Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 11 Oktober 2026
Sök
Search for:
2 månader - Sak

Maths Stanser om QBE:s planer för fortsatt tillväxt i Norden

•

Maths Stanser tillträdde 2018 som ny ansvarig för QBE i Norden. Nu, åtta år senare, planerar han för pensionering efter sommaren. Sak & Liv har träffat honom för ett samtal 0m QBE:s framväxt de senaste åren – och om planerna framöver. 

När Maths Stanser rekryterades som ny General Manager för den australienska försäkringsbolaget QBE:s verksamhet i Norden kom han närmast från Aon där han sedan 2001 arbetat i en rad olika ledande befattningar.

En bakgrund till rekryteringen av honom var att QBE fattat beslut om en omstart för sin europeiska rörelse och var ute efter någon som hade god kännedom om de marknader man fokuserade på. Chris Wallace, dåvarande Head of Continental Europe på QBE, ställde år 2018 upp målet att QBE skulle fördubbla sin verksamhet i Europa fram till 2025.

Efter sex år visade det sig att satsningen på en omstart slagit väl ut. Målet att fördubbla verksamheten i Europa var uppnått. Och för QBE Nordics var tillväxten ännu bättre.

Visserligen offentliggör inte QBE siffror på ländernivå, men man kan ändå peka på att premievolymen i Norden fyrdubblades under perioden samtidigt som personalstyrkan ökade från 18 till över 50 anställda vid QBE kontor i Stockholm och Köpenhamn. Ökningen har också skett med bibehållen lönsamhet.

– Något vi lyckats med är att ha breddat vår affär. Historiskt sett har vi varit starka på Financial Lines i Sverige, vilket i dag innebär att vi är marknadsledande på cyberförsäkring på våra prioriterade marknader. Jag skulle också säga att vi har gått från att vara enfollower till att i dag ha mer av en lead position. Vi har byggt ut våra kontor, inte enbart när det gäller underwriting-kompetens, till en full organisatorisk bredd bland annat när det gäller administration, finance, legal och compliance. Under den här tiden har vi också ökat vår relevans hos mäklarna, vilket var ett av de mål som sattes upp för QBE i Europa, säger Maths Stanser.

Vad är förklaringen till att det har gått så bra för QBE?

– Generellt har en av våra framgångsfaktorer varit interaktionen med våra kunder och mäklare och att utgå från deras behov. Vi brukar säga att ”we are not looking for exklusions, but for solutions.” Sedan har vi haft möjligheten att rekrytera personer med rätt inställning, förmånen bygga underwriting-, claims- och operations-team som är interaktiva, produktiva och lyssnar på kunden med utgångspunkten att svara upp mot behoven och hitta lösningar. En framgångsfaktor är också det interna samarbetet. Det är förödande att hamna i en silomentalitet när man växer.

– Tillväxtresan har också skett samtidigt som marknaden generellt hårdnade och många av mina gamla kollegor burkar säga att ”ni hade sådan tur med tajmingen”. Men då ska man ha i åtanke att mindre än en tredjedel av tillväxten beror på den hårdnande marknaden och mer än två tredjedelar kommer från helt ny affär.

Vad skulle du säga att du är mest nöjd med under din tid i QBE? 

– Jag har haft förmånen att få investera i personal och är väldigt glad över att ha varit med på en fantastisk tillväxtresa där vi byggt en lönsam portfölj – och jag är väldigt stolt över det team vi har byggt! En av nyckelfaktorerna är att man trivs och har kul och det har vi definitivt här.

Är det något som du känner dig mindre nöjd med?

– Naturligtvis har det varit ett antal utmaningar genom åren. Ett exempel är när vi försökte etablera oss inom KOFF-försäkring. Det gick inte som vi hade hoppats på och vi blev tvungna att stoppa den satsningen.

Jag hade nästan trott att du skulle nämna förmedlaransvarsförsäkringen, där QBE fick en del negativ publicitet för att ni inte följde ett utslag i ARN.  

– Du menar samarbetet med SFM? Vi har haft ett mångårigt konstruktivt samarbete med SFM. Det är korrekt att det givit en del publicitet kring vår ståndpunkt att inte följa ARN:s rekommendationer, men det beror på att vi då som nu anser att skadornas komplexitet kräver muntlig bevisning.

Sedan förra året är Maths Stanser inte längre General Manager för QBE i Norden utan istället ansvarig för bolagets distribution i Europa med uppgiften att skapa synergier, nya och förbättrade samarbeten och se till best practices i de europeiska verksamheternas interaktion med sina partners. Ny General Manager sedan ett år tillbaka är istället Henrik Larsen, tidigare VD för Marsh i Danmark.

