Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 29 Juni 2026
Sök
Search for:
4 månader - Sak

Så vill Berkshire Hathaway expandera i Sverige 2026

Foto: Zurich

• ”Vi bygger långsiktigt – med respekt för individen och marknaden!”, säger Anna Green.

År 2025 var det första hela verksamhetsåret för Berkshire Hathaway Specialty Insurance i Sverige. Nu planerar man för fortsatt expansion och räknar med att under året gå från 10 till 15 medarbetare i Stockholm – och inom tre år dessutom etablera sig i ett nordiskt grannland. 

Sommaren 2024 etablerade sig Berkshire Hathaway Specialty Insurance i Stockholm med Anna Green som VD. Hon kom då närmast från ett uppdrag som Sverige-VD vid Zurich.

Inriktningen för BHSI är i första hand försäkring för större företag. Sedan starten har man rekryterat erfarna specialister inom bland annat Executive & Professional Lines, General Property, Energy och Construction. Nyligen flyttade man till egna lokaler på Nybrogatan i centrala Stockholm.

Avsikten är nu att expandera vidare i Sverige och Norden.

Sak & Liv har talat med Anna Green om verksamheten under det första året och planerna framöver.

Vad kan du berätta om hur det gick för BHSI i Norden under förra året?

– Redan från början satte vi upp utmanande mål som överträffades första året. Vi hade ett väldigt bra 2025 inom alla produktområden där vi etablerat oss hittills. Vi har under året lanserat egna villkor, fått möjlighet att visa vårt multinationella erbjudande med lokala försäkringar och gjort affär i alla nordiska länder. Överlag var det en positiv upplevelse att kunna starta en helt ny verksamhet!

Hur tycker du att bemötandet har varit från mäklare och företag när det gäller er satsning?

– Det har varit ett fantastiskt bemötande! När man startar något helt nytt från noll är det givetvis bra med ett starkt varumärke som BHSI, men det handlar mycket om att de personer som vi har haft möjlighet att anställa har ett otroligt renommé på marknaden. Det är personerna som gör det! Medarbetarna har hög kompetens, vi har hög standard på vår service och det är individer som verkligen ses som experter inom sina områden! Visst är det fantastiskt att kunna vara backad av en bra balansräkning -men till syvende og sidst är det de mänskliga relationerna som skapar förtroende och affärer.

– Vi vet att försäkring och framgångsrikt skadearbete bygger på förtroende och långsiktighet. Vi går inte in och leder stora försäkringsprogram med detsamma, det är något som får komma över tid. Vi har som sagt fått ett fantastiskt bemötande hittills. Att redan efter 18 månader ha fått förtroendet att vara med på flera av de stora globala programmen är ett kvitto på det. Sedan har det förstås också varit ett år med stora utmaningar. Ser man på hur marknaden betedde sig under hösten 2024 och hur det såg ut mot hösten 2025 är det nästan som olika universum! Trots det har alla medarbetare gjort ett fantastiskt jobb för att etablera oss i Norden.

Vad skulle du säga har varit de största utmaningarna det första året?

– Många av oss kommer från stora, etablerade organisationer där man är van vid att jobba på ett visst sätt. På ett mindre bolag får man ta tag I alla frågeställningar och ärenden som dyker upp, högt som lågt. Jag har exempelvis lärt mig mycket om Stockholms fastighetsmarknad och lokalfrågor, vilket jag inte skulle gjort om jag var kvar i en större organisation. Men det är också det som gör det så roligt att starta något nytt! Det är inte varje dag man får möjlighet att vara med och långsiktigt bygga ett nytt försäkringsbolag. Ena dagen skruvar man ihop möbler, nästa dag är man med och bygger ett multinationellt försäkringsprogram.

Många talar ju om att den mjuka marknaden är en utmaning för försäkringsbranschen just nu.

– Jo, vi ser så klart också förändringarna i marknaden och det har gjort det mer utmanande och inneburit mindre utrymme att komma med på vissa program . På BHSI har vi en möjlighet som är rätt unik eftersom vi inte påverkas av återförsäkringsmarknaden på samma sätt som våra konkurrenter. Den affär vi skriver tar vi helt i våra egna böcker. Det ställer samtidigt andra krav på underwritingen och på teamet som hanterar riskerna. Det som känns lyxigt med den här satsningen är långsiktigheten som genomsyrar hela Berkshire Hathaway och den strategi vi har på BHSI. Jag tror att konkurrenterna är betydligt mer stressade över den rådande marknadssituationen än vad vi är.

Hur ser du på framtiden för verksamheten? Hur ska ni växa, och inom vilka områden tänker du att det finns störst potential?

