Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 4 November 2026
Sök
Search for:
4 månader - Allmänt

Irlands EU-ordförandeskap satsar på pensionspaketet

•

Irlands kommande EU-ordförandeskap kommer bland annat att prioritera spar- och investeringsunionen inklusive EU-kommissionens pensionspaket. Det framgår av ordförandeskapets presentation av sina prioriteringar. 

Så här beskriva Irlands prioriteringar på finansmarknadsområdet i den svenska regeringens kommenterade dagordning för Ekofinrådets nästa möte:

– På finansmarknadsområdet kommer ordförandeskapet prioritera det fortsatta arbetet med spar- och investeringsunionen, inklusive arbetet med marknadsintegration- och tillsynspaketet, pensionspaketet och regelverket för värdepapperisering. Därtill kommer ordförandeskapet fortsätta arbetet med bland annat lagstiftningspaketet om digital euro och översynen av EU:s förordning om hållbarhetsrelaterade upplysningar. Slutligen kommer ordförandeskapet att arbeta med frågan om banksektorns konkurrenskraft.

Regeringen skriver i sin kommentar att man välkomnar fortsatt arbete för att stärka EU:s kapitalmarknader, men lyfter samtidigt fram att nationella initiativ, särskilt när det kommer till hushållens direkta och indirekta sparande, kommer att vara mest avgörande för att stärka EU:s kapitalmarknader.

– Det aktuella lagstiftningspaketet är omfattande och i vissa delar långtgående. Regeringen välkomnar ambitionen att undanröja hinder för gränsöverskridande verksamhet och investeringar. Vad gäller förslagen om centraliserad tillsyn är det centralt att det finns tillfredsställande processer för budgetkontroll och ansvarsutkrävande och att det nationella inflytandet i Esma säkerställs, heter det i den kommenterade dagordningen.

Regeringen trycker också på att formerna för samarbete och informationsutbyte mellan Esma och nationella myndigheter behöver klargöras, särskilt när det gäller krishantering av centrala motparter, och att ansvarsfördelningen är tydlig mellan nationell och EU-nivå. Man lyfter också fram att det krävs förståelse för lokala marknader och praxis och att det är viktigt att reformerna som helhet är kostnadseffektiva, minskar administrativ börda i linje med regelförenklingsagendan och värnar välfungerande nationella modeller.

EU-kommissionen pensionspaket presenterade i november och innehåller bland annat förslag på ändringar av IORP II-direktivet, IDD och förordningen om PEPP. Dessutom har kommissionen lämnat tre rekommendationer:

  • Alla ska få tjänstepension! EU-länderna bör se till att alla per automatik omfattas av tjänstepensionssystem, samtidigt som det ska finnas en möjlighet för individen att välja bort det.
  • minPension-lösningar för alla EU-länder. Alla länder rekommenderas att ta fram system som ger medborgarna en tydlig översikt över pensionerna, det vill säga ungefär som det svenska minPension. Tanken är också att dessa nationella tjänster ska kunna kopplas samman till en gemensam informationstjänst för hela EU.
  • Dashboard för att få koll på pensionssystemen. EU-kommissionen vill att alla länder tar fram en översikt över sina nationella pensionssystem på olika områden som hållbarhet och omfattning.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av den kommenterade dagordningen för Ekofinrådets möte den 10 juli.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

4 480
1 juli, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 16 dagar
    Pensionsmyndigheten: Så höjs den allmänna pensionen nästa år
  • 1 månad
    Prisbasbeloppet för 2027 fastställdes till 59 600 kronor
  • 1 månad
    Pensionsmyndigheten får i uppdrag att inventera ålderismen
  • 2 månader
    Ny produktansvarslag kan ge höjda ansvarsförsäkringspremier
  • 3 månader
    SCB: Prisbasbeloppet höjs under nästa år med 400 kronor

Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension

2 timmar Läs mer
Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
2 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Sampos rapport för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
cover image
Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
cover image
Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
KÖP PREMIUM
När branschen förlorar miljarder – kan AI bekämpa AI?
Läs mer

Du är varmt välkommen på nätverksträff den 19 november!

Läs mer
1,6
miljarder betalades felaktigt ut i pension förra året, enligt Pensionsmyndigheten.
De senaste nyheterna
  • 1 timme
    Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
  • 2 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
  • 2 timmar
    Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
  • 18 timmar
    Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
  • 21 timmar
    Carl-Johan Nilsson: ”Lassie har knappt ens startat sin resa”
Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
1 timme Läs mer
"En mjuk men kraftfull form av motståndskraft"
QBE:s Christopher Hesselbrant beskriver försäkringsbranschens roll i civilförsvaret på Svensk Försäkrings årsmöteskonferens.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Anders Johanssons tankar om huvudavtalet, LFAB-varslet och AI
  • 7 dagar
    9,66 % avkastning hittills i år för Pensionsmyndighetens trad
  • 6 dagar
    Howden startar nytt i Sverige inom pensioner och förmåner
  • 2 dagar
    Bäst kundbetyg i Lassie, Svedea, LF, Dina, Svenska Sjö och Söderberg
  • 1 dag
    Molly ansöker hos FI om tillstånd för försäkringsdistribution
Premium
Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
18 timmar Läs mer
Carl-Johan Nilsson: ”Lassie har knappt ens startat sin resa”
21 timmar Läs mer
ERGO Försäkring får sitt kreditbetyg höjt till AA- hos Fitch
23 timmar Läs mer
Molly ansöker hos FI om tillstånd för försäkringsdistribution
1 dag Läs mer
Hedvig först ut med Swish för återkommande betalningar
1 dag Läs mer
Karin Jihde ny Head of Corporate Affairs på Max Matthiessen
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Sampos rapport för tredje kvartalet 2026

Sampo presenterade på onsdagen sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026

Greater Than publicerade den 4 november sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026

If publicerade den 4 november rapporten "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ny rapport från Folksam om utfallet av den allmänna pensionen

Folksam presenterade den 4 november rapporten ”Maxar ett långt arbetsliv pensionen?” som visar på utfallet av den allmänna pensionen.
2026-11-04

Svea hovrätts dom i tvisten mellan Protector och Ängelsholmshem

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Protector och Ängelsholmshem.
2026-11-03

Chalmers upphandling av försäkringsförmedlare

Chalmers har gått ut i en offentlig upphandling av försäkringsförmedlare.
2026-11-02
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby

Attunda tingsrätt har avkunnat dom i en i tvist mellan Länsförsäkringar Stockholm och Upplands Väsby kommun.
2026-10-14

SKI:s undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026

Svenskt Kvalitetsindex presenterade den 2 november sin undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026.
2026-11-02

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12

Konsumentverkets skrivelse om Söderbergs marknadsföring

I en skrivelse till Söderberg & Partners framför Konsumentverket synpunkter på bolagets marknadsföring via Kivra.
2026-10-25

Länsförsäkringar Banks rapport för tredje kvartalet 2026

Länsförsäkringar Bank presenterade den 23 oktober sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-10-23

Konsumentverkets beslut om vite för premiepensionsinformation

Konsumentverket har fattat beslut om förbud för ett företag att sälja premiepensionsinformation.
2026-10-04
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!