FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn

• ”Företagen behöver utgå från att störningar kommer att inträffa och därför bygga operativ motståndskraft. Det är också ett prioriterat område i FI tillsyn”, säger Johan Almenberg.
FI meddelar att den europeiska systemrisknämnden, ESRB, har utfärdat en varning för sårbarheter i det finansiella systemet kopplade till avancerade AI-modeller.
Europeiska systemrisknämnden beskrivs som EU makrotillsynsorgan. I varningen uppmanas nu relevanta myndigheter att ta hänsyn till riskerna med avancerade AI-modeller i sin tillsyn och övervakning. Syftet med varningen är enligt FI att stärka motståndskraften i EU:s finansiella system genom att öka medvetenheten om dessa risker och påtala behovet av att motverka dem. Den risk som framförallt lyfts fram är den snabba utvecklingen av AI-modeller som kan identifiera sårbarheter i kritisk programvara och på så vis hitta sätt att utnyttja dem.
Även Nationellt Cybersäkerhetscentrum har nyligen publicerat rekommendationer om AI och cybersäkerhet ur ett svenskt perspektiv.
Finansinspektionen och Riksbanken uppmanar nu gemensamt svenska finansiella företag att prioritera arbetet med att identifiera, hantera och motverka dessa risker samt att fortsätta stärka sin operativa motståndskraft.
– Det är viktigt att AI-relaterade risker och cyberhot uppmärksammas brett på EU-nivå, eftersom de kan påverka både enskilda företag och det finansiella systemet i stort. Företagen behöver utgå från att störningar kommer att inträffa och därför bygga operativ motståndskraft. Det är också ett prioriterat område i FI tillsyn, säger Finansinspektionens generaldirektör Johan Almenberg i en kommentar.

• Erik Thedéen
Riksbankschef Erik Thedéen säger så här i sin kommentar:
– Vi välkomnar ESRB:s varning. AI-utvecklingen innebär stora möjligheter för finansiell sektor men medför också risker. Dessa risker följer ofta inte landsgränserna, och i en värld med geopolitiska spänningar blir frågan än mer komplicerad. Inte minst därför är en varning på EU-nivå viktig, även om detta också är en global fråga. Myndigheter globalt och i Sverige för en nära dialog med finansiella aktörer för att säkerställa att de har kapacitet att hantera de risker som den snabba utvecklingen av nya, mer kapabla AI-modeller innebär.
Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av ESRB:s varning.