Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Fredag 9 Oktober 2026
Sök
Search for:
3 månader - Sak

Försäkringsbolag och kommuner informerar om risken med skyfall

Foto: LF Göinge-Kristianstad

• ”När regnet väl hamrar mot huset, och när vattennivåerna snabbt stiger på den egna tomten eller i intilliggande sjöar och vattendrag, är det för sent att agera proaktivt. Klimatfrågan kräver ett gemensamt långsiktigt arbete, men här och nu kan vi se till att vara bättre förberedda och på ett genomtänkt sätt förstärka skyddet mot olika vattenskador långt innan ovädret är över oss”, säger Renée Carlsson.

Kommuner, räddningstjänst och försäkringsbolag i Skåne och Blekinge har tillsammans med Myndigheten för civilt försvar inlett ett samarbete om informationsinsatser för att stärka fastighetsägares beredskap för skyfall och översvämningar.

Ambitionen att sprida information till fastighetsägare om riskerna vid skyfall, med syftet att öka kommuninvånarnas kunskap om det egna ansvaret och vad man som fastighetsägare själv kan göra för att förbereda och skydda sig vid höga vattenflöden och översvämningar.

– Ansvaret för privata fastigheter vilar på den enskilda fastighetsägaren och räddningstjänsten ansvarar främst för att rädda liv och skydda samhällsviktiga funktioner, som exempelvis sjukhus. Kan vi få alla att på bästa sätt förhindra att det blir översvämningar i exempelvis den egna källaren är mycket vunnet, säger Räddningstjänsten i Kristianstads Anders Pålsson i en kommentar till samarbtet.

Med tanke på att skyfallen i framtiden bedöms bli mer intensiva behöver hela samhället ta större ansvar och mer hänsyn till klimatförändringarna. Detta gäller allt från infrastruktur samt samhälls- och stadsplanering till risker i vardagen. På flera kommuners hemsidor finns kartor som visar vilka områden som främst riskerar att översvämmas vid skyfall.

Renée Carlsson, press- och hållbarhetschef på LF Göinge-Kristianstad, påpekar att flera områden i norra Sverige, bland annat norra Västerbotten, under förra året drabbades hårt av översvämningar efter det kraftiga skyfallet den 13–14 juli. På bara ett dygn föll då över 70 millimeter regn på vissa håll, vilket ledde till många vattenskadade fastigheter och stora störningar i trafiken:

– Just 2025 var södra Sverige skonat från de allra värsta skyfallen, men i norra Sverige såg vi hur snabbt och oväntat vattenmängder kan ställa till med stora problem. Denna typ av extrema skyfall sker mer frekvent och skador kopplade till klimatförändringar kommer att öka framöver, säger LF Göinge-Kristianstads press- och hållbarhetschef Renée Carlsson i sin kommentar.

Erik Arvidsson, skadeförebyggare på Folksam, kommenterar riskerna med skyfall så här:

– Ett skyfall innebär stora mängder vatten som behöver någonstans att ta vägen. Många gånger innebär det att vatten tränger in i källare eller stiger upp genom golvbrunnar och orsakar skador på fastigheter. Naturskador som blir mer extrema och ökar i antal medför ökade kostnader för såväl enskilda fastighetsägare som företagare, försäkringsbolag och samhället i övrigt. När ovädret drar in är det skönt att veta att man har förberett sig för att undvika skador på fastigheten. Gör detta i god tid – innan skyfallet är ett faktum.

I samverkansgruppen ingår Myndigheten för civilt försvar, kommunerna i Bromölla, Hässleholm, Kristianstad, Osby, Perstorp, Hörby, Höör, Ronneby och Östra Göinge, räddningstjänsterna i Kristianstad, Bromölla, Östra Göinge, Osby, Hässleholm, Perstorp, Västra Blekinge och Östra Blekinge och försäkringsbolagen Folksam, LF Skåne, LF Göinge-Kristianstad och LF Blekinge.