Även om du nu inte är General Manager längre, så sitter du ju fortfarande i ledningen för QBE på europeisk nivå. Vad kan du berätta om planerna för QBE i Norden framöver? 

– Tillväxtresan fortsätter. Vi ska fortsätta att bygga QBEs relevans och marknadsandel på våra prioriterade marknader tillsammans med våra partners i form av större share of wallet, det vill säga en större andel av de affärer som görs inom våra nyckelsegment Upper Mid Market med 50 – 300 miljoner euro i omsättning, och Large Corporate med en omsättning upp till 5 miljarder euro. Vi ska fortsätta att vara relevanta inom våra segment och fortsätta att fortsätta att stärka vår position som försäkringsgivare. Om vi generellt i dag är runt topp 10 för våra större partners vill vi till 2030 bli en topp 5 försäkringsgivare i våra nyckelsegment!

– Vi kommer också att fortsätta med breddningen av vårt produktutbud. Vi har etablerat oss inom Marine Cargo, Life Science och M&A-försäkring, och senast inkluderade vi Construction under ledning av Rune Molin. Vi ser framför oss att det finns flera områden där vi kan bli mer relevanta. Vi kommer att fortsätta att rekrytera spetskompetens för att ytterligare stärka vår position på den nordiska marknaden. Förväntningen är också att kunna göra mer premier per anställd.

– Med detta sagt är utmaningen inte alltid nödvändigtvis att växa – även om vi är inriktade på tillväxt. Ibland är det också bra att tacka nej till affär om den inte är linje med var vi kan vara långsiktigt konkurrenskraftiga.

Det har ju varit väldigt populärt med MGA-satsningar under senare tid. Får vi se någon QBE-MGA framöver?

– Generellt är det en del i verktygslådan och också något som vi givetvis diskuterar internt. Men i dag finns inga konkreta planer på något eget MGA-bolag i Sverige eller Norden.

Finns det några planer på ytterligare kontorsetableringar i Norden för QBE?

– Vi får se om det finns anledning att etablera sig på ytterligare platser i Norden. I dag täcker vi hela Norden utifrån våra två kontor i Stockholm och Köpenhamn. Man skulle kanske kunna tänka sig ett kontor i Norge på sikt, men det finns inga sådana beslut och det är inte en fråga för mig utan för nuvarande ledningsgrupp.

Men alla satsningar av det här slaget år det andra som kommer att arbeta med, för inom kort lämnar du ju QBE och går i pension. 

– Tajmingen känns helt rätt. Jag var nästan 20 år på Aon i olika roller. När jag fick frågan 2017 om att gå till QBE var tajmingen helt perfekt. Även om jag jobbat med AIG på 1990-talet, kände jag då att det var en möjlighet att få insikt om hur ett försäkringsbolag arbetar. Redan när vi startade diskussionen 2017 var min tanke att sju eller max tio år räcker. Då tror jag att det är bra för alla parter att det kommer in en ny röst. Så rekryterades Henrik Larsen som min efterträdare och jag fick möjlighet att stärka våra mäklarrelationer på ett europeiskt perspektiv genom att säkerställa att vi jobba på ett likartat sätt över hela Europa och undersöka vad vi kan lära av varandra. Nu har jag gjort det i ett par år och känner att jag har satt strukturerna och ökat relevansen även centralt. Med tanke på att jag har fyllt 61 och jobbat över 30 år i branschen kan det vara dags att ta ett steg tillbaka.

Vad ska du göra efter augusti när du har lämnat QBE?

– Till att börja med ska jag ta sex månader och inte göra någonting. Det är första gången på 35 år som jag inte är operativ och familj, vänner, resor och sommarstugan kommer givetvis att få en högre prioritet, säger Maths Stanser.

Fakta om QBE

QBE startade sin verksamhet i Sverige år 2009. QBE Norden har i dag två kontor: Stockholm och Köpenhamn med sammanlagt drygt 60 medarbetare. General Manager är Henrik Larsen, som är stationerad i Köpenhamn. I ledningsgruppen ingår även Head of Operations Lena Nordberg, Market Manager Christian Mechler, Claims Manager Hanna Öberg Millbourn och Underwriting Manager Christopher Hesselbrandt. Man är i dag fokuserade på företagsförsäkringslösningar inom expertområdena Property, Liability, Marine och Financial Lines och riktar sig i första hand till större företagskunder. Globalt har QBE i dag cirka 13 200 anställda och närvaro i 27 länder världen över. Premievolymen 2025 uppgick till 24 miljarder USD.