– Under våren kommer vi att kunna erbjuda ansvarsförsäkring i Norden och det ser jag mycket fram emot. Det känns jättebra att snart kunna vara igång på marknaden även med det produktområdet. Så här i början av vår etablering är det allra största kundsegementet vårt primära fokus, men egentligen är det hur väl vi har möjlighet att förstå risken som styr vår aptit, det vill säga vilken information som finns tillgänglig och hur kunden hanterar sina risker.

– Vi ser fram emot att välkomna ungefär fem ytterligare medarbetare innan årets slut. Men det gäller ju att få tag i rätt medarbetare. Man ska ha rätt karaktär och kompetens och tycka att det är en spännande utmaning att bygga upp något nytt. I dag fokuserar vi på medarbetare med erfarenhet. Så småningom kommer vi också att ta vårt ansvar för att locka nya talanger till branschen, men just nu är det erfarenhet vi behöver mest av.

Ni är en nordisk verksamhet. Hur tänker du när det gäller den geografiska expansionen? 

– I dagsläget har vi kontor i Stockholm, den affär vi skriver gör vi här utifrån kontoret. Vi besöker andra nordiska länder ett par gånger i månaden och många av mäklarna vi jobbar med har nordiska organisationer. Tanken är att vi allt eftersom kommer att finnas lokalt även i andra nordiska länder. Det händer inte 2026, men vi har långt gångna planer på ett finnas i ett ytterligare nordiskt land inom en treårsperiod. Hur snabbt det går handlar om hur marknaden utvecklas – när vi väl etablerar nästa nordiska kontor är det för att vi ska fortsätta att vara där.

Och vad skulle du säga är de viktigaste förutsättningarna för att nå fortsatt framgång?

– Medarbetarna. Att vi har kunnat bygga ett team på personer som har gott renommé och är duktiga på det de gör är helt avgörande. Det team vi har på plats är ett team som också attraherar andra. Det är något vi jobbar med hela tiden – att skapa bra förutsättningar för personer att ha en intressant karriär i företaget. Vi bygger långsiktigt – med respekt för individen och marknaden!, säger Anna Green till Sak & Liv.

1 763
23 februari, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 4 månader
    Jennie Boérius går till Berkshire Hathaway från Guy Carpenter
  • 1 ÅR OCH 9 månader
    Anna Green nu registrerad som VD för Berkshire Hathaway i Norden
  • 1 ÅR OCH 27 dagar
    Anton Holmgren går från Zurich till Berkshire Hathaway
  • 2 ÅR OCH 11 dagar
    Anna Green tillträder som Nordenchef för Berkshire Hathaway
  • 2 ÅR OCH 8 månader
    Zurich inleder samarbete med barnrättsorganisationen Maskrosbarn
Premium

Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning

7 timmar Läs mer
Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
3 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa
2026-06-29
cover image
Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen
2026-06-29
cover image
FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad
2026-06-28
KÖP PREMIUM
LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
11 timmar Läs mer
Premium

Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen

17 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 7 timmar
    Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning
  • 11 timmar
    LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
  • 17 timmar
    Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
  • 1 dag
    Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
  • 3 dagar
    Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
Premium
Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
1 dag Läs mer
"En mjuk men kraftfull form av motståndskraft"
QBE:s Christopher Hesselbrant beskriver försäkringsbranschens roll i civilförsvaret på Svensk Försäkrings årsmöteskonferens.
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 11 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
  • 12 dagar
    Pensionspengar i KPA Pension går till utbildningsinsatser i Egypten
  • 12 dagar
    Sparare får ytterligare 130 Mkr tillbaka efter Allra-skandalen
  • 12 dagar
    Hedvigs uthyrningsförsäkring ska ingå i Qasas bostadsuthyrning
Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
3 dagar Läs mer
SPP ingår nytt partnerskap med insurtechbolaget Charly
3 dagar Läs mer
DI: FI ger preliminär kritik mot Folksams Heimstaden-placeringar
3 dagar Läs mer
Länsförsäkringar Bergslagen går in som ny delägare i Sejfa
3 dagar Läs mer
Socialdemokraterna går till val på frågan om höjda pensioner
4 dagar Läs mer
Sollers: Nu använder fyra av tio bolag AI i sin underwriting
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa

A & S Restaurang AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa.
2026-06-29

Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen

Konsumentverket framför i en skrivelse till Gjensidige synpunkter på bolagets marknadsföring.
2026-06-29

FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande KPA:s placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Saks placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Saks placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Livs placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Livs placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

Folksams begäran om anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad

Folksam har begärt anstånd för att yttra sig över skrivelser från FI rörande investeringar i Heimstaden Bostad.
2026-06-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!