Regeringen tillsätter utredning om förbud mot telefonförsäljning

• ”Telefonförsäljning upplevs av många som både missvisande och påträngande. Vissa grupper i samhället riskerar också att hamna i kläm, inte minst äldre.”, säger Erik Slottner.
Regeringen meddelade på torsdagen att man nu tillsätter en utredning som ska se över ett möjligt förbud mot telefonförsäljning och andra åtgärder för att stärka konsumentskyddet.
Enligt regeringen finns ett behov av att stärka skyddet för konsumenter som kontaktas av telefonförsäljare. Den nya utredningen ska se över dagens regler och analysera skarpare åtgärder, inklusive ett möjligt förbud.
Regeringen lyfter fram att många upplever problem vid telefonförsäljning, och att Konsumentverkets granskningar visar på återkommande brister. Myndigheten har tidigare konstaterat att stora delar av befolkningen upplever telefonförsäljning som ett problem – särskilt utsatta grupper som äldre, personer med kognitiv funktionsnedsättning och personer med begränsade kunskaper i svenska.
– Telefonförsäljning upplevs av många som både missvisande och påträngande. Vissa grupper i samhället riskerar också att hamna i kläm, inte minst äldre. Vi behöver se över frågan grundligt och om det kan vara motiverat med ett förbud, säger civilminister Erik Slottner i en kommentar.
Utredningen uppdrag blir att analysera och lämna förslag på hur konsumenter kan få ett bättre skydd mot telefonförsäljning där företag själva ringer upp konsumenter, och analysera möjligheten att ytterligare stärka dagens självregleringsmodell med registrering i spärregister.
Dessutom ska utredningen se över om konsumentskyddet vid telefonförsäljning behöver stärkas och i så fall hur, om det bör införas ett krav på att konsumenter i förväg ska godkänna att telefonförsäljare får ringa upp dem genom ett så kallat opt-in-system samt om ett förbud mot telefonförsäljning bör införas och om ett sådant förbud i så fall ska omfatta vissa branscher eller vissa produkter.
Uppdraget ska redovisas senast den 15 januari nästa år.