Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 27 Augusti 2026
Sök
Search for:
4 månader - Sak

Tusentals skadeanmälningar kommer in efter stormen Dave

Foto: Folksam

• ”När stormen bedarrat kan man som husägare försöka täcka över eventuella skador för att de inte ska förvärras, och göra vad man kan för att minimera skadeverkan, till exempel täcka över om tegelpannor blåst av taket eller där träd fallit olämpligt”, säger Tobias Håkansson, sektionschef sakskador vid Folksam.

Över 2 000 skadeanmälningar har hittills kommit till försäkringsbolagen efter stormen Daves härjning under påskhelgen, och fler fortsätter att strömma. På Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän har man behövt ta in extrapersonal för att hantera läget. Bedömningen är dock att Dave inte har orsakat lika många skador som exempelvis stormen Johannes under slutet av december. 

Under påskhelgen drabbade stormen Dave stora delar av landet med tyngdpunkt på västkusten och södra Sverige.

På västkusten uppmättes vindar med orkanstyrka, och det rapporterades om tak som blåste av, gungande höghus och nedblåsta träd som orsakade stopp i trafiken och omfattande strömavbrott. Både flygtrafik och tåg påverkades kraftigt, och kraftiga regn orsakade översvämningar på flera håll på Västkusten.

Omfattningen av förödelsen och hur det har påverkat hushåll och företag börjar nu stå klart för försäkringsbolagen i takt med att skadeanmälningar strömmar in.

Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg vid Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän, berättar för Sak & Liv att man har tagit in extrapersonal för att klara situationen med de skadeanmälningar som har kommit in:

– Våra kunder har drabbats i stor omfattning efter stormen Dave och i skrivande stund har vi fått in dryga 1 600 skador sedan i lördags. Vi har bemannat upp extra för att kunna hjälpa våra kunder på allra bästa sätt, men trycket har varit högt under både helgen och under dagen. Det kommer att ta ytterligare några dagar innan vi har fått den totala bilden av stormens påverkan.

Folksam meddelade på tisdagsförmiddagen att det ännu är för tidigt att säga hur stor ökningen av antalet skador är, men att man för närvarande gör bedömningen att Dave kommer generera cirka 500 skadeanmälningar. Det kan jämföras med vinterstormen Johannes i december som orsakade runt 1 000 skadeanmälningar i Folksam. Merparten av skadorna i Folksam hittills rör villor och fritidshus, och de mesta frekventa skadorna gäller träd som fallit över tomtmark och byggnader och orsakat skador på tak och andra byggnadsdetaljer.

– När stormen bedarrat kan man som husägare försöka täcka över eventuella skador för att de inte ska förvärras, och göra vad man kan för att minimera skadeverkan, till exempel täcka över om tegelpannor blåst av taket eller där träd fallit olämpligt. Men det är viktigt också att inte ta några onödiga risker så att man själv skadar sig själv, säger Tobias Håkansson, sektionschef sakskador Folksam, i en kommentar.

If rapporterar att man mottagit cirka 300 skadeanmälningar kopplade till stormen under påskhelgen, och bedömer att den siffran kommer att öka närmsta dagar även om det är för tidigt än så länge att summera exakt hur många av kunderna som drabbats. Vanliga ärenden är träd som blåst omkull och saker som blåst bort från tomten eller huset.

– Vi har stärkt upp för att hjälpa alla drabbade kunder och ser att många hör av sig nu när påskhelgen är över, säger Ifs presschef i Sverige Emma Nilsson till Sak & Liv.

På Dina Försäkringar Väst hade man på tisdagsförmiddagen fått in cirka 150 skador av varierande omfattning. Fokus för skadereglerarna ligger på att hjälpa kunderna och skapa trygghet i en ansträngd situation.

– Vi har läget under kontroll och gör allt vi kan för att hjälpa våra kunder så snabbt som möjligt. Just nu är trycket högt, men vi lägger allt fokus på dialogen med våra kunder och på att hantera skadorna på ett bra sätt, säger Anders Hertz, skadechef vid Dina Försäkringar Väst, till Sak & Liv.

2 111
7 april, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Skadechef till Dina Försäkring AB
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 4 månader
    Länsförsäkringar: Stormen Dave har orsakat fler än 6 300 skador
  • 4 månader
    Folksam: Stormen Dave väntas nu kosta 20 Mkr i skadeersättning
  • 6 månader
    Emma Nilsson rekryterades som ny presschef för Sverige på If
  • 10 månader
    Tusentals anmälda skador i Norge efter stormen Amy

Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad

16 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
13 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025
2026-08-26
cover image
Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen
2026-08-26
cover image
Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala
2026-08-26
KÖP PREMIUM
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
22 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

22 timmar Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 13 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
  • 16 timmar
    Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
  • 17 timmar
    Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
  • 18 timmar
    Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
  • 18 timmar
    Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
18 timmar Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 10 dagar
    Naturkatastrofer första halvåret kostade 42 miljarder USD
  • 13 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
17 timmar Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
18 timmar Läs mer
Premium
HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group
1 dag Läs mer
Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
1 dag Läs mer
Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
1 dag Läs mer
”Vitea fortsätter att vara Vitea – även efter ägarförändringen”
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26

Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala

En man har åtalats vid Uppsala tingsrätt för försök till bedrägeri mot LF Uppsala.
2026-08-26

Andra AP-fondens rapport för första halvåret 2026

Andra AP-fonden presenterade den 26 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-26

AP7:s redogörelse för första halvåret 2026

Sjunde AP-fonden publicerade den 25 augusti sin redogörelse för första halvåret 2026.
2026-08-26

Svenska Fribrevsbolagets rapport för andra kvartalet 2026

Svenska Fribrevsbolaget publicerade den 26 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!