Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 5 November 2026
Sök
Search for:
6 månader - Sak

Fertilitetsförsäkring i Tyskland ny satsning för EIR Försäkring

Illustration: Onuava

• Den nya försäkringslösningen Fertility+ beskrivs som en lösning som kan hjälpa framåttänkande och familjevänliga arbetsgivare att positionera sig på arbetsmarknaden, genom att stödja anställda på vägen mot föräldraskap.

EIR Försäkring meddelar att man tillsammans med det tyska HealthTech-företaget Onuava nu lanserar den första fertilitetsförsäkringen i Europa som kan erbjudas som en del av ett förmånspaket för medarbetare. 

Den nya försäkringslösningen lanseras först i Tyskland, som är en stor marknad för arbetsgivarbetalda hälsoförsäkringar. Över 50 000 företag erbjuderi dag kompletterande hälsoförsäkringar för sina medarbetare.

Men de hälsoförsäkringar som finns i dag på marknaden erbjuder ingen kostnadstäckning för fertilitetsbehandlingar eller äggfrysning. I Tyskland täcks fertilitetsbehandlingar endast delvis av offentlig sjukförsäkring, vilket innebär att många kan tvingas betala stora kostnader själva.

Den nya försäkringslösningen, Fertility+ syftar till att göra det möjligt för arbetsgivare att ge ekonomiskt stöd för fertilitetsbehandlingar som IVF, ICSI och insemination, samt social äggfrysning. Fertility+ är upplagd för att vara helt arbetsgivarfinansierad, och utformad för att vara tillgängligt för alla anställda. Beroende på vilken plan arbetsgivaren väljer kan de anställda få subventioner på upp till 3 000 euro, 5 000 euro eller 10 000 euro för att täcka kostnaderna. Månadspremierna ligger på cirka 3 euro per anställd och uppåt. EIR står som försäkringsgivare medan Onuava fungerar som managing general agent.

– Med denna lansering understryker EIR sin roll som ett framåttänkande försäkringsbolag och tar nästa steg i att utveckla moderna, behovsbaserade försäkringslösningar. I nära samarbete med Onuava bidrar företaget till att lansera en ny generation av personalförmåner, som adresserar områden som länge varit underförsörjda, heter det i informationen från EIR.

Både EIR och Onuava ser en stor potential i att växa vidare på fler europeiska marknader i framtiden.

– Fertilitet och familjebildning är bland de mest relevanta men underbehandlade ämnena inom medarbetarnas hälsa idag. Tillsammans med EIR Försäkring minskar vi detta gap och gör det möjligt för företag att stödja sina anställda på ett meningsfullt, inkluderande och skalbart sätt. Tack vare Eir Försäkrings försäkringsexpertis, effektiva processer och digitala infrastruktur kunde vi lansera denna produkt på marknaden på rekordtid, säger Dr Julia Reichert, VD och medgrundare av Onuava, i en kommentar.

Så här säger Martin Hamrin vid EIR Försäkring i sin kommentar:

– Med Fertility+ tar vi en innovativ försäkringslösning till en marknad som speglar förändrade samhällsbehov. Vi är stolta över att samarbeta med Onuava för att utveckla en produkt som inte bara utökar traditionellt försäkringsskydd utan också sätter nya standarder för framtida anställdas förmåner.

3 184
27 april, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 3 månader
    Eir i nytt samarbete med embedded insurance-bolaget INZMO
  • 4 månader
    Ny vårdförsäkring från Movestic i samarbete med Qurant Health
  • 4 månader
    Konsumentverkets kritik mot hemförsäkringsvillkor i Eir
  • 7 månader
    Eir Försäkring får tillstånd att verka i ytterligare sex länder
  • 9 månader
    Eir förlorade i miljontvist om fastighetsmäklarförsäkring

Max Matthiessen går in i Coverly – ny försäkringstjänst för företag

2 timmar Läs mer
Daniel Edlund blir ny VD för Ålands Försäkringar Ab
2 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
FI:s bankbarometer för första halvåret 2026
2026-11-05
cover image
Stämning mot Trygg-Hansa i tvist om skadeersättning
2026-11-04
cover image
Svensk Försäkrings yttrande om canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster
2026-11-04
KÖP PREMIUM
När branschen förlorar miljarder – kan AI bekämpa AI?
Läs mer

Du är varmt välkommen på nätverksträff den 19 november!

Läs mer
1,6
miljarder betalades felaktigt ut i pension förra året, enligt Pensionsmyndigheten.
De senaste nyheterna
  • 2 timmar
    Max Matthiessen går in i Coverly – ny försäkringstjänst för företag
  • 2 timmar
    Daniel Edlund blir ny VD för Ålands Försäkringar Ab
  • 18 timmar
    Trygg-Hansa stäms på 0,4 miljoner kronor efter stöld av hjullastare
  • 18 timmar
    ”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
  • 22 timmar
    Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
18 timmar Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 6 dagar
    Anders Johanssons tankar om huvudavtalet, LFAB-varslet och AI
  • 1 dag
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
  • 1 dag
    Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
  • 3 dagar
    Bäst kundbetyg i Lassie, Svedea, LF, Dina, Svenska Sjö och Söderberg
  • 2 dagar
    Molly ansöker hos FI om tillstånd för försäkringsdistribution
Trygg-Hansa stäms på 0,4 miljoner kronor efter stöld av hjullastare
18 timmar Läs mer
Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
22 timmar Läs mer
Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
1 dag Läs mer
Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
1 dag Läs mer
Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
1 dag Läs mer
Premium
Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

FI:s bankbarometer för första halvåret 2026

Finansinspektionen publicerade den 5 november sin bankbarometer för första halvåret 2026.
2026-11-05

Stämning mot Trygg-Hansa i tvist om skadeersättning

Företaget SGE Fastighetsservice kräver i en stämningsansökan till Stockholms tingsrätt Trygg-Hansa på skadeersättning efter stöld av en hjullastare.
2026-11-04

Svensk Försäkrings yttrande om canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster

Svensk Försäkring har lämnat ett yttrande rörande EU-kommissionens utkast till vägledning för canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster.
2026-11-04

Sampos rapport för tredje kvartalet 2026

Sampo presenterade på onsdagen sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026

Greater Than publicerade den 4 november sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026

If publicerade den 4 november rapporten "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby

Attunda tingsrätt har avkunnat dom i en i tvist mellan Länsförsäkringar Stockholm och Upplands Väsby kommun.
2026-10-14

SKI:s undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026

Svenskt Kvalitetsindex presenterade den 2 november sin undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026.
2026-11-02

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12

Konsumentverkets skrivelse om Söderbergs marknadsföring

I en skrivelse till Söderberg & Partners framför Konsumentverket synpunkter på bolagets marknadsföring via Kivra.
2026-10-25

Länsförsäkringar Banks rapport för tredje kvartalet 2026

Länsförsäkringar Bank presenterade den 23 oktober sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-10-23

Åtal mot tre personer för bedrägerier mot försäkringsbolag

Tre personer bosatta i Malmö har åtalats vid Malmö tingsrätt för en rad grova bedrägerier mot försäkringsbolag.
2026-10-26
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!