Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 30 Juni 2026
Sök
Search for:
25 dagar - Sak

HD: LF Västerbotten vann mot Trygg-Hansa om stillastående fordon

• Stillastående fordon kan vara i trafik. Grävmaskinen som skadade en dumper ska anses ha varit i trafik vid skadetillfället – trots att den stod stilla. Detta eftersom den inte brukades enbart som ett arbetsredskap utan även som ett transportmedel, slår Högsta domstolen fast i ett beslut på fredagen.

Även ett stillastående fordon kan anses vara i trafik. Därför kan trafikförsäkringen för ett fordon ge trafikskadeersättning när skadan orsakas av ett fordon som står stilla, slår Högsta domstolen fast i en tvist där Länsförsäkringar Västerbotten stämt Trygg-Hansa för att få regressersättning för en dumper som skadats av en grävmaskin. 

Bakgrunden är att en dumper år 2023 skadades av en stillastående grävmaskin i samband med lastning av grävmassor. Grävskopans grävarm roterades, på grund av ett tekniskt fel, på ett sådant sätt att den förstörde förarhytten på dumpern.

Länsförsäkringar Västerbotten betalade ut avbrottsersättning på 0,9 miljoner kronor och vände sig sedan till Trygg-Hansa med ett regresskrav på 0,9 miljoner kronor, eftersom Trygg-Hansa var försäkringsgivare för grävmaskinens trafikförsäkring. Men Trygg-Hansa bestred kravet med hänvisning till att grävmaskinen stod stilla vid skadetillfället och att skadan därför inte uppkommit i samband med trafik.

Länsförsäkringar Västerbotten valde då att stämma Trygg-Hansa vid Stockholms tingsrätt och argumenterade för att skadan inträffade i följd av trafik i trafikskadelagens mening, bland annat med hänvisning till en dom i EU-domstolen. Parterna enades om att rättsfrågan skulle kunna avgöras av Högsta domstolen med hänsyn till behovet av förtydligad praxis och fick förra året klartecken från tingsrätten för hissning till HD. HD meddelade senare prövningstillstånd.

Nu har alltså HD kommit med sitt svar på rättsfrågan.

HD konstaterar i beslutet att grävmaskinen visserligen stod stilla när skadan skedde, men den hade under arbetets gång ändå förflyttat sig kortare sträckor. HD slår därför fast att den brukades som både arbetsredskap och transportmedel. HD skriver i sitt beslut att när ett motorredskap som är i bruk som transportmedel orsakar en skada, så ska den anses ha uppkommit i följd av trafik, ifall skadan är en förutsebar och påräknelig följd av motorredskapets användning – oavsett om skadan uppkommit genom förflyttning av motorredskapet eller genom dess användning som arbetsredskap.

– Högsta domstolen förklarar att skadan på dumpern har uppkommit i följd av trafik i den mening som avses i trafikskadelagen, skriver HD i sitt beslut som svar på frågan från tingsrätten.

Dom i tvisten ska nu meddelas av tingsrätten med utgångspunkt från Högsta domstolens ställningstagande.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av HD-beslutet.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

7 819
5 juni, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 19 timmar
    Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning
  • 6 dagar
    Hovrätten gav Trygg-Hansa och Zurich rätt mot Mälarenergi
  • 7 dagar
    Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
  • 8 dagar
    Trygg-Hansa varnar företag för AI-drivna cyberbedrägerier
  • 8 dagar
    Domen har fallit om bandgrävaren och trafikförsäkringen
Premium

Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning

19 timmar Läs mer
ICA Gruppens CFO blir ny ordförande för ICA Försäkring
5 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Proposition om skattetransparenta värdepappersfonder för institutionella investerare
2026-06-30
cover image
A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa
2026-06-29
cover image
Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen
2026-06-29
KÖP PREMIUM
LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
22 timmar Läs mer
Premium

Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen

1 dag Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 5 timmar
    ICA Gruppens CFO blir ny ordförande för ICA Försäkring
  • 19 timmar
    Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning
  • 22 timmar
    LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
  • 1 dag
    Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
  • 1 dag
    Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
Premium
Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
1 dag Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 8 dagar
    Domen har fallit om bandgrävaren och trafikförsäkringen
  • 12 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
  • 8 dagar
    Riksdagen beslutade om gas i pensionssystemet från nästa år
  • 12 dagar
    Pensionspengar i KPA Pension går till utbildningsinsatser i Egypten
Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
3 dagar Läs mer
Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
4 dagar Läs mer
SPP ingår nytt partnerskap med insurtechbolaget Charly
4 dagar Läs mer
DI: FI ger preliminär kritik mot Folksams Heimstaden-placeringar
4 dagar Läs mer
Länsförsäkringar Bergslagen går in som ny delägare i Sejfa
4 dagar Läs mer
Socialdemokraterna går till val på frågan om höjda pensioner
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Proposition om skattetransparenta värdepappersfonder för institutionella investerare

Den 30 juni lade regeringen fram en proposition med förslag till lagändringar som gör det möjligt att bilda skatterättsligt transparenta fonder i Sverige.
2026-06-30

A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa

A & S Restaurang AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa.
2026-06-29

Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen

Konsumentverket framför i en skrivelse till Gjensidige synpunkter på bolagets marknadsföring.
2026-06-29

FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande KPA:s placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Saks placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Saks placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Livs placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Livs placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!