Dina Försäkringar Göta kräver markteknikbolag på 31,7 Mkr

• Enligt Dina Försäkringar Göta orsakade markteknikbolaget Geobear den omfattande branden i Lidköping 2023, och man kräver därför bolaget på de 31,7 miljoner kronor som betalats ut i försäkringsersättning.
Dina Försäkringar Göta har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot markteknikbolaget Geobear AB där man kräver bolaget på ett skadestånd på 31,7 miljoner kronor för att bolaget genom oaktsamhet orsakat en brand i en fastighet i samband med markarbete.
Bakgrunden är att Geobear AB år 2023 utförde besiktning av en fastighet i Lidköping i samband med entreprenadarbeten. Därefter genomfördes markförstärkningsarbete på fastigheten.
Dina Försäkringar Göta menar att bolaget utfört arbetet felaktigt och därmed orsakat en omfattande brand vid fastigheten. Enligt försäkringsbolaget avvek Geobear i sitt arbete avvikit från den arbetsmetod man offererats och åsidosatte kravet på fackmässighet och tillbörlig omsorg när arbetet utfördes felaktigt.
Dina Försäkringar Göta betalade efter branden ut försäkringsersättning till fastighetsägaren som drabbades av branden, och kräver nu Geobear på regressersättning.
– Geobear har, på grund av bristande kontroll och aktsamhet under utförandet av entreprenadarbetena, orsakat att brand utbrutit till följd av den värmeutveckling som uppstått vid injekteringen av geopolymermaterial. Under den efterföljande härdnings- och expansionsprocessen har antingen närliggande brännbart material antänts, eller så har det insprutade materialet uppnått sådan temperatur att det själv fattat eld, heter det bland annat i stämningsansökan.
Sedan Geobear har bestridit ansvaret för den uppkomna branden, har Dina Försäkringar Göta valt att gåt till tingsrätten med sitt krav.
Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av stämningsansökan, som inkom till tingsrätten i maj.