Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 15 Juli 2026
Sök
Search for:
4 månader - Sak

Jonas Billberg: Hedvig ska erbjuda fler produkter 2026

Foto: Hedvig

• Bilförsäkring är ett av de områden där Hedvig ser en fortsatt stor potential. Enligt VD Jonas Billberg överväger man också just nu vilka ytterligare produktlanseringar som kan komma att göras under året.

Hedvig har en plan för att bli lönsamt några år in i framtiden. Under 2026 kommer Hedvig bland annat att erbjuda fler produkter – och arbeta vidare med AI-utveckling för att effektivisera verksamheten och göra processer snabbare, berättar VD Jonas Billberg i en intervju med Sak & Liv. 

Förra året ökade Hedvig premievolymen och förbättrade resultatet, framförallt genom en kraftig minskning av skadekostnadsprocenten. – även om man fortfarande har en bit kvar till lönsamhet.

Sak & Liv har talat med VD Jonas Billberg om året som gått och året som kommer.

Grattis till ett år där bolaget förbättrade sig på en rad olika punkter. Vad är du mest nöjd med under året som gick? 

– Ja, vi hade ett fantastiskt 2025 där premievolymen växte med 28 procent – och 103 procent på bil – och detta på en marknad som växte totalt med 6 procent. Jag är väldigt nöjd med att vi gör det samtidigt som vi förbättrar skadeprocenten till 67 procent. Att göra det ena eller det andra – antingen öka volymerna eller få ned skadorna – är inte ovanligt. Jag är jättenöjd med att vi har lyckats med båda. Det har också blivit väldigt tydligt under året att vi börjar nyttja den styrka som vi har i vår techplattform på allvar, vilket leder till träffsäkrare prissättning och inte minst att vi under året har kunnat fortsätta att utveckla kunderbjudandet.

Kan du nämna något som du är mindre nöjd med under året som gått?

– Jag är visserligen aldrig nöjd och vill alltid mer, men 2025 har vi nått upp till eller överträffat alla mål som vi hade satt. Då kan jag inte säga att jag är mindre nöjd med något.

Något som sticker ut i årets resultat är ju just att skadekostnadsprocenten har förbättrats dramatiskt, till 67 procent. Hur skulle du beskriva bakgrunden till förbättringen?

– Ska jag lyfta fram något så är det att effektiviteten inom skadehanteringen har förbättrats framförallt med hjälp av modern teknik, och vi har även en mer träffsäker prissättning. Mycket av förklaringen till att vi har kunnat åstadkomma detta ligger i techplattformen. Vi är ett mindre bolag än de flesta på marknaden och sitter på mindre egen data, men det vägs upp av en sofistikerad prismodell som säkerställer att vi ligger på rätt prisnivå.

Alla bolag arbetar ju med olika typer av AI-projekt och hävdar att de ligger långt framme i utvecklingen. Vad är det som skiljer Hedvig när det gäller AI från andra bolag? 

– Vår fördel är vår techplattform som började utvecklas 2018 och som gör att våra möjligheter att utnyttja ny teknik och ta till oss den nya AI-utvecklingen år jättestarka. Rent konkret har vi under året uppgraderat vår skadeanmälan, bland annat med en ännu smartare röstinspelningsfunktion, och utvecklat vår egenutvecklade chatbot som vi nu lanserar och finjusterar. Om man ska lyfta fram en enskild nyckel till hög kundnöjdhet så är det just snabbhet. Sedan finns så klart fortfarande ett behov av samtal och personligt bemötande om man råkar ut får något riktigt besvärligt. Men för enklare skadeärenden, och delar av processen, finns jättemycket att vinna på automatisering – både för oss som försäkringsbolag och för kunden.

Hedvig har i dag betydligt högre driftskostnadsprocent än konkurrenterna. Det innebär att ni behöver halvera driftskostnaderna eller minst dubbla premievolymen för att komma ned i ett combined radio under 100. Vad tänker du om det?

– Jag tänker att det har inte med ineffektivitet att göra utan bara att göra med att skala. Det är volym som är lösningen och som är planen. Vi behöver fortsätta att växa precis som vi gör nu och gjorde under 2025.

Så när kommer Hedvig att visa svarta siffror?

– Det tar tid att bygga ett lönsamt bolags, så det ligger några år in i framtiden. Vi har en fast plan för det som vi hittills har följt eller överträffat. Men jag vill inte säga någon exakt tidpunkt.

Du har nämnt att ni satsar vidare på fortsatt AI-utveckling för effektivisering och snabbhet. Vad är annars på gång inom Hedvig under året som du kan berätta om redan nu?

