Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 27 Augusti 2026
Sök
Search for:
6 månader - Sak

Så vill Berkshire Hathaway expandera i Sverige 2026

Foto: Zurich

• ”Vi bygger långsiktigt – med respekt för individen och marknaden!”, säger Anna Green.

År 2025 var det första hela verksamhetsåret för Berkshire Hathaway Specialty Insurance i Sverige. Nu planerar man för fortsatt expansion och räknar med att under året gå från 10 till 15 medarbetare i Stockholm – och inom tre år dessutom etablera sig i ett nordiskt grannland. 

Sommaren 2024 etablerade sig Berkshire Hathaway Specialty Insurance i Stockholm med Anna Green som VD. Hon kom då närmast från ett uppdrag som Sverige-VD vid Zurich.

Inriktningen för BHSI är i första hand försäkring för större företag. Sedan starten har man rekryterat erfarna specialister inom bland annat Executive & Professional Lines, General Property, Energy och Construction. Nyligen flyttade man till egna lokaler på Nybrogatan i centrala Stockholm.

Avsikten är nu att expandera vidare i Sverige och Norden.

Sak & Liv har talat med Anna Green om verksamheten under det första året och planerna framöver.

Vad kan du berätta om hur det gick för BHSI i Norden under förra året?

– Redan från början satte vi upp utmanande mål som överträffades första året. Vi hade ett väldigt bra 2025 inom alla produktområden där vi etablerat oss hittills. Vi har under året lanserat egna villkor, fått möjlighet att visa vårt multinationella erbjudande med lokala försäkringar och gjort affär i alla nordiska länder. Överlag var det en positiv upplevelse att kunna starta en helt ny verksamhet!

Hur tycker du att bemötandet har varit från mäklare och företag när det gäller er satsning?

– Det har varit ett fantastiskt bemötande! När man startar något helt nytt från noll är det givetvis bra med ett starkt varumärke som BHSI, men det handlar mycket om att de personer som vi har haft möjlighet att anställa har ett otroligt renommé på marknaden. Det är personerna som gör det! Medarbetarna har hög kompetens, vi har hög standard på vår service och det är individer som verkligen ses som experter inom sina områden! Visst är det fantastiskt att kunna vara backad av en bra balansräkning -men till syvende og sidst är det de mänskliga relationerna som skapar förtroende och affärer.

– Vi vet att försäkring och framgångsrikt skadearbete bygger på förtroende och långsiktighet. Vi går inte in och leder stora försäkringsprogram med detsamma, det är något som får komma över tid. Vi har som sagt fått ett fantastiskt bemötande hittills. Att redan efter 18 månader ha fått förtroendet att vara med på flera av de stora globala programmen är ett kvitto på det. Sedan har det förstås också varit ett år med stora utmaningar. Ser man på hur marknaden betedde sig under hösten 2024 och hur det såg ut mot hösten 2025 är det nästan som olika universum! Trots det har alla medarbetare gjort ett fantastiskt jobb för att etablera oss i Norden.

Vad skulle du säga har varit de största utmaningarna det första året?

– Många av oss kommer från stora, etablerade organisationer där man är van vid att jobba på ett visst sätt. På ett mindre bolag får man ta tag I alla frågeställningar och ärenden som dyker upp, högt som lågt. Jag har exempelvis lärt mig mycket om Stockholms fastighetsmarknad och lokalfrågor, vilket jag inte skulle gjort om jag var kvar i en större organisation. Men det är också det som gör det så roligt att starta något nytt! Det är inte varje dag man får möjlighet att vara med och långsiktigt bygga ett nytt försäkringsbolag. Ena dagen skruvar man ihop möbler, nästa dag är man med och bygger ett multinationellt försäkringsprogram.

Många talar ju om att den mjuka marknaden är en utmaning för försäkringsbranschen just nu.

– Jo, vi ser så klart också förändringarna i marknaden och det har gjort det mer utmanande och inneburit mindre utrymme att komma med på vissa program . På BHSI har vi en möjlighet som är rätt unik eftersom vi inte påverkas av återförsäkringsmarknaden på samma sätt som våra konkurrenter. Den affär vi skriver tar vi helt i våra egna böcker. Det ställer samtidigt andra krav på underwritingen och på teamet som hanterar riskerna. Det som känns lyxigt med den här satsningen är långsiktigheten som genomsyrar hela Berkshire Hathaway och den strategi vi har på BHSI. Jag tror att konkurrenterna är betydligt mer stressade över den rådande marknadssituationen än vad vi är.

Hur ser du på framtiden för verksamheten? Hur ska ni växa, och inom vilka områden tänker du att det finns störst potential?

– Under våren kommer vi att kunna erbjuda ansvarsförsäkring i Norden och det ser jag mycket fram emot. Det känns jättebra att snart kunna vara igång på marknaden även med det produktområdet. Så här i början av vår etablering är det allra största kundsegementet vårt primära fokus, men egentligen är det hur väl vi har möjlighet att förstå risken som styr vår aptit, det vill säga vilken information som finns tillgänglig och hur kunden hanterar sina risker.

