Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 26 Augusti 2026
Sök
Search for:
6 månader - Sak

Anders Lundin: Jag är extremt glad över utvecklingen

Foto: Gjensidige

• ”Jag är extremt glad över utvecklingen och att vi ser att det arbete som alla duktiga kollegor har lagt ned under flera år nu får den effekt vi har hoppats på”, säger Anders Lundin.

”Jag är extremt glad över utvecklingen och att vi ser att det arbete som alla duktiga kollegor har lagt ned under flera år nu får den effekt vi har hoppats på”, säger Anders Lundin i en kommentar till Sak & Liv om Gjensidiges rekordresultat för 2025.

Tidigare i dag presenterade Gjensidige sitt resultat för fjärde kvartalet och helåret 2025. Av rapporten framgår att Gjensidige Sverige ökade sitt resultat kraftigt samtidigt som premievolymen fortsatte att stiga med tvåsiffriga tal.

Sak & Liv har talat med Gjensidige Sveriges VD Anders Lundin.

Grattis till ett rekordår för Gjensidige Sverige 2025!

– Ja det är korrekt att resultatet är på en rekordnivå, och jag är otroligt glad över det. Vi ska inte glömma att vi hade ett väldigt bra 2024 – som vi faktiskt överträffar nu för 2025. Jag är extremt glad över utvecklingen och att vi ser att det arbete som alla duktiga kollegor har lagt ned under flera år nu får den effekt vi har hoppats på. Det är ett kvitto på våra insatser!

Den svenska verksamheten ökade under Q4 försäkringsresultatet med över 180 procent samtidigt som combined ratio faller med drygt 9 procentenheter – och därmed hamnar Gjensidige Sveriges totalkostnadsprocent under koncernsnittet. Det måste väl vara första gången. Vad tänker du om det? 

– Det stämmer, och det är väldigt väldigt kul. Sedan ska man också sätta det i perspektiv. Det är naturligt med volatilitet i den här typen av business. Men vi har i dag ett jättebra underliggande resultat och detta – i kombination med en del tillfälligheter som att vi har haft få storskador under perioden – får nu den effekten.

Det är ju inte enbart storskadorna som har minskat för er del utan även frekvensskadorna. Hur pass ihållande skulle du säga att den minskningen är?

– Vi har en bra disciplin och startar i tid med det vi behöver göra. Så – med risk för att jag får äta upp det – törs jag säga att vi har en väldigt bra kontroll på den underliggande frekvensen. Inom kommersiell motor hoppas vi kunna förbättra oss något under 2026, men i övrigt är vi på de nivåer som vi önskar.

Premievolymen fortsätter att öka, upp 11,2 procent under kvartalet – eller 15,7 procent om man räknar bort avtal som har avslutats. Vad kan du säga om bakgrunden till den kraftiga ökningen?

– Vi har ett fint momentum i organisationen med bra performance på både företag och privat under fjärde kvartalet, vilket bådar gott för 2026. Inte minst har det hårda jobb vi har gjort för att etablera oss på mäklarmarknaden börjat visa effekt.

En stor del av resultatet i Q4 utgörs av runoff-vinster. Vad kan du berätta mer om det?

– Under fjärde kvartalet är det dels knutet till hälsoförsäkring och motorförsäkring. Sett på helåret är avvecklingsvinsten jämförbar med tidigare år.

Driftskostnaderna  ökade under fjärde kvartalet, till 16,0 procent. Vad är förklaringen till ökningen och vad går att säga om era driftskostnader inför framtiden?

– Förklaringen är kort och gott att vi ser en naturlig variation mellan kvartalen. För helåret landar vi precis på målet 15,0. Vi visste att vi skulle ha lite högre kostnader än under det fjärde kvartalet 2024. Men framåt har vi ett klart mål att fortsätta effektivisera i hela verksamheten. Det är ett viktigt konkurrensmedel att vara effektiv och det kommer vi att fortsätta att satsa på. Men jag förväntar mig inga enorma kliv.

Gjensidige har nyligen genomfört ett byte av kärnsystem för sin verksamhet i Danmark. Är det något som kan bli aktuellt även för Gjensidige Sverige under det kommande året?

– Det korta och ganska enkla svaret är att vi får se. Vi har inlett en översyn av hur vår systeminfrastruktur ska se ut framöver. Utfallet av den översynen kommer under 2026.

Så vad kan du säga mer om 2026? Vilka mål för verksamheten kan du kommunicera och vad kan du berätta om dina förhoppningar om året som kommer?

– Vi har ju målet att fortsätta att visa en stabil underliggande lönsamhet. När det gäller storskador är det som sagt volatilt, så där får vi se vad som händer, men vi hoppas att utvecklingen inom frekvensskador ska vara stabil. Vi ska leverera lönsamhet, det är viktigt. Och så hoppas jag att premietillväxten på privatsidan ska fortsätta med de starka partnerskap som vi arbetar med.

Förutom organisk tillväxt, kan du säga något om hur du ser på möjligheten till strukturaffärer på den svenska försäkringsmarknaden?`

– Vi är absolut öppna för det och vi har en extremt stark ägare i Gjensidigekoncernen som är positivt inställd. Sedan ska det också finnas en marknad för att genomföra förvärv och den svenska försäkringsmarknaden är välkonsoliderad. Men vi är alltid öppna och på jakt efter nya möjligheter. I väntan på sådana möjligheter måste vi se till att göra vårt jobb och arbeta med de förutsättningar vi har nu och leverera resultat i första hand och tillväxt i andra hand, säger Anders Lundin till Sak & Liv.

538
29 januari, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Skadechef till Dina Försäkring AB
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 1 månad
    Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
  • 1 månad
    Gjensidige Sveriges premier ökade med 9,5 % – men resultatet dök
  • 1 månad
    Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
  • 2 månader
    Så fördjupar Gjensidige sitt samarbete med Svenska Sjö
  • 2 månader
    Ryds Bilglas blir Gjensidiges huvudpartner för glasskador

Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad

7 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
4 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025
2026-08-26
cover image
Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen
2026-08-26
cover image
Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala
2026-08-26
KÖP PREMIUM
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
13 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

14 timmar Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 4 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
  • 7 timmar
    Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
  • 8 timmar
    Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
  • 9 timmar
    Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
  • 9 timmar
    Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
9 timmar Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 13 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Folksam: Allt färre barn använder hjälmar med grönt spänne
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
8 timmar Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
9 timmar Läs mer
Premium
HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group
1 dag Läs mer
Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
1 dag Läs mer
Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
1 dag Läs mer
”Vitea fortsätter att vara Vitea – även efter ägarförändringen”
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26

Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala

En man har åtalats vid Uppsala tingsrätt för försök till bedrägeri mot LF Uppsala.
2026-08-26

Andra AP-fondens rapport för första halvåret 2026

Andra AP-fonden presenterade den 26 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-26

AP7:s redogörelse för första halvåret 2026

Sjunde AP-fonden publicerade den 25 augusti sin redogörelse för första halvåret 2026.
2026-08-26

Svenska Fribrevsbolagets rapport för andra kvartalet 2026

Svenska Fribrevsbolaget publicerade den 26 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!