457
14 juli, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 4 månader
    QBE: 21 % av svenska företag drabbas av AI-drivna it-angrepp
  • 4 månader
    LF Fondliv och Trygg-Hansa blev årets bolag vid SFM:s årsstämma
  • 7 månader
    Rune Molin går till QBE som Senior Underwriter inom Construction
  • 8 månader
    ARN avvisade krav mot QBE eftersom förlikning redan skett
  • 8 månader
    Life Science-underwriter till QBE som också utser nordisk UW-chef

Konsumentverket kritiserar Euro Accidents villkor för gravida

7 timmar Läs mer
Sex försäkringsföretag fick pris vid Stora Karriärsdagen
2 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Konsumentverkets synpunkter på Euro Accidents villkor
2026-10-11
cover image
Lassies årsredovisning 2025
2026-10-09
cover image
LF:s beräkning av kostnaden för en separation
2026-10-09
KÖP PREMIUM
Förvaltaren: Så hittar vi vinnarna på världens börser
Läs mer

Höjd återbäringsränta per den 1 oktober i PP Pension

2 dagar Läs mer
-20 %
Så mycket har antalet efterlysta bilar minskat hittills i år, enligt Larmtjänst.
De senaste nyheterna
  • 7 timmar
    Konsumentverket kritiserar Euro Accidents villkor för gravida
  • 2 dagar
    Höjd återbäringsränta per den 1 oktober i PP Pension
  • 2 dagar
    Sex försäkringsföretag fick pris vid Stora Karriärsdagen
  • 2 dagar
    Gjensidige: Färre än hälften förebygger översvämningsskador
  • 2 dagar
    Combined ratio i Trygg-Hansa sjönk till 67,6 % tredje kvartalet
Combined ratio i Trygg-Hansa sjönk till 67,6 % tredje kvartalet
2 dagar Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Finansinspektionen varnar för 30 oseriösa aktörer inom finans
  • 9 dagar
    Affärsvärlden: Insuresec utreder löneavtal hos förmedlarbolag
  • 5 dagar
    Johan Torgeby avgår som VD för SEB – Jonas Ahlström blir tf VD
  • 5 dagar
    Söderberg ökade åter mest på förmedlarmarknaden i Sverige
  • 6 dagar
    If samlar all sin vårdförsäkring i Norden i ett enda bolag
Gjensidige: Färre än hälften förebygger översvämningsskador
2 dagar Läs mer
Löfs åttamåndersresultat ökade till 197 miljoner kronor
2 dagar Läs mer
Premium
FI godkände avtal om överlåtelse från Folksam Fond och FOLO
3 dagar Läs mer
Två nya account managers till Gjensidiges mäklardisk
3 dagar Läs mer
Så ska Alecta Fastigheter utforska framtidens kontorsmiljö
3 dagar Läs mer
Säkra: Så kan du drabbas ekonomiskt om din sambo avilder
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Konsumentverkets synpunkter på Euro Accidents villkor

Konsumentverket framför i en skrivelse synpunkter på Euro Accidents försäkringsvillkor.
2026-10-11

Lassies årsredovisning 2025

Lassies årsredovisning 2025.
2026-10-09

LF:s beräkning av kostnaden för en separation

Länsförsäkringar har genomfört uträkningar av kostnaden för att genomgå en separation.
2026-10-09

Löfs delårsrapport för andra tertialet

Löf presenterade den 9 oktober sin delårsrapport för andra tertialet.
2026-10-09

Trygs rapport för tredje kvartalet

Tryg-koncernen publicerade den 9 oktober sin rapport för tredje kvartalet.
2026-10-09

FI:s beslut om beståndsöverlåtelse från FOLO

Finansinspektionen har i ett beslut tagit ställning till en begäran om tillstånd för verkställighet av avtal om beståndsöverlåtelse från Folksam LO Tjänstepension till Folksam Fondförsäkring.
2026-10-08
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Anmälan till Integritetsskyddsmyndigheten mot Forena

Integritetsskyddsmyndigheten har mottagit anmälningar från en tidigare anställd vid Forena.
2026-09-28

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Deloittes White Paper om framtidens försäkringsdistribution

Deloitte har publicerat ett White Paper om framtidens försäkringsdistribution i Sverige.
2026-10-01

Rapporten "Pensionssprickan 2026" från Söderberg & Partners

Den 18 september publicerade Söderberg & Partners Insurance Consulting rapporten "Pensionssprickan 2026", baserad på en undersökning genomförd av Novus.
2026-09-21

Svensk Försäkrings rapport om vårdförsäkring

Svensk Försäkring har publicerat en rapport om vårdförsäkring i Sverige.
2026-09-30

Åtal för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag

Två personer har åtalats vid Mora tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag, samt urkundsförfalskning.
2026-10-01
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!