– Vi ser fram emot att välkomna ungefär fem ytterligare medarbetare innan årets slut. Men det gäller ju att få tag i rätt medarbetare. Man ska ha rätt karaktär och kompetens och tycka att det är en spännande utmaning att bygga upp något nytt. I dag fokuserar vi på medarbetare med erfarenhet. Så småningom kommer vi också att ta vårt ansvar för att locka nya talanger till branschen, men just nu är det erfarenhet vi behöver mest av.

Ni är en nordisk verksamhet. Hur tänker du när det gäller den geografiska expansionen? 

– I dagsläget har vi kontor i Stockholm, den affär vi skriver gör vi här utifrån kontoret. Vi besöker andra nordiska länder ett par gånger i månaden och många av mäklarna vi jobbar med har nordiska organisationer. Tanken är att vi allt eftersom kommer att finnas lokalt även i andra nordiska länder. Det händer inte 2026, men vi har långt gångna planer på ett finnas i ett ytterligare nordiskt land inom en treårsperiod. Hur snabbt det går handlar om hur marknaden utvecklas – när vi väl etablerar nästa nordiska kontor är det för att vi ska fortsätta att vara där.

Och vad skulle du säga är de viktigaste förutsättningarna för att nå fortsatt framgång?

– Medarbetarna. Att vi har kunnat bygga ett team på personer som har gott renommé och är duktiga på det de gör är helt avgörande. Det team vi har på plats är ett team som också attraherar andra. Det är något vi jobbar med hela tiden – att skapa bra förutsättningar för personer att ha en intressant karriär i företaget. Vi bygger långsiktigt – med respekt för individen och marknaden!, säger Anna Green till Sak & Liv.

1 782
23 februari, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Skadechef till Dina Försäkring AB
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 6 månader
    Jennie Boérius går till Berkshire Hathaway från Guy Carpenter
  • 1 ÅR OCH 3 dagar
    Anna Green nu registrerad som VD för Berkshire Hathaway i Norden
  • 2 ÅR OCH 1 månad
    Anton Holmgren går från Zurich till Berkshire Hathaway
  • 2 ÅR OCH 2 månader
    Anna Green tillträder som Nordenchef för Berkshire Hathaway
  • 2 ÅR OCH 10 månader
    Zurich inleder samarbete med barnrättsorganisationen Maskrosbarn
Premium

Trygg-Hansa stäms på 1,5 Mkr efter vattenskada i skönhetssalong

1 timme Läs mer
Maria Persson blir Operations Manager för Van Ameyde
2 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
R.H salong AB stämmer Trygg-Hansa
2026-08-27
cover image
Kyrkans Pensions delårsrapport för första halvåret 2026
2026-08-27
cover image
Svensk Försäkrings remissyttrande om förändringar i bolagsrätten
2026-08-27
KÖP PREMIUM
Svensk Försäkring: Tvinga inte bolagen att rapportera dubbelt!
5 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

1 dag Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 1 timme
    Trygg-Hansa stäms på 1,5 Mkr efter vattenskada i skönhetssalong
  • 2 timmar
    Maria Persson blir Operations Manager för Van Ameyde
  • 5 timmar
    Svensk Försäkring: Tvinga inte bolagen att rapportera dubbelt!
  • 9 timmar
    4,3 procents avkastning för AMF under första halvåret
  • 9 timmar
    Kelsey Emms blir Head of Impact & Resilience på Max Matthiessen
Trygg-Hansa lanserar kostnadsfri kreditrådgivning för företag
10 timmar Läs mer
"En mjuk men kraftfull form av motståndskraft"
QBE:s Christopher Hesselbrant beskriver försäkringsbranschens roll i civilförsvaret på Svensk Försäkrings årsmöteskonferens.
Veckans mest lästa
  • 13 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 13 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 11 dagar
    Naturkatastrofer första halvåret kostade 42 miljarder USD
  • 14 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 14 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
4,3 procents avkastning för AMF under första halvåret
9 timmar Läs mer
Kelsey Emms blir Head of Impact & Resilience på Max Matthiessen
9 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
1 dag Läs mer
Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
1 dag Läs mer
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
1 dag Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

R.H salong AB stämmer Trygg-Hansa

Skönhetssalongen R.H salong AB har skickat in en stämningsansökan mot Trygg-Hansa till Stockholms tingsrätt.
2026-08-27

Kyrkans Pensions delårsrapport för första halvåret 2026

Kyrkans Pension publicerade den 27 augusti sin delårsrapport för första halvåret 2026.
2026-08-27

Svensk Försäkrings remissyttrande om förändringar i bolagsrätten

Svensk Försäkring har överlämnat sitt remissyttrande på en utredning om förändringar i bolagsrätten med anledning av ett EU-direktiv.
2026-08-27

AMF:s rapport för första halvåret 2026

AMF publicerade den 27 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-27

Opsys rapport för andra kvartalet 2026

Opsy publicerade den 27 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-27

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!