Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 12 Oktober 2026
Sök
Search for:
4 månader - Allmänt

FI: De svenska livbolagen har god solvens och motståndskraft

Foto: FI

• ”Vi ser att finansiella företag jobbar med sin digitala operativa motståndskraft, men utvecklingen går snabbt och företagen behöver vara på tårna för att hantera nya komplexa risker som växer fram”, säger Johan Almenberg. 

De svenska livförsäkrings- och tjänstepensionsbolagen har en fortsatt god solvens och god motståndskraft vid kraftiga prisrörelser på de finansiella marknaderna, konstaterar Finansinspektionen i sin årliga stabilitetsrapport. Dock pekar FI på vikten av att finanssektorn ligger långt framme när det gäller cybersäkerhet och att företagen tar höjd för effekterna av geopolitisk oro. FI kommer framöver särskilt att bevaka it-säkerhetsfrågor i sin tillsyn.

På onsdagen publicerade Finansinspektionen sin stabilitetsrapport, som beskriver finansiell stabilitet och beredskap i Sverige.

I rapporten lyfts bland annat försäkringssektorn fram som en samhällsviktig verksamhet. Så här heter det i rapporten:

– Enskilda personers försörjning är samhällsviktig. Det innebär att utbetalningar för försörjning (till exempel pension eller ersättning för arbetslöshet) är sådana tjänster som FI bedömer är samhällsviktiga, liksom vissa skadeförsäkringar såsom trafik- och transportförsäkring.

I ett särskilt avsnitt om försäkrings- och fondsektorn påpekar FI också att livförsäkrings- och tjänstepensionsbolag har en stor andel riskfyllda tillgångar som kan påverkas negativt vid störningar på de finansiella marknaderna och att dessa företagen också är sammanlänkade med resten av det finansiella systemet. Samtidigt slår FI fast att företagens solvens är fortsatt stabil vilket utgör motståndskraft vid stress, och att motståndskraften mot likviditetsrisker i den svenska fondsektorn väntas stärkas framöver när de nya reglerna om likviditetshanteringsverktyg har trätt i kraft.

– God solvens bygger motståndskraft och minskar risken för ett procykliskt agerande som skulle kunna förstärka nedgångar på de finansiella marknaderna. Sammantaget bedömer FI att svenska livförsäkrings- och tjänstepensionsföretag har god motståndskraft vid kraftiga prisrörelser på globala finansiella marknader, heter det bland annat i rapporten.

Överlag beskrivs i rapporten det svenska finansiella systemet som stabilt, och FI konstaterar att beredskapen i sektorn har stärkts: Samtidigt konstaterar FI att nya risker fortsätter att utvecklas vilket innebär att de finansiella företagen måste fortsätta att stärka sin operativa motståndskraft och förmåga att hantera exempelvis cyberhot.

FI lyfter fram att det allvarliga säkerhetspolitiska läget och digitaliseringen har ökat riskerna kopplat till de finansiella företagens informations- och kommunikationsmiljö, och att den snabba teknikutvecklingen, inte minst inom AI, leder till nya utmaningar.

– Vi ser att finansiella företag jobbar med sin digitala operativa motståndskraft, men utvecklingen går snabbt och företagen behöver vara på tårna för att hantera nya komplexa risker som växer fram. Det handlar inte minst om cybersäkerhet och att ta höjd för effekter av geopolitisk oro, säger FI:s generaldirektör Johan Almenberg i en kommentar.

När det gäller Dora-förordningen noterar FI att det finns en risk för att vissa företag inte når upp till regelkraven, och att finanssektorn behöver utveckla sitt arbete med att förebygga, upptäcka, hantera och återhämta sig från störningar och avbrott som kan uppstå i it-miljön. FI klargör att man förväntar sig att företagen stärker upp motståndskraften där det behövs, och att man kommer att bevaka detta noga i tillsynen.

På beredskapsområdet har FI det senaste året genomfört åtgärder för att stärka sektorn, bland annat genom att ha publicerat en planeringsinriktning för finansiella företag, identifierat totalförsvarsviktiga företag och tillsammans med Riksbanken, Riksgälden och branschen tagit fram en ny struktur för privat-offentlig samverkan om beredskap.

– Beredskapen i den finansiella sektorn har stärkts under året, men mer behöver göras. FI vill få utökad möjlighet att ställa krav på företag så att samhällsviktiga finansiella tjänster kan fungera i alla lägen – ytterst i krig, säger Linda Löfgren, chef för avdelningen Resiliens, sin kommentar.