– Utöver det du nämner, som pågår på den tekniska sidan varje dag och varje timme, är det uppenbart att medlemmarna vill köpa mer av oss. Så vi ska erbjuda fler produkter, Förra måndagen lanserade vi fritidshusförsäkring och just nu värderar vi relativt brett vilken produkt som står näst på tur. Förra året lanserade vi samlingsrabatter som ett led i att erbjuda fler och större fördelar för våra kunder. Bilförsäkring växte med mer än 100 procent 2025 och där har vi fortfarande en stor potential.

Går det att säga något om vilka nya produkter som ni överväger?

– Det kommer att märkas när vi fattar beslut om det, och det styrs i första hand av vad vi ser efterfrågan på från våra kunder.

Vilken nyhet skulle du helst av allt se under året för Hedvigs del?

– Att vi har gått från att ge väldigt snabb service till extremt snabb service, säger Jonas Billberg till Sak & Liv.

946
10 mars, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 27 dagar
    Hedvigs uthyrningsförsäkring ska ingå i Qasas bostadsuthyrning
  • 2 månader
    Nu gör Skurt comeback i rutan — i reklamfilmer för Hedvig
  • 2 månader
    If och Hedvig får kritik från KoV för sina reseförsäkringar
  • 2 månader
    Grattis Hedvig, åtta år – och nu uppe i över 200 000 medlemmar!
  • 3 månader
    Hedvig ersätter design till dagens värde – och öppnar popup-butik

Maths Stanser om QBE:s planer för fortsatt tillväxt i Norden

11 timmar Läs mer
Nathalie Elfinger utses till ny compliance officer i Hjerta
15 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Avanzas rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-14
cover image
Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-14
cover image
Gjensidiges rapport för andra kvartalet 2026
2026-07-13
KÖP PREMIUM
928 miljoner kr – rekordresultat för Avanza under andra kvartalet
15 timmar Läs mer

Gjensidige Sveriges premier ökade med 9,5 % – men resultatet dök

1 dag Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 11 timmar
    Maths Stanser om QBE:s planer för fortsatt tillväxt i Norden
  • 15 timmar
    928 miljoner kr – rekordresultat för Avanza under andra kvartalet
  • 15 timmar
    Nathalie Elfinger utses till ny compliance officer i Hjerta
  • 1 dag
    PTK sade upp TFA-avtalet med Svenskt Näringsliv
  • 1 dag
    Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
PTK sade upp TFA-avtalet med Svenskt Näringsliv
1 dag Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 12 dagar
    ”Stora brister i EIOPAs studie om försäkringsgarantisystem”
  • 13 dagar
    Nordic Guarantee lanserar djurförsäkring i tre nya länder
  • 12 dagar
    Levler ordnar lösning för fribrev tillsammans med Movestic
  • 13 dagar
    Folksam: Var femte hundägare har valt hundras efter utseendet
Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
1 dag Läs mer
Trygg-Hansas combined ratio sjönk till 67,4 % andra kvartalet
4 dagar Läs mer
Protectors premievolym i Sverige steg med 17 % andra kvartalet
4 dagar Läs mer
”Försäkringsgarantier – ett verktyg för aktiv riskhantering”
4 dagar Läs mer
Över 10 000 miljarder kronor – nytt rekord för fonder i Sverige
4 dagar Läs mer
Regeringen tillsätter utredning om förbud mot telefonförsäljning
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Avanzas rapport för andra kvartalet 2026

Avanza publicerade den 14 juli sin rapport för andra kvartalet.
2026-07-14

Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026

Nowonomics rapport för andra kvartalet 2026 presenterades den 14 juli.
2026-07-14

Gjensidiges rapport för andra kvartalet 2026

Gjensidige publicerade den 13 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-13

Protectors rapport för andra kvartalet 2026

Protectors rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10

Humlegårdens rapport för andra kvartalet 2026

Humlegården presenterade den 10 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10

Trygs rapport för andra kvartalet 2026

Trygkoncernen publicerade den 10 juli sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-07-10
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Stämningsansökan vid Stockholms tingsrätt mot Max Matthiessen

En stämningsansökan mot Max Matthiessen har inkommit till Stockholms tingsrätt.
2026-06-16

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Max Matthiessens svaromål domstolstvist om rådgivning

Max Matthiessen har inkommit med svaromål i en domstolstvist där en privatperson riktat krav på skadestånd med hänvisning till oaktsamhet i rådgivningen till en kund.
2026-06-16

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!