5 821
15 juni, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 9 dagar
    Folksam: Bara 9 procent använder hjälm när de kör elsparkcykel
  • 10 dagar
    Folksam avtalar om att förlänga samarbetet med Hyundai i två år
  • 15 dagar
    ARN: Skadeersättningen halveras när bilägare ljög om bilens skick
  • 28 dagar
    Folksams invändningar mot FI:s bedömning av Heimstaden Bostad
  • 1 månad
    Två nya i Folksams koncernledning – Michael Kjeller går i pension
Premium

FI godkände avtal om överlåtelse från Folksam Fond och FOLO

11 timmar Läs mer
Två nya account managers till Gjensidiges mäklardisk
15 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
FI:s beslut om beståndsöverlåtelse från FOLO
2026-10-08
cover image
Paydrives årsredovisning för 2025
2026-10-08
cover image
FI:s beslut om beståndsöverlåtelse till Folksam Fondförsäkring
2026-10-08
KÖP PREMIUM
Förvaltaren: Så hittar vi vinnarna på världens börser
Läs mer

Så ska Alecta Fastigheter utforska framtidens kontorsmiljö

15 timmar Läs mer
-20 %
Så mycket har antalet efterlysta bilar minskat hittills i år, enligt Larmtjänst.
De senaste nyheterna
  • 11 timmar
    FI godkände avtal om överlåtelse från Folksam Fond och FOLO
  • 15 timmar
    Två nya account managers till Gjensidiges mäklardisk
  • 15 timmar
    Så ska Alecta Fastigheter utforska framtidens kontorsmiljö
  • 16 timmar
    Säkra: Så kan du drabbas ekonomiskt om din sambo avilder
  • 16 timmar
    ManyPets förlorade i domstol i momstvist med Skatteverket
Premium
ManyPets förlorade i domstol i momstvist med Skatteverket
16 timmar Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 6 dagar
    Affärsvärlden: Insuresec utreder löneavtal hos förmedlarbolag
  • 2 dagar
    Finansinspektionen varnar för 30 oseriösa aktörer inom finans
  • 2 dagar
    Johan Torgeby avgår som VD för SEB – Jonas Ahlström blir tf VD
  • 2 dagar
    Söderberg ökade åter mest på förmedlarmarknaden i Sverige
  • 3 dagar
    If samlar all sin vårdförsäkring i Norden i ett enda bolag
Säkra: Så kan du drabbas ekonomiskt om din sambo avilder
16 timmar Läs mer
Britta Rosenqvist lämnar Robur för att bli Nordnets Sverigechef
19 timmar Läs mer
Premium
KKV ska analysera konkurrensen på djurförsäkringsmarknaden
1 dag Läs mer
ISS ska hjälpa Trygg-Hansa med facility service-tjänster
1 dag Läs mer
Ökning av antalet anknutna ombud till Svensk Värdepappersservice
1 dag Läs mer
Premium
Solertia MGA ökade sin omsättning förra året med 43 procent
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

FI:s beslut om beståndsöverlåtelse från FOLO

Finansinspektionen har i ett beslut tagit ställning till en begäran om tillstånd för verkställighet av avtal om beståndsöverlåtelse från Folksam LO Tjänstepension till Folksam Fondförsäkring.
2026-10-08

Paydrives årsredovisning för 2025

Paydrives årsredovisning för 2025.
2026-10-08

FI:s beslut om beståndsöverlåtelse till Folksam Fondförsäkring

Finansinspektionen har fattat beslut om verkställighet av beståndsöverlåtelse till Folksam Fondförsäkring.
2026-10-08

Dom i förvaltningsrätten rörande ManyPets momsredovisning

Förvaltningsrätten i Stockholm har meddelat dom rörande momsredovisning i ManyPets.
2026-10-08

KKV planerar för analys av djurförsäkringsmarknaden

Konkurrensverket avser att genomföra en analys av djurförsäkringsmarknaden.
2026-10-07

Solertia MGA:s årsredovisning 2025

Solertia MGA:s årsredovisning 2025.
2026-10-07
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Anmälan till Integritetsskyddsmyndigheten mot Forena

Integritetsskyddsmyndigheten har mottagit anmälningar från en tidigare anställd vid Forena.
2026-09-28

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

Rapporten "Pensionssprickan 2026" från Söderberg & Partners

Den 18 september publicerade Söderberg & Partners Insurance Consulting rapporten "Pensionssprickan 2026", baserad på en undersökning genomförd av Novus.
2026-09-21

Deloittes White Paper om framtidens försäkringsdistribution

Deloitte har publicerat ett White Paper om framtidens försäkringsdistribution i Sverige.
2026-10-01

Svensk Försäkrings rapport om vårdförsäkring

Svensk Försäkring har publicerat en rapport om vårdförsäkring i Sverige.
2026-09-30
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!