FI begär nu – som ett svar på ett uppdrag från regeringen – ny lagstiftning och rätt för myndigheten att få meddela föreskrifter om hur finansiella företag ska arbeta för att kunna hantera höjd beredskap och krig, motsvarande Riksbankens rätt när det gäller betalningsberedskap.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av rapporten.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

5 042
20 maj, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 3 dagar
    FI godkände avtal om överlåtelse från Folksam Fond och FOLO
  • 5 dagar
    Finansinspektionen varnar för 30 oseriösa aktörer inom finans
  • 12 dagar
    Bliwa Skadeförsäkring sänkte totalkostnadprocenten mest 2025
  • 12 dagar
    FI ska granska hur finanssektorn skyddar sig mot cyberhot från AI
  • 23 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

Konsumentverket kritiserar Euro Accidents villkor för gravida

8 timmar Läs mer
Sex försäkringsföretag fick pris vid Stora Karriärsdagen
2 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Konsumentverkets synpunkter på Euro Accidents villkor
2026-10-11
cover image
Lassies årsredovisning 2025
2026-10-09
cover image
LF:s beräkning av kostnaden för en separation
2026-10-09
KÖP PREMIUM
Förvaltaren: Så hittar vi vinnarna på världens börser
Läs mer

Höjd återbäringsränta per den 1 oktober i PP Pension

2 dagar Läs mer
-20 %
Så mycket har antalet efterlysta bilar minskat hittills i år, enligt Larmtjänst.
De senaste nyheterna
  • 8 timmar
    Konsumentverket kritiserar Euro Accidents villkor för gravida
  • 2 dagar
    Höjd återbäringsränta per den 1 oktober i PP Pension
  • 2 dagar
    Sex försäkringsföretag fick pris vid Stora Karriärsdagen
  • 2 dagar
    Gjensidige: Färre än hälften förebygger översvämningsskador
  • 2 dagar
    Combined ratio i Trygg-Hansa sjönk till 67,6 % tredje kvartalet
Combined ratio i Trygg-Hansa sjönk till 67,6 % tredje kvartalet
2 dagar Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Finansinspektionen varnar för 30 oseriösa aktörer inom finans
  • 9 dagar
    Affärsvärlden: Insuresec utreder löneavtal hos förmedlarbolag
  • 5 dagar
    Johan Torgeby avgår som VD för SEB – Jonas Ahlström blir tf VD
  • 5 dagar
    Söderberg ökade åter mest på förmedlarmarknaden i Sverige
  • 5 dagar
    Så ska Skandia bredda sitt utbud av värdepappersfonder
Gjensidige: Färre än hälften förebygger översvämningsskador
2 dagar Läs mer
Löfs åttamåndersresultat ökade till 197 miljoner kronor
2 dagar Läs mer
Premium
FI godkände avtal om överlåtelse från Folksam Fond och FOLO
3 dagar Läs mer
Två nya account managers till Gjensidiges mäklardisk
3 dagar Läs mer
Så ska Alecta Fastigheter utforska framtidens kontorsmiljö
3 dagar Läs mer
Säkra: Så kan du drabbas ekonomiskt om din sambo avilder
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Konsumentverkets synpunkter på Euro Accidents villkor

Konsumentverket framför i en skrivelse synpunkter på Euro Accidents försäkringsvillkor.
2026-10-11

Lassies årsredovisning 2025

Lassies årsredovisning 2025.
2026-10-09

LF:s beräkning av kostnaden för en separation

Länsförsäkringar har genomfört uträkningar av kostnaden för att genomgå en separation.
2026-10-09

Löfs delårsrapport för andra tertialet

Löf presenterade den 9 oktober sin delårsrapport för andra tertialet.
2026-10-09

Trygs rapport för tredje kvartalet

Tryg-koncernen publicerade den 9 oktober sin rapport för tredje kvartalet.
2026-10-09

FI:s beslut om beståndsöverlåtelse från FOLO

Finansinspektionen har i ett beslut tagit ställning till en begäran om tillstånd för verkställighet av avtal om beståndsöverlåtelse från Folksam LO Tjänstepension till Folksam Fondförsäkring.
2026-10-08
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Anmälan till Integritetsskyddsmyndigheten mot Forena

Integritetsskyddsmyndigheten har mottagit anmälningar från en tidigare anställd vid Forena.
2026-09-28

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Deloittes White Paper om framtidens försäkringsdistribution

Deloitte har publicerat ett White Paper om framtidens försäkringsdistribution i Sverige.
2026-10-01

Rapporten "Pensionssprickan 2026" från Söderberg & Partners

Den 18 september publicerade Söderberg & Partners Insurance Consulting rapporten "Pensionssprickan 2026", baserad på en undersökning genomförd av Novus.
2026-09-21

Svensk Försäkrings rapport om vårdförsäkring

Svensk Försäkring har publicerat en rapport om vårdförsäkring i Sverige.
2026-09-30

Åtal för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag

Två personer har åtalats vid Mora tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag, samt urkundsförfalskning.
2026-10-01
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!