Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Lördag 19 September 2026
Sök
Search for:
7 månader - Allmänt

Larmtjänst: Förra året stoppade bolagen bedrägerier för 948 Mkr

Bild från rapportens framsida

• Fler utredningar och fler stoppade bedrägerier. Det framgår av Larmtjänsts rapport om försäkringsbedrägerierna 2025.

Under förra året stoppade försäkringsbolagen försäkringsbedrägerier till ett värde av 948 miljoner kronor, vilket är 16 procent mer än föregående år. Det framgår av färsk statistik från Larmtjänst.

En bakgrund är att antalet utredningar av misstänkta bedrägerier har ökat kraftigt. Under 2025 genomfördes 14 182 utredningar vilket är en ökning med 27 procent jämfört med 2024, enligt statistiken från Larmtjänst och Svensk Försäkring.

– Att fler försäkringsbedrägerier avslöjas är ett resultat av ett mer systematiskt och effektivt arbete inom branschen. Under senare år har försäkringsbolagen anställt fler utredare, stärkt expertkompetensen och utvecklat nya metoder och analyser för att bättre identifiera och stoppa misstänkta bedrägerier, skriver Larmtjänst i en kommentar. Försäkringsbranschen har i dag omkring 170 utredare anställda.

Statistiken visar att det största värdet av avböjda bedrägerier återfinns inom motorskador, där misstänkta bedrägerier till ett värde av 301 miljoner kronor stoppades under året motsvarande 32 procent av de avböjda skadeanspråken. Inom sakskador avböjdes bedrägerier till ett värde av 245 miljoner kronor motsvarande 26 procent av de avböjda skadeanspråken.

• Ronja Wildenstam

– Fler avslöjade försäkringsbedrägerier visar att branschens arbete ger resultat. Bedrägerierna är dock fortfarande omfattande och drabbar i slutändan alla försäkringstagare genom högre premier. Därför är det avgörande att vi fortsätter att utveckla samarbetet, stärka kontrollerna och tydligt markera att försäkringsbedrägerier är brott som inte lönar sig, säger Svensk Försäkrings expert på försäkringsbedrägerier Ronja Wildenstam i en kommentar.

Under året genomfördes en branschgemensam kontrollaktivitet med fokus på reseskador. Totalt avböjdes då 272 reseskador inom ramen för denna kontroll. Av dessa avsåg 33 procent anmälda stölder, 20 procent sjukdom eller olycksfall, 15 procent överfall eller rån och 10 procent förlorat eller skadat bagage. Den vanligaste orsaken till att en reseskada avböjdes var att skadan inte hade inträffat eller inte kunde styrkas, något som gällde för 48 procent av de avböjda skadorna. I 16 procent av fallen hade oriktiga uppgifter lämnats och i 11 procent hade försäkringstagaren inte medverkat i utredningen. Värdet på de avböjda reseskadorna varierade mellan 4 000 kronor och 800 000 kronor.

Statistiken visar tydliga skillnader när det gäller kön, ålder och geografi. Män är överrepresenterade bland misstänkta försäkringsbedragare och geografiskt är polisregionerna Väst, Syd, Stockholm och Mitt överrepresenterade i förhållande till befolkningsandelen. Inom motor-, hem/villa- och reseförsäkring är försäkringstagare födda 1980–1999 särskilt överrepresenterade.

Larmtjänst uppskattar att det finns ett betydande mörkertal när det gäller försäkringsbedrägerier. Varje år anmäls över tre miljoner försäkringsskador i Sverige, men endast 0,42 procent blir föremål för bedrägeriutredning. Tidigare uppskattningar gör gällande att försäkringsbedrägerier står för 5–10 procent av de totala skadeutbetalningarna, motsvarande mellan 4,4 och 8,8 miljarder kronor per år.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av rapporten.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

773
10 februari, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 1 dag
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
  • 2 dagar
    Rekordökning av bolagens tillgångar till 8 937 miljarder kr
  • 3 dagar
    AIFM Capital får anmärkning av FI och sanktion på 2 miljoner kr
  • 3 dagar
    Grattis på födelsedagen — Fullmaktskollen fyller tio år!

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
1 dag Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 1 dag
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 1 dag
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 1 dag
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
1 dag Läs mer
"En mjuk men kraftfull form av motståndskraft"
QBE:s Christopher Hesselbrant beskriver försäkringsbranschens roll i civilförsvaret på Svensk Försäkrings årsmöteskonferens.
Veckans mest lästa
  • 4 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 5 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 7 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 8 dagar
    Säkra AB i fusion med fyra försäkringsförmedlarbolag
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
1 dag Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
1 dag Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
1 dag Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
1 dag Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
2 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till If om kontaktuppgifter

Konsumentverket framför i en skrivelse till If synpunkter som gäller bolagets tillhandahållande av kontaktuppgifter på sin hemsida.
2026-08-30
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!