medier och tryckt material samt vid telefonförsäljning.

Samtidigt är det enligt granskningen många gånger otydligt vad som krävs för att få rabatt, hur länge den varar och vad priset blir minus rabatten.

– Vår granskning visar att det kan vara svårt att följa ett rabatterbjudande från reklamen, via processen att teckna en försäkring till själva slutdokumentet. Det i sin tur gör det svårt för konsumenten att veta om man verkligen fått rabatten och hur den påverkade slutpriset, säger Martin Olsson, jurist på Konsumentverket, i en kommentar.

Konsumentverket framhåller att det också finns företag som gör helt rätt, i myndighetens ögon, med tydliga tabeller där det är lätt att se vad rabatten gör för skillnad på priset, och hur det påverkar om man till exempel har flera försäkringar i samma bolag.

I granskningen anmärker Konsumentverket också på att det förekommer att försäkringsbolag redovisar kostnaden per månad trots att det vanliga är att man tecknar försäkring för ett helår, vilket kan göra att priset ser lägre ut, medan rabatten däremot anges för helår och då ser den mer förmånlig ut.

Hos vissa försäkringsbolag blir försäkringen dyrare om man vill betala per månad eller per halvår. Kostnader kan också tillkomma om man väljer att betala mot faktura. Dock är inte alla företag som är tydliga med skillnaden i pris, konstaterar Konsumentverket.

Flera försäkringsbolag använder också formuleringar som ”just nu” när de marknadsför sina rabatter, trots att myndighetens granskning visar att det handlar om löpande och återkommande rabatter. Att få konsumenten att fatta beslut snabbt av rädsla för att gå miste om ett bra pris kan vara vilseledande och otillåtet enligt marknadsföringslagen, påpekar Konsumentverket.

Alla de företag som nu har granskats, och berörda branschorganisationer, har nu fått ta del av det samlade resultatet. Företag som har brister i hur de marknadsför rabatter kontaktas genom riktade tillsynsbrev och får en chans att åtgärda fel och oklarheter.

– Vår förhoppning är att försäkringsbolag blir öppnare och tydligare mot konsumenterna vad rabatten innebär och vad slutpriset blir. Det finns företag som lyckas göra det enkelt och här är ett bra tillfälle att lära av dem, säger Johanna Persson, som också är jurist på Konsumentverket, i sin kommentar.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av dokumentationen.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

2 590
1 december, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 3 dagar
    Konsumentverket lade ned ärende om Movestics marknadsföring
  • 8 dagar
    ”Sveriges pensionssystem tillhör fortfarande världens starkaste”
  • 8 dagar
    Så ska Konsumentverket granska ångerfunktionen på hemsidor
  • 9 dagar
    Insplanet: Här är de 50 billigaste bilförsäkringarna i år
  • 9 dagar
    KoV anmärker på Söderbergs marknadsföring via Kivra

Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension

7 timmar Läs mer
Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
4 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Stämning mot Trygg-Hansa i tvist om skadeersättning
2026-11-04
cover image
Svensk Försäkrings yttrande om canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster
2026-11-04
cover image
Sampos rapport för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
KÖP PREMIUM
När branschen förlorar miljarder – kan AI bekämpa AI?
Läs mer

Du är varmt välkommen på nätverksträff den 19 november!

Läs mer
1,6
miljarder betalades felaktigt ut i pension förra året, enligt Pensionsmyndigheten.
De senaste nyheterna
  • 4 minuter
    ”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
  • 4 timmar
    Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
  • 6 timmar
    Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
  • 7 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
  • 7 timmar
    Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
4 minuter Läs mer
"En mjuk men kraftfull form av motståndskraft"
QBE:s Christopher Hesselbrant beskriver försäkringsbranschens roll i civilförsvaret på Svensk Försäkrings årsmöteskonferens.
Veckans mest lästa
  • 6 dagar
    Anders Johanssons tankar om huvudavtalet, LFAB-varslet och AI
  • 7 dagar
    9,66 % avkastning hittills i år för Pensionsmyndighetens trad
  • 7 dagar
    Howden startar nytt i Sverige inom pensioner och förmåner
  • 7 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
  • 2 dagar
    Bäst kundbetyg i Lassie, Svedea, LF, Dina, Svenska Sjö och Söderberg
Premium
Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
23 timmar Läs mer
Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
6 timmar Läs mer
Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
7 timmar Läs mer
Carl-Johan Nilsson: ”Lassie har knappt ens startat sin resa”
1 dag Läs mer
ERGO Försäkring får sitt kreditbetyg höjt till AA- hos Fitch
1 dag Läs mer
Molly ansöker hos FI om tillstånd för försäkringsdistribution
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Stämning mot Trygg-Hansa i tvist om skadeersättning

Företaget SGE Fastighetsservice kräver i en stämningsansökan till Stockholms tingsrätt Trygg-Hansa på skadeersättning efter stöld av en hjullastare.
2026-11-04

Svensk Försäkrings yttrande om canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster

Svensk Försäkring har lämnat ett yttrande rörande EU-kommissionens utkast till vägledning för canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster.
2026-11-04

Sampos rapport för tredje kvartalet 2026

Sampo presenterade på onsdagen sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026

Greater Than publicerade den 4 november sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026

If publicerade den 4 november rapporten "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ny rapport från Folksam om utfallet av den allmänna pensionen

Folksam presenterade den 4 november rapporten ”Maxar ett långt arbetsliv pensionen?” som visar på utfallet av den allmänna pensionen.
2026-11-04
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby

Attunda tingsrätt har avkunnat dom i en i tvist mellan Länsförsäkringar Stockholm och Upplands Väsby kommun.
2026-10-14

SKI:s undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026

Svenskt Kvalitetsindex presenterade den 2 november sin undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026.
2026-11-02

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12

Konsumentverkets skrivelse om Söderbergs marknadsföring

I en skrivelse till Söderberg & Partners framför Konsumentverket synpunkter på bolagets marknadsföring via Kivra.
2026-10-25

Länsförsäkringar Banks rapport för tredje kvartalet 2026

Länsförsäkringar Bank presenterade den 23 oktober sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-10-23

Konsumentverkets beslut om vite för premiepensionsinformation

Konsumentverket har fattat beslut om förbud för ett företag att sälja premiepensionsinformation.
2026-10-